پاک کردن صورت مسئله در حوزه مسکن

0
7

آمارها نشان می‌دهد رکودی کوتاه‌مدت در بازار ساخت و ساز حاکم است و از سوی دیگر در بازار معاملات مسکن نیز این رکود دیده می‌شود. دلیل این شرایط تورم سال‌های اخیر در بازار مسکن و ساختمان‌سازی بوده است که هنوز به مسیر خود ادامه می‌دهد.
تولید در حوزه مسکن بسیار کاهش یافته است و اکنون وضعیتی حاکم است که هم رونق کمتری داریم و هم خروج سرمایه از بخش مسکن دیده می‌شود. این اتفاقات باعث می‌شود کسری موجود در بخش مسکن در آینده خود را بیشتر نشان دهد.از طرفی دولت مدعی شده است که می‌خواهد یک میلیون واحد مسکونی بسازد. از سوی دیگر سازندگان فعال در بازار، خُردساز هستند و شرکت‌های بزرگی نیستند که تحلیل درستی از مسکن و آینده داشته باشند.
بنابراین زمانی که دولت از مسکن استفاده سیاسی می‌کند گریز سرمایه از بازار مسکن شدت می‌گیرد. به این معنا که بر طبل می‌کوبد که یک میلیون واحد مسکونی می‌خواهیم بسازیم و از آنجا که تولیدکنندگان خرد تحلیل درستی از حوزه مسکن ندارند بلافاصله تعداد اخذ پروانه‌ها کاهش پیدا می‌کند و سرمایه‌ها به بخش دیگری منتقل می‌شوند.
از سوی دیگر زمانی که دولت ثبت‌نام را شروع می‌کند، این افراد از بازار خارج شده و وارد صف انتظار می‌شوند. این اتفاق در مسکن مهر نیز پیش آمد و دولت از بخش مسک سوءاستفاده سیاسی کرد. دولت نمی‌تواند از پس تعهد خود بربیاید و عملاً متقاضیان با سرخوردگی و قدرت خرید پایین‌تر وارد بازار می‌شوند.یکی دیگر از بحران‌هایی که ماه‌هاست بر بخش مسکن سایه انداخته سانسور آمارهای مربوط به تحولات است.منتشر نکردن آمار نمک پاشیدن به زخم مردم است. مسکن در 50 سال گذشته و در هر شرایطی از تورم، نموداری صعودی داشته است؛ مسکن حتی در حالت رکودی خود نیز در وضعیت رکود تورمی بوده است. چطور ممکن است آن طور باشد که مسئولان این روزها ادعا می‌کنند و چند درصد ارزان شده است؟ همه در کف بازار وضعیت را می‌بینند و متوجه می‌شوند.حالا دولت با منتشر نکردن آمار و سختگیری به پلتفرم‌ها می‌خواهد وضعیت را بهبود ببخشد که به نظر می‌رسد این اقدامات بیشتر باعث فرافکنی می‌شود و پاک کردن صورت مسئله است.بنابراین می‌توان نتیجه گرفت ادامه وضع موجود، بازار مسکن را از چاله کنونی بیرون خواهد آورد و در چاه خواهد انداخت. اکنون این بازار تا آنجا در آشفتگی فرو رفته است که دیگر خریدار چشمگیری در بازار باقی نمانده و از سوی دیگر سازندگان نیز از گود ساخت و ساز خارج شده و تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه آر دست داده‌اند.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید