اساتید کهن پارسی و نرخ تسعیر!

0
13

وحید حاج سعیدی طنز نویس: حقیقت امر وسیله ارتباطی ما با خلق الله یک گوشی جی آل ایکس وطنی است که بحمدالله والمنته به شبکه ضاله اینترنت اتصالی ندارد و قیمتش هم مثل این گوشی‌های فانتزی شبانه روز با طرح‌های دولت و جابجا شدن نرخ ارز، بالا و پائین نمی‌شود! فلذا هر زمان که دوستان به ویژه در بحث اقتصادی از واژه یا کلمه جدیدی استفاده می‌کنند، ما به ناچار دست به دامان اساتید کهن پارسی نظیر استاد عمید و دهخدا می‌شویم و ضمن نثار فاتحه‌ای جهت شادی ارواح این بزرگان، معنی کلمه یا واژه مورد را در فرهنگ لغتشان می‌یابیم و به دانشمان افزوده می‌شود.

در آخرین تلاشمان جهت نثار فاتحه به اموات هم واژه «تسعیر» را که عزیز دلمان جناب خاندوزی از آن رونمایی کردند، مورد کنکاش قرار دادیم و با 50 سال سن و تلمذ نزد یکی از بزرگترین مکتبخانه داران شمال شرق کشور و یک بوژی (تریلی با چرخ‌های زیاد) ادعا، تازه فهمیدیم تسعیر به معنای قیمت گذاری است. نرخ تسعیر ارز هم یعنی برای ارز مبادله‌ای یک عدد واحد و ثابت در نظر گرفته شود.

والا تا جایی که حافظه تاریخی و جغرافیایی‌مان یاری می‌کند قرار بود وابستگی به ارز کم شود که حالا زیاد هم مهم نیست. ولی بخش اصلی داستان در ماجرای تسعیر به نقل از سخنگوی اقتصادی دولت این است که فرموده‌اند: هیچ جهش تورمی در قیمت کالاهای مؤثر در زندگی و سفره مردم نخواهیم داشت. خاندوزی گفت: یک شناسایی دقیقی از زنجیره موادی که محصول نهایی آن‌ها در حوزه نوشیدنی، نساجی، روغن موتور و شوینده که در زندگی مردم مهم هستند، صورت گرفت و تصمیم بر این شد تا به نحوی تعدیل قیمت صورت بگیرد که گویا آن‌ها با همان نرخ تسعیر 28500 محصول خودشان را عرضه می‌کنند!

تا اینجای داستان هم ماجرا زیاد پیچیده و غریب نیست. بالاخره تحولات اقتصادی و رونمایی از طرح‌های جدید در همه دولت‌ها و در برهه‌های زمانی متفاوت، متصور است. در ضمن با توجه به انواع تورم با مواد نگهدارنده و افزودنی‌های مجاز که این سال‌ها تجربه کردیم جهش تورمی یا پرش تورمی و قس علی هذا … چندان دغدغه‌ای برای خلق الله ایجاد نمی‌کنند و ملالی نیست. فقط آنجای قصه هراسناک و هول انگیز می‌شود که دوستان قرار است از زنجیره موادی که محصول نهایی آن‌ها در زندگی مردم مهم هستند، «شناسایی دقیق» به عمل بیاورند!

چون زمانی که قرار بود ارز 4200 تومانی هم حذف شود، شناسایی دقیقی از بطن ماجرا صورت گرفته بود و قرار بود فقط قیمت چهار پنج قلم کالا افزایش پیدا کند و ولی نفهمیدیم این وسط چرا یهویی قارچ هم جزو خوراکی‌ها شد و الان قیمتش از گوشت مرغ هم رفته بالاتر و در کانال 120 هزار تومان فر می‌خورد؟!

باز خوبه این وسط بانک سپه 5555 جایزه یک میلیارد ریالی به سپرده گذارانش هدیه می‌دهد و رونالدو و بنزما و نیمار هم به ایران می‌آیند! آسمان زندگی‌تان نقره فام …

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید