نمونه‌های پیشرفت را در تیم ملی می‌بینیم

0
27

 

نمی‌توانیم به یکباره در تیم ملی تغییر نسل بدهیم

حمید مطهری، مربی تیم ملی فوتبال ایران که میهمان برنامه «ورزشگاه» شبکه پنجم سیما بود، درباره برگزاری بازی‌های تدارکاتی تیم ملی مقابل بلغارستان و آنگولا اظهار داشت: ارزیابی دقیق بازیکنان، شکل بازی، هارمونی و هماهنگی تیمی باید در این دو بازی صورت می‌گرفت. ما دوست داریم با تیم‌های بزرگ مثل آلمان، فرانسه و … بازی کنیم ولی شرایط را می‌دانید و نمی‌خواهم وارد جزئیات آن بشوم. برای همین دو بازی نیز خیلی تلاش کردیم. بازی دوم ما با تیم دیگری بود که به سرانجام نرسید. در ماه آینده در تورنمنت اردن هم دو بازی برگزار می‌کنیم.

وی با اشاره به دیدار دوستانه تیم ملی فوتبال کشورمان با بلغارستان یادآور شد: بلغارستان پس از دیدار با ما با مونته‌نگرو بازی کرد و کارش با تساوی یک – یک پیش می‌رفت که اواخر بازی گلی دیگری دریافت کرد و شکست خورد. بلغارها قبل از ما با صربستانی بازی کردند که در سطح اروپا به خصوص اروپای شرقی تیم خوبی است. بلغارستان تیمی نیست که بخواهیم آن را دست‌کم بگیریم. بله، اگر به دوران حضور هریستو استویچکوف، لچکوف و بالاکوف برگردیم، بلغارستان خالی از ستاره است، اما در مسیر پیشرفت قرار دارد و سازماندهی خوبی داشتند. ما در این دیدار مدل‌های مختلفی را تمرین کردیم.

مربی تیم ملی فوتبال کشورمان در واکنش به طرح این موضوع که ظاهراً بلغاری‌ها با ترکیب اصلی‌شان به میدان نیامدند، گفت: خیر، نزدیک به ۹۵ درصد ترکیب اصلی‌شان را در اختیار داشتند. آنها در حال پوست‌اندازی هستند و بیشتر بازیکنان‌شان را تغییر داده‌اند. بلغارها فوتبالیست‌های بزرگی داشتند. این بازی در جو اروپا برگزار شد و شرایط خیلی خوبی حاکم بود. ما باید ببینیم چه چیزی داریم و چه چیزی می‌خواهیم. بارها امیر قلعه‌نویی که در رأس کار است به فدراسیون برای برگزاری بازی با تیم‌های بزرگ نامه زده است.

« وی راجع به بازگشت سامان قدوس به تیم ملی و نمایش خوب او در بازی‌های تدارکاتی تصریح کرد: در گروه فنی و در رأس آن قلعه‌نویی دنبال پلن B بودیم که با یک پلی‌میکر دیگری نیز بازی کنیم. با سردار آزمون و مهدی طارمی امتحان کرده بودیم و در نبود آزمون پلن دیگری را با قدوس امتحان کردیم. قدوس بازیکن کلاسیک، تکنیکی و در اختیار تیم است. در این دو بازی او را در پست مدنظر گذاشتیم. قدوس از شرایط بازی باشگاهی‌اش دور بود، ولی دیدیم جلوی بلغارستان پاس گل داد. او باید بیشتر با شرایط تیم ملی آشنا شود. قدوس و دیگر بازیکنان متعهدانه در اختیار تیم ملی هستند. ما نسلی خیلی خوب و باتجربه داریم و می‌توانیم از این نسل استفاده کنیم.

مربی تیم ملی فوتبال ایران درباره انتقادها از میانگین سنی بالای تیم ملی خاطر نشان کرد: اینطوری نیست که به یکباره یک نسل را تغییر دهید. اگر این اتفاق بیفتد هم بازیکنان را سوزانده‌ایم و هم مردم سرخورده می‌شوند. همانطور که قلعه‌نویی گفت تغییرات با شیب ملایم انجام می‌شود. این اتفاق می‌تواند پس از جام ملت‌ها بیفتد. ما نفراتی چون سامان فلاح، اللهیار صیادمنش و امین حزباوی را داشتیم و آنها را برای اینکه به تیم فوتبال امید کمک کنیم در اختیارشان گذاشتیم. اینطور نیست که زبانی بگوییم قرار است این کار را بکنیم، تغییرات باید به موقع انجام شود. اگر زودتر اقدام کنیم بازیکنان تیم ملی می‌سوزند.

آزمون در تورنمنت کافا با وجود مصدومیت در اختیار تیم ملی بود

مطهری در مورد شایعه عدم حضور سردار آزمون در جام ملت‌های آسیا به دلیل تعهدش به باشگاه رُم ایتالیا گفت: آزمون را نداریم؟ من هم این موضوع را شنیدم، ولی سردار و تک تک بازیکنان در اختیار تیم ملی هستند. آزمون در تورنمنت کافا با وجود مصدومیت در اختیار تیم ملی بود و خودش را به بازی با ازبکستان رساند. از این شایعات تعجب می‌کنم. زمانی که سردار به رُم پیوست به او تبریک گفتم، اما پیش نیامد درباره این موضوع صحبت کنیم. نمی‌دانم این شایعات از کجا نشأت می‌گیرد. الان نمی‌توانم پیش‌بینی کنم، ولی اینطور نیست که آزمون را نداشته باشیم. آزمون و طارمی آنقدر کنار هم بازی کرده‌اند که به هارمونی رسیده‌اند و چشم بسته همدیگر را پیدا می‌کنند. قلعه‌نویی در تورنمنت کافا با آزمون، طارمی و سایر بازیکنان بزرگ صحبت کرد و گفت اگر خسته هستید می‌توانید استراحت کنید، ولی همه اشتیاق داشتند و حتی طارمی گفت دوست دارم در تورنمنت کافا حضور داشته باشم!

هیچ گروهی مثل کادر فنی فعلی تیم ملی ریزبینانه و با جزئیات لیگ را رصد نکرده‌ است

مربی تیم ملی فوتبال کشورمان راجع به علت دعوت نشدن مهدی قایدی یادآور شد: دلیل خاصی ندارد. ما خیلی خوب لیگ داخلی را رصد کرده‌ایم. ضمن احترام به کادرهای فنی گذشته تیم ملی، هیچ گروهی مثل الان ریزبینانه و با جزئیات لیگ را رصد نکرده‌ است. در گذشته به لژیونرها بیشتر اهمیت داده می‌شد، ولی الان لیگ ایران را به شدت رصد می‌کنیم. هایلایت بازی بازیکنان را می‌بینیم و حتی برخی مواقع ۹۰ دقیقه از بازی‌ها را تماشا و بررسی می‌کنیم. قایدی و سایر بازیکنان در ماتریس تیمی ما هستند، ولی نفرات را با توجه به نیاز تیم ملی دعوت می‌کنیم. اینطور نیست که بازیکنی از دست ما دَر برود. قایدی در تورنمنت کافا کنار ما بود. شاید بیننده عمومی جزئیات را دنبال نکند و طبق علاقه به باشگاهش صحبت کند. ما خالی از عیب نیستیم و هر لیستی که بدهیم صحبت‌هایی مطرح می‌شود.

پیشنهادهایی از لیگ برتر داشتم اما به خاطر مردم و درخواست قلعه‌نویی در تیم ملی ماندم

وی درباره اینکه بالاخره قرارداد مربیان تیم ملی بسته شد یا نه، گفت: قرارداد بستیم، ولی اصلاً بحث‌مان مالی نبود. پیشنهادهایی از لیگ برتر داشتم و با اینکه متمول نبودند، ولی رقم پیشنهادی‌شان قابل قیاس با تیم ملی نیست. منتی نیست ولی به خاطر تیم ملی مردم و اینکه قلعه‌نویی درخواست کرد کمک کنیم، در تیم ملی ماندم.

اگر شرح وظایف نباشد کار جلو نمی‌رود، ما گروهی همدل در تیم ملی هستیم

مربی تیم ملی فوتبال ایران در واکنش به حضور پرتعداد دستیاران قلعه‌نویی و بحث شرح وظایف آنها تصریح کرد: خیلی وارد جزئیات نمی‌شوم، اما اگر شرح وظایف نباشد کار جلو نمی‌رود. ما گروهی همدل هستیم. برخی‌ها روی کارهای ایستگاهی و برخی در کار آنالیز هستند. ما میکس خوبی هستیم، گروهی که بچه‌ها بااخلاق و کاربلدی دارد. مانیکونه ۸ سال در تیم ملی سوئیس مربی بوده، سعید الهویی مربی بادانشی است، آندرانیک تیموریان ۱۰۱ بازی ملی دارد و رحمان رضایی هم باتجربه است.

دنبال نشان دادن توانمندی‌های‌مان به کی‌روش و برانکو هستیم

مطهری راجع به تقابل تیم ملی با تیم‌های تحت هدایت کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ گفت: کی‌روش و برانکو شناخت خوبی از فوتبال ایران دارند، ولی در این تقابل به‌عنوان مربیان ایرانی دنبال نشان دادن توانمندی‌های‌مان هستیم. من خارجی‌ستیز نیستم و اتفاقات مربیان خارجی می‌توانند الگوهای خوبی باشند. ما مربیان بسیار خوبی داریم که به‌روز هستند و باید قدر مربیان خودمان را بدانیم. ما همه انرژی‌مان را گذاشتیم تا این اتفاق بیفتد.

وی درباره نقاط ضعف ساختار دفاعی تیم ملی خاطرنشان کرد: در اردوی اخیر روی شکل دفاع تیمی و نوع پرس کردن کار کردیم. در بازی‌های اخیر گلی دریافت نکردیم. قطعاً نواقصی داریم و باید آنها را برطرف کنیم. مگر می‌شود تیمی بدون عیب باشد!؟ با انتقادهای سازنده موافق هستیم، چرا که باعث پیشرفت می‌شود، ولی یکسری انتقادها تخریب‌کننده است.

سعی می‌کنیم خودمان را در فینال آسیا ببینیم

مربی تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به این سؤال که آیا ایران می‌تواند قهرمان جام ملت‌های آسیا شود، گفت: خیلی امیدواریم. بازیکنان از لحاظ ذهنی در حال آماده‌سازی هستند، ولی انتظارهاتی که وجود دارد با زیرساخت‌ها منطبق نیست. آلمان با ترکیه و ژاپن می‌کند، چون آنها پیشرفت کرده‌اند. ژاپنی‌ها از زمانی که کارتون فوتبالیست‌ها را ساختند برنامه‌ریزی کرده بودند. شاید آنها در جام جهانی زنده نباشند، ولی برنامه‌ریزی‌شان را کردند. ما سعی می‌کنیم خودمان را در فینال آسیا ببینیم.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید