اقتصاد جهانی در معرض خطر

0
43

آرش نصیری روزنامه نگار: تصادفی نبود که همزمان با یکی از بزرگترین گردهمایی‌های صنعت نفت در APPEC در سنگاپور، عربستان سعودی و روسیه اعلام کردند که آخرین کاهش داوطلبانه 1 میلیون بشکه در روز (عرضه) و 300 هزار بشکه در روز (در صادرات) را نه تنها در ماه اکتبر، بلکه تا پایان سال ادامه خواهند داد. با این حال، این بدان معنا نیست که اعداد و ارقام نمی‌توانند به صورت ماهانه تغییر کنند.

هنگام ارزیابی تأثیر کاهش عرضه نفت خام در چارچوب اوپک پلاس، دو موضوع باید به طور جداگانه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد: 1) چقدر از کاهش‌های اعلام شده واقعاً اجرا می‌شود و 2) این کاهش‌ها چگونه با بقیه اصول بازار در ارتباط است؟ تنها پس از روشن شدن این دو جنبه، می‌توان تأثیر مستمر قیمت اوپک پلاس را واقعاً ارزیابی کرد.

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می‌شود، عربستان و روسیه با کاهش چشم‌گیر صادرات نفت خود در ماه اوت، کاهش عرضه نفت در اوپک پلاس را رهبری می‌کنند.

داده‌ها نشان می‌دهد که عربستان سعودی صادرات نفت خام/میعانات گازی را در ماه اوت به شدت کاهش داده است، این کاهش به بیش از 1 میلیون بشکه در روز در مقایسه با ژوئیه، و 1.6 میلیون در روز در مقابل میانگین سال 2022 های و نیمه اول 2023 می‌رسد.

صادرات روسیه (از جمله نفت خام ترانزیت) نیز اندکی کاهش یافته است، اما فقط حدود 100 هزار بشکه در روز، که با استاندارد فصلی نیز مطابقت دارد. تجزیه و تحلیل بر روی داده‌های روسیه نشان می‌دهد که صادرات جولای و اوت با تعدیل الگوهای فصلی 150 هزار بشکه در روز نسبت به ارقام ژانویه تا ژوئن کاهش یافته است. این رقم 150 هزار بشکه‌ای در روز همچنین بهترین حدس ما برای کاهش واقعی صادرات روسیه است که در مقایسه با اعلام 500 هزاربشکه‌ای در ماه اوت، چندان مطلوب نیست. این به دنبال عدم تغییر محسوس الگوهای صادراتی در مارس است، زمانی که اولین کاهش داوطلبانه 500 هزار بشکه‌ای اعلام شد.

سایر کشورهای اوپک پلاس به سختی سطح صادرات کمتری را نشان می‌دهند. بدون احتساب صادرات عربستان سعودی و روسیه (شامل جریان‌های ترانزیتی قزاقستان)، همه کشورهای دیگر شاهد کاهش کمتر از 500 هزار بشکه صادرات در روز نسبت به آوریل بوده‌اند، یعنی یک ماه پس از کاهش داوطلبانه اعلام شده توسط هشت کشور.در مورد عربستان سعودی، شرایطی مهم برای تأثیر کوتاه مدت آخرین کاهش صادرات وجود دارد. آمار هر پنج کشور عربی در طول ماه اوت شاهد کاهش شدید حجم نفت در دریا بوده‌اند، به میزان 45 میلیون بشکه در ماه یا نزدیک به 1.5 میلیون بشکه در روز (نمودار سمت چپ را در زیر ببینید). این بدان معناست که در حالی که عربستان سعودی مقدار بسیار کمتری از نفت خام خود را صادر کرده است، تعداد بیشتری به بنادر مشتریان رسیده است.این مشاهدات با الگوی کل بشکه‌های اوپک پلاس که تا پایان ماه اوت و احتمالاً حتی در بخش‌هایی از سپتامبر عمدتاً بدون تغییر می‌مانند، مرتبط است. با توجه به اینکه سطح نفت خام در دریای عربستان در حال حاضر در انتهای محدوده فصلی قرار دارد، امکان تکرار برداشت و عرضه نفت خام عربستان وجود ندارد. بنابراین، خطر این وجود دارد که فعالان بازار تأثیر کامل کاهش تولید عربستان و اوپک پلاس را نادیده بگیرند، زیرا فعلاً بشکه‌ها همچنان در حال رسیدن بنادر محل صادرات هستند. در همین حال، تصمیم‌گیرندگان سعودی ممکن است دوره تعمیرات پاییز پالایشگاه و همچنین نگرانی در مورد سلامت اقتصاد چین را در نظر داشته باشند.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید