نزدیک کردن قیمت بازار خودرو به قیمت کارخانه

0

فاطمه صنوبری روزنامه نگار: وزیر صمت با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، آخرین وضعیت صنعت خودروی کشور را به لحاظ تولید و واردات خودرو تشریح و اعلام کرد که به‌زودی با ابلاغ آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده، واردات این خودروها را به کشور خواهیم داشت و بر این اساس بازار خودروی کشور به تعادل خواهد رسید.

عباس علی‌آبادی برای پاسخ به سؤالات جلال رشیدی‌کوچی به‌عنوان نماینده منتخب سوال‌کنندگان و تعداد دیگری از نمایندگان مجلس درباره مسائل صنعت خودرو، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شد. تولید خودرو از یک میلیون دستگاه عبور کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با عملکرد خودروسازان کشور در تولید خودروهای داخلی در سال جاری، اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه 990 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده است که با احتساب چند روز گذشته از دی ماه، میزان تولید از مرز یک میلیون دستگاه گذشته است.

وی تشریح کرد: طی 9 ماهه سال جاری 121 هزار دستگاه خودروی وانت در کشور تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از 36 درصد رشد برخوردار شده است. همچنین حدود 28 هزار دستگاه انواع خودروی سنگین و 436 هزار دستگاه موتورسیکلت (با رشد 37 درصدی) در کشور تولید شده است. در مدت مذکور سال جاری، حدود 223 هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال 1401 حدود 96 درصد رشد تولید را نشان می‌دهد.

 9 هزار خودرو تاکنون وارد کشور شد

وی ضمن تاکید بر اینکه آمار واردات خودرو به سرعت در حال تغییر و روبه رشد است، اعلام کرد: 93 هزار و 343 عدد ثبت سفارش برای واردات خودرو وصول شده است. تاکنون 9176 دستگاه خودرو وارد کشور شده و 10 هزار و 176 دستگاه در حال حمل و بر روی کشتی است.

علی‌آبادی در رابطه با آمار عرضه خودروهای وارداتی نیز گفت: از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان اولیه خودروهای وارداتی (ثبت‌نام مرحله اول در اسفند ماه سال گذشته)، 33 هزار و 538 نفر از کل افراد ثبت‌نامی، حائز شرایط دریافت خودروی وارداتی شناخته و نوبت‌دهی شدند که حدود 30 هزار 433 نفر در صف انتخاب خودرو و دریافت آن (به نوبت) قرار گرفته و حدود 3505 نفر انصراف دادند.

برای صدور مجوز واردات هیچ منعی وجود ندارد

وزیر صمت تصریح کرد: در موضوع واردات خودرو تاکنون 23 شرکت مطابق ضوابط مجوز اخذ کرده‌اند؛ ما برای صدور مجور بیشتر، هیچ منعی نداریم؛ حتی من به شخصه بنده معتقدم که باید به سمتی حرکت کنیم که افراد خود، بتوانند برای واردات خودرو اقدام کنند.

ابلاغ نهایی آییننامه واردات خودروها

وی ضمن اشاره به تصویب آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده با اعمال برخی اصلاحات در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، از ابلاغ آیین‌نامه برای اجرایی شدن در آینده نزدیک خبر داد و گفت: درباره واردات خودروهای کارکرده و مناطق ویژه اقتصادی، آیین‌نامه در موعد مقرر توسط وزارت صمت تدوین و به دولت ارسال شد و پس از طی بررسی‌های کارشناسی در کمیسیون‌های تخصصی و صحن دولت، در نهایت با اصلاحاتی تصویب شد؛ به زودی نیز ابلاغ می‌شود؛ با ابلاغ این آیین‌نامه، واردات خودروهای کارکرده نیز بر روی روال خواهد افتاد.

مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تاکنون به هر میزانی که ارز به ما تخصیص داده شد، خودروی مربوطه وارد کردیم، اظهار کرد: بنابراین دو عارضه مزمن کاهش تولید خودروسازان به زیر یک میلیون دستگاه همراه با تولید خودروی ناقص و توقف واردات و تلاطم بازار کالایی کشور که در بازار خودروی کشور طی سال‌های 1397 تا 1400 شکل گرفته بود، در حال حاضر بر اساس برنامه‌های اجرا شده، مدیریت شده است؛ به نحوی که در تولید داخل امسال، همچون سال گذشته، رشد تولید خودروی کامل را خواهیم داشت.

علی‌آبادی تاکید کرد: با افزایش تولید، واردات خودروها، عرضه به بازار نیز افزایش قابل توجهی داشته است؛ بنابراین با حذف تلاطم‌های بازار خودرو و کاهش قیمت‌ها در بازار نسبت به ابتدای تابستان مواجهیم؛ ضمن اینکه بطور متوسط قیمت بازار خودروی تولید داخل از ابتدای سال جاری حدود 26 درصد و قیمت خودروهای مونتاژی حدود 43 درصد کاهش داشته است؛ پیش‌بینی می‌شود با افزایش تولید داخل و عرضه منظم و همچنین تداوم و تقویت جریان واردات خودرو عملاً بازار به سمت رقابتی شدن پیش برود و با افزایش تولید و عرضه در ماه‌های پایانی سال، شاهد نزدیک شدن قیمت‌های بازار به قیمت‌های کارخانه باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: قاطعانه می‌گویم که برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم به ثمر نشسته و در حوزه تولید خودرو رشد داشته است. در حوزه واردات خودرو نیز با پیگیری‌های فراوان و تحمل رنج بسیار، پس از چند سال توقف بالاخره در دولت سیزدهم با هدف رفع ناترازی‌ها کمی، کیفی و سلیقه‌ای، هدف واردات از سر گرفته شد.

جلال رشیدی کوچی پس از استماع توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: اگر بنده همین الان این سؤال را به رأی بگذارم قطعاً نمایندگان با توجه به حساسیت این موضوع به وزیر کارت زرد می‌دهند. از آنجا که آقای علی‌آبادی مدتی است که روی کار آمده. بنده شهادت می‌دهم که در این مدت برای واردات خودرو تلاش کردند. مهلتی سه‌ماهه تا عید به وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت برای انجام واردات خودرو می‌دهم و سؤال خود را به رأی نمی‌گذارم.

 

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید