مسیر احیا و تقویت اعتماد به بازار سرمایه

0
150

پیش‌بینی می‌شود نیمه دوم سال جاری پتانسیل اخبار مثبت به پیشبرد روند بازار سرمایه کمک کند در نیمه اول سال شاهد رسیدن اخبار عمدتاً منفی به بازار بودیم و در نیمه دوم این مسیر می‌تواند تغییر کند. برای مثال خبر اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از جمله نمونه اخباری است که به کمک بازار آمده است.

متاسفانه طی سال‌های گذشته به دلیل برخی تصمیمات خلق‌الساعه و همچنین قیمت‌گذاری دستوری، اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت به بازار تا حدودی کمرنگ شده است و مسیر احیا و تقویت اعتماد به بازار سرمایه، ایجاد چشم‌انداز شفاف و افزایش پیش‌بینی پذیری اقتصادی است.

طی یکی دو دهه اخیر تجربه نشان داده که بازار سرمایه همیشه و به صورت مستمر نسبت به سایر بازارهای رقیب پیشرو بوده است. اما با توجه به عمق و حجم کوچک آن نسبت به سایر بازارهای موازی، آنطور که باید توجه زیادی از عموم مردم را به سمت خود جلب نمی‌کرد.

با توجه به حجم عرضه‌های اولیه‌ای که اتفاق افتاد و همچنین ورود سهم‌های اصل 44 و سهام عدالت و همچنین شرایط اقتصادی ویژه‌ای که نیاز به حفظ قدرت خرید را برای عموم مردم ضروری کرده است، میزان نفوذ و شناختی که عموم جامعه از بازار سرمایه پیدا کرده‌اند روز به روز بیشتر شده و بازار در نگاه عموم و خانوار یک گزینه جدی برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

بازار سرمایه پتانسیل خوبی در خود دارا است و می‌تواند بهترین عملکرد و بازده ریالی را در بین طبقات مختلف دارایی و سرمایه‌گذاری خانوارها داشته باشد.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید