حل چالش‌ تأمین قطعات فولاد خوزستان با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش بنیان و بومی‌سازی قطعات

0

حل چالش‌ تأمین قطعات فولاد خوزستان با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش بنیان و بومی‌سازی قطعات
معاون خرید شرکت فولاد خوزستان گفت: این شرکت از شرکت‌های دانش بنیان بهره‌گیری کرده و با توانمندی‌ها و دانش فنی خود به راه اندازی تولید بومی قطعات پرداخته و با راهکارهای خلاقانه مشکلات تأمین را به چالش‌های قابل حل تبدیل کرده است و گام‌های بزرگی در جهت خودکفایی و بومی‌سازی قطعات تکنولوژیکی برداشته است.

مهندس تفضلی معاون خرید شرکت فولاد خوزستان در پنجمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در نشست خبری گفت: این شرکت پس از سال‌ها مواجهه با تحریم‌ها و محدودیت‌های اقتصادی، با همکاری شرکت‌های دانش بنیان، گام‌های بسیار مهمی در جهت خودکفایی و بومی‌سازی قطعات تکنولوژیکی برداشته است. تحریم‌هایی که بر صنعت فولاد اعمال شده بود، باعث ایجاد مشکلات بسیاری در تأمین قطعات و تجهیزات مورد نیاز شرکت شده بود. با این وجود شرکت‌های دانش بنیان با بهره‌گیری از توانمندی‌ها و دانش فنی خود، به راه اندازی تولید بومی قطعات پرداخته و با راهکارهای خلاقانه مشکلات تأمین را به چالش‌های قابل حل تبدیل کردند.

معاون خرید شرکت فولاد خوزستان گفت: یکی از اقدامات مهم شرکت‌های دانش بنیان، بهینه‌سازی فنی در بخش‌های مختلف شرکت فولاد خوزستان بوده است. در این امر شرکت فولاد خوزستان به دو دستاورد اصلی دست یافته است اولاً، بومی‌سازی قطعات مورد نیاز که منجر به خودکفایی در تأمین تجهیزات شده بود دوماً، به دلیل همکاری با شرکت‌های دانش بنیان محصولات دیگری را نیز تولید کردیم. این اقدامات بهبودی‌های چشمگیری در بخش تامین، حمل و نقل، اشتغالزایی و کاهش وابستگی به خارج از کشور را به همراه داشته است. همچنین، با ورود فارغ‌التحصیلان و نخبگان به شرکت‌های دانش بنیان، سطح دانش و تخصص در این شرکت‌ها بهبود یافته و تأثیر مثبت آن در توسعه صنعت و اقتصاد کشور روشن و آشکار است.

تفضلی گفت: با این پیشرفت‌ها شرکت فولاد خوزستان نشان داده است که با وجود مشکلات و تحریم‌ها، با اراده و همکاری با شرکت‌های دانش بنیان، می‌توان به خودکفایی و توسعه پایدار دست یافت. این گام‌ها نشانگر اهمیت همکاری مختلف اقتصاد و دانش بنیان‌ها در حل مسائل و پیشبرد توسعه کشور می‌باشد.

مهندس تفضلی معاون خرید شرکت فولاد خوزستان، اعلام کرد که در سال ۹۶ حرکت بزرگی در زمینه تولید فولاد صورت گرفته و شرکت مجبور به واردات کاتالیست برای تکمیل فرآیند تولید بوده است. او افزود که با ایجاد جلسات فنی با شرکت‌های دانش بنیان توانستیم تکنولوژی تولید این محصول را بدست آوریم و اکنون فولاد خوزستان توانسته است که نه تنها نیازهای کل کشور را تامین کند بلکه به صادرات نیز بپردازد و این اتفاق برزگی است که شکل گرفته است.

وی ادامه داد: در سال ۹۸ شرکت با موفقیت کود ایزوترم را بومی سازی کرده و در سال ۱۴۰۰ نیز موفق به بومی سازی کود ریختگری شده است. این اقدامات باعث کاهش وابستگی به واردات و تقویت تولید داخلی در این حوزه‌ها شده است. یکی از دیگر دستاوردهای شرکت فولاد خوزستان در سال ۱۴۰۰ بومی سازی فروسیلیکون منگنز بود که حدود ۱۳ هزار تن مصرف آن بود که حدود ۱۳میلیون دلار ارزش داشت. در حال حاضر دیگر این محصول را وارد نمی‌کنیم، زیرا یک شرکت داخلی توانسته است این محصول را تولید کند و ما به عنوان مصرف‌کننده در داخل کشور از این تولیدات بهره‌مند می‌شویم.

معاون خرید شرکت فولاد خوزستان راهبرد فولاد خوزستان را کاهش مصرف نسوز با رویکرد بومی‌سازی دانست و افزود:  در سال ۱۴۰۰، واردات نسوز به ارزش هشت میلیون دلار بوده است، اما با همکاری ۱۲ شرکت داخلی، توانستیم در سال ۱۴۰۲ این عدد را زیر ۲ میلیون دلار کاهش دهند. در واقع در سال‌های اخیر، شرکت فولاد خوزستان بیش از ۲۵ هزار قطعه را بومی سازی کرده است.

وی در مورد فرومنگنز متوسط کربن گفت: با امضای تفاهم نامه با یک شرکت دانش بنیان، تولید این محصول در داخل انجام شده و فولاد خوزستان از این محصول نیز بی‌نیاز شده است. همچنین در پنجمین نمایشگاه ملی فولاد ایران، تفاهم نامه ای با یک شرکت دانش بنیان به امضاء رسیده است. این تفاهم نامه به تولید و عرضه محصول فرومنگنز پرکربن، که یک کالای استراتژیک (با بیش از ۳۰ هزار تن مصرف سالانه) در فولاد خوزستان است جزء اجزای اساسی تولید فولاد می‌باشد. این تفاهم نامه همکاری با ارزش ۳۵ میلیون یورو بوده و باعث افتخار است که این شرکت دانش‌بنیان با دانش فنی توانسته است این محصول را تولید کند و شرکت فولاد خوزستان را از این محصول بی‌نیاز کند.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید