کاپلو منتظر ماست، مربیان وطنی علاقمند نیستند!

0
81

 

فابیو کاپلو قرار است در سمیناری دو روزه در کشور آذربایجان، آخرین متد روز فوتبال دنیا را برای مدعوین به این کلاس تدریس کند.
نخستین سمینار بین‌المللی دانش‌افزایی فوتبال با حضور فابیو کاپلو مربی سرشناس دنیای فوتبال، روزهای دوم و سوم آذر به میزبانی باشگاه رکوردکلاب جمهوری آذربایجان و موسسه سبزافرنگ فیلم در شهر باکو برگزار می‌شود. کاپلو در این سمینار ۲ روزه، آخرین متد فوتبال نوین را در حضور امیر قلعه‌نویی و مهدی تاج که از فدراسیون آذربایجان دعوتنامه گرفته‌اند، تدریس می‌کند.

سیمنارها و کلاس‌های دانش‌افزایی در همه‌جای دنیا مرسوم اند؛ به ویژه در کشورهایی که فوتبال در آن‌ها به طور کامل توسعه پیدا نکرده ازجمله آذربایجان و بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس که نیاز دارند سطح علمی خود را بالا ببرند.

در فوتبال ایران البته لزوم تقویتِ علم، دانش و بالا رفتن سطح فنی مربیان چندان احساس نمی‌شود. چرا که اگر غیر از این بود، بزرگانی مانند کاپلو یا ونگر، در کنار همه سفرهایشان به اقصی نقاط دنیا یک سر هم به ایران تشریف می‌آوردند و برای مربیان ما تدریس می‌کردند. دلیلش هم کاملا روشن و در کشور ما مسبوق به سابقه است؛ در دهه ۸۰ فدراسیون فوتبال با مدیریت صفایی‌فراهانی یکی از مدرسان فیفا را به ایران آورد اما تعداد افرادی که مایل به حضور در آن کلاس بودند از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر بود!

خودمان هم می‌دانیم در جایی زندگی می‌کنیم که آدم‌ها، اغلب به هر کاری در هر زمینه‌ای تسلط دارند. ما در سرزمینی نفس می‌کشیم که انسان‌ها در آن پُرادعا هستند و همه‌چیز را می‌دانند! در فوتبال ایران، عشق به یادگیری و ارتقای سطح دانش و فرهنگ، به‌ندرت وجود دارد؛ شاید به همین خاطر است که بسیاری از چهره‌های مشهور این فوتبال که حالا پا به سن هم گذاشته‌اند، فاقد مدرک مربیگری درجه یک حرفه ای هستند.

حضور تاج و قلعه‌نویی در سمینار ویژه کاپلو در جمهوری آذربایجان را به فال نیک می‌گیریم؛ اگرچه این واقعیت مسلم را می‌دانیم که از سن یادگیری و آموزشِ امثال قلعه‌نویی و تاج برای حضور در این کلاس‌ها گذشته و ظرف دو روز هم هیچ انسان هوشمندی در دنیا بادانش نمی‌شود. چنین کلاس‌هایی برای کسب تجربه و عوض کردن حال و هوا برای مسافرتی کوتاه بد نیست اما بهتر است در آینده به فکر بالا بردن سطح فنی و علمی مربیان جوان ایرانی باشیم و برای این کار از همین حالا برنامه‌ریزی کنیم.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید