سیمای انرژی در افق سنگان

0
45
سیمای انرژی در افق سنگان

ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ صنعت فولاد در جهان به شمار می‌رود و در ماههای اخیر نیز توانست با پیشی گرفتن از همتای خود یعنی ترکیه به جایگاه هشتم تولید فولاد در جهان برسد؛ اما با وجود افزایش تولید این صنعت با چالش‌های فراوانی روبرو است و نیاز به تامین انرژی از درجه اهمیت بالایی برای واحدهای تولیدی برخودار است که تاثیر مستقیم بر تولید کارخانه های صنعتی دارد. فولاد سنگان خراسان در سالهای گذشته با وجود کمبود برق و گاز توانست روند صعودی رشد تولید خود را حفظ نماید.این شرکت یکی از واحدهای حیاتی در تامین زنجیره فولاد کشور است و بزرگترین تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز فولاد مبارکه به شمار می رود.

عدم نفع ناشی از کمبود انرژی در سال ۱۴۰۱ برای فولاد سنگان روزانه۳۰ میلیارد تومان برآورد شده است که موجب افت پتانسیل تولید تا ۳۵ درصد از کل ظرفیت شد. این به معنای آن است که فولاد سنگان تنها با ۶۵ درصد ظرفیت تولید خود توانست رکورد تولید گندله و کنسانتره خود را بشکند به گونه ای که تولید کنسانتره این شرکت با رشد ۱۰۳ درصدی مواجه شد.

اعلام رکوردهای پی در پی ماهانه و روزانه در این واحد تولیدی در ماه‌هایی که با قطعی کمتر برق یا گاز مواجه هستند جالب توجه است و نشان‌دهنده ظرفیت بالای این واحد تولیدی در صورت تامین انرژی مورد نیاز است و خود گواهی بر اهمیت موضوع است؛ شرکت فولاد سنگان در فروردین ماه سال جاری موفق به ثبت رکورد جدید تولید ماهیانه ۴۰۷ هزار تن در تولید کنسانتره سنگ آهن شد؛ گفتنی است پیش از این فولاد سنگان موفق به تولید ۳۶۰ هزار تن کنسانتره شده بود و این میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش چشمگیر ۸ برابری داشته است. البته باید اذعان داشت در سال ۱۴۰۲ با حمایت های دولت و تمهیدات در نظر گرفته شده چالش کمبود برق به حداقل ممکن رسیده است.

اما سوال مطرح در شرایط کنونی این است که آیا محدودیت‌ و کمبودهای برقی و گازی با «تعطیل کردن» واحدهای صنعتی برطرف می‌شود؟چاره کار چیست؟ در راستای حل چالش کمبود انرژی شرکتهای بزرگ خود دست به کار شده اند به طوریکه فولاد مبارکه به دنبال احداث پالایشگاه گاز به منظور رفع نیاز خود می باشد.

طرح‌های در دست اجرای فولاد سنگان برای تامین انرژی

فولاد سنگان بزرگترین شرکت صنعتی شرق کشور گام های بزرگی در راستای توسعه زیرساختی به خصوص انرژی برداشته است. احداث نیروگاه برق بادی به ظرفیت ۲۰۰ مگاوات و سرمایه گذاری ۲۳۰ میلیون یورویی یکی از ابرپروژه های فولاد سنگان است. با توجه به وزش باد با سرعت و شدت مناسب، فولاد سنگان درصدد است که در کریدور باد منطقه سنگان نیروگاه برق بادی احداث نماید. این پروژه اگرچه بیشتر یک پروژه فنی و صنعتی دیده میشود اما نباید از تاثیرات بزرگ زیست محیطی آن غافل بود، به این ترتیب فولاد سنگان یکی از پیشگامان توسعه متکی به انرژی پاک به شمار می آید.

البته برای دست یابی به بهترین و بالاترین بهره وری در تولید باید مجموعه‌ای از عوامل در کنار هم تقویت شده تا به نتیجه مطلوب دست یافت؛ فولاد سنگان در راستای تامین پایدار انرژی جهت برقراری خطوط تولید کنسانتره و گندله علاوه بر احداث نیروگاه برق بادی پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی  را در دست اجرا دارد و آماده کلنگ زنی است و برای تامین پایدار گاز در فصل زمستان، فولاد سنگان مطالعه طرح ذخیره گاز در مخازن خاص را شروع کرده است و امید دارد پس از بررسی های دقیق فنی و علمی بتواند در این راستا اقدامات لازم را انجام دهد.

به این ترتیب فولاد سنگان در تلاش است تا با نصب مخازن ANG، گاز مورد نیاز شرکت را برای حداکثر ۳۰ روز در سال ذخیره‌ نماید. سرمایه‌گذاری و مجوزهای لازم نیز صادر شده است و پس از جمع‌بندی نهایی در حوزه مسائل فنی نسبت به انجام آن اقدام خواهد شد.

قوانین؛ نقاط عطف شناخت راه

یکی دیگر از دلایل روی‌آوری فولاد سنگان به ساخت نیروگاه بادی حمایت قانونی از این نوع تامین انرژی است؛ طبق قانون، اگر یک واحد صنعتی بخشی از برق مورد نیاز خود را خریداری کند، در زمان پیک مصرف، برق آن مجموعه قطع می‌شود. البته، قانون جدیدی وضع شده است مبنی بر اینکه اگر همان واحد نسبت به تولید انرژی تجدیدپذیر اقدام کند، برق آن مجموعه حتی در زمان اوج مصرف نیز قطع نخواهد شد؛ این مهم برای اکثر شرکت‌های تولیدی واجد شرایط می تواند راهگشا باشد

توسعه دانش بنیان، تولید با کیفیت

تولید محصول با کیفیت اصلی بدیهی برای کشور در بازارهای مهم داخلی و خارجی است. در حال حاضر تولید دانش بنیان یکی از مهمترین رویکردهای موجود برای تولید محصول با کیفیت، مقرون به صرفه و  قابل رقابت است. تجربه نشان داده این بخش با راه‌حل‌های خلاقانه و متناسب با امکانات موجود می‌تواند واحدهای تولیدی را به هدف مورد نظر یعنی «تولید با حداقل مصرف انرژی» در بحران کنونی نزدیک‌تر کند. این واحدها ظرفیت دانشی خوبی برای بومی سازی تکنولوژی لازم را دارا هستند و با استفاده از دانش خود و امکانات موجود می توانند پل مناسبی برای عبور از موانع باشند. فولاد سنگان در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ و تداوم این شعار در سالهای آتی همکاری گسترده ای با شرکتهای دانش بنیان، مراکز علمی، دانشگاهی و پارکهای علم و فناوری شروع نمود.

برگزاری رویدادهای فناوری اطلاعات به منظور دست‌یابی به بهترین راهکارها برای ارتقای تولید و بهره وری در فولاد سنگان برگزار، جلسات منظم ، بازدیدها و امضای تفاهم نامه و قراردادهای همکاری و سرمایه گذاری معنادار فولاد سنگان در امر تحقیق و توسعه  دانش بنیان، گام بلند این شرکت برای پیشگامی در این عرصه است.

شرکت های دانش بنیان و فناور استان خراسان رضوی در قالب تور فناوری اطلاعات در صنایع معدنی از این شرکت بازدید کردند و افراد در قالب نشستی مشترک به معرفی ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و همچنین ارائه نیازهای فناورانه صنایع معدنی پرداختند.

تأسیس پردیس دانش‌بنیان صنایع معدنی برای اولین بار در کشور

تحریم‌ها با وجود تمام نقاط منفی که دارند در یک مسئله راهنمای خوبی برای ما شدند؛ آن‌ها باعث شدند تا ما نقاط ضعف درونی صنعت را به خوبی ببینیم و برای روبرو شدن با آن‌ها یک بار برای همیشه اقدام کنیم؛ راه اندازی اولین پردیس دانش‌بنیان صنایع معدنی در شرق کشور توسط شرکت فولاد سنگان خود گواهی است از واقف بودن مدیران مجموعه بر اهمیت دانش‌بنیان‌ها در بخش صنعت است. مجموعه طرح های توسعه ای فولاد سنگان نوید آینده ای درخشان را برای این شرکت می دهد و فولاد سنگان را به یک قطب بزرگ صنعت تولید تبدیل خواهد نمود. امر مهمی که با توجه به چشم انداز فولاد سنگان کاملا در دسترس است و این شرکت همچون همیشه عامل مهمی در توسعه پایدار کشور به خصوص منطقه شرق خواهد بود.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید