انویدیا با احداث «کارخانه هوش مصنوعی» انقلاب محاسباتی جدید را رقم می‌زند

0
انویدیا و فاکس‌کان، شرکت تولیدکننده‌ی آیفون، در بیانیه‌ای مشترک از احداث «کارخانه‌های هوش مصنوعی» خبر داده‌اند. فاکس‌کان، که مقر مرکزی‌اش در تایوان واقع شده است اما کارخانه‌های بزرگی در چین و هند دارد، در پی تنوع‌بخشی به کسب‌و‌کارش است تا درآمد را افزایش دهد.
بیانیه‌ی مشترک انویدیا و فاکس‌کان درحالی منتشر می‌شود که ایالات متحده روز گذشته تحریم‌های جدیدی برای صنعت تراشه‌ی چین وضع کرد. به موجب این تحریم‌ها، انویدیا نمی‌تواند پردازنده‌های پیشرفته‌ی هوش مصنوعی را دردسترس شرکت‌های چینی قرار دهد. ساعاتی پس از تصویب تحریم‌ها، سهام انویدیا افت کرد.
جن‌سون هوانگ، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار انویدیا، می‌گوید پروژه‌ی جدید این شرکت و فاکس‌کان که ۱٫۱ تریلیون دلار ارزش دارد، به احداث کارخانه‌ی هوش مصنوعی اختصاص داده می‌شود؛ منظور، دیتاسنترهای عظیمی با تعداد قابل‌توجهی کارت گرافیک پرقدرت است که برای تعلیم مدل‌های هوش مصنوعی کاربرد خواهند داشت. انویدیا از این کارخانه‌ها برای تعلیم سیستم خودران خودروها، پلتفرم‌های رباتیک و مدل‌های زبانی بزرگ استفاده خواهد کرد.هوانگ که در مراسم ویژه‌ی فاکس‌کان حاضر شده بود، گفت احداث کارخانه‌های هوش مصنوعی باعث آغاز «انقلاب محاسباتی جدید» می‌شود.
فاکس‌کان قرار است از جدیدترین پردازنده‌ها و نرم‌افزارهای سازمانی انویدیا برای ساخت دیتاسنتر بهره بگیرد. مشخص نیست که دیتاسنترهای جدید فاکس‌کان چه تفاوت‌هایی با دیتاسنترهای امروزی خواهند داشت.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید