نوسانات پایدار نیست

0
19

محمد قزلباش کارشناس اقتصادی: بازار طلای داخلی نوساناتی دارد که مهمترین دلیل این موضوع جهش بی‌سابقه قیمت اونس جهانی است.

اونس جهانی به دلیل افزایش ریسک‌های سیاسی دنیا در حال رکوردزنی است، این موضوع موجب شده تا توجه سرمایه گذران جهان به این فلز ارزشمند بیشتر شود.

مهم‌ترین دلیل افزایش ریسک‌های سیاسی، تشدید تنش‌ها در خاورمیانه است، به عبارت دیگر افزایش ریسک‌های خاورمیانه موجب رکورد شکنی قیمت طلای جهانی شده است، در نتیجه با افزایش قیمت اونس جهانی، در روزهای گذشته قیمت انواع طلا در داخل کشور با روند صعودی مواجه شده است.

همچنین تشدید تنش‌ها در خاورمیانه تأثیر خود را در بازار ارز داخل کشور گذاشته، به طوری که در داخل کشور با افزایش نرخ ارز نسبت به ابتدای سال مواجه شده‌ایم. بنابراین افزایش تنش‌های خاورمیانه از دو بعد موجب افزایش قیمت طلا در داخل کشور شده است که بعد اول افزایش قیمت اونس و بعد دوم افزایش نرخ ارز در داخل کشور است.

یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت طلا در داخل کشور رشد سفته بازی است، به طوری که در روزهای اخیر شاهد فعالیت بیشتر سفته بازها در بازار طلا هستیم، این موضوع موجب شده حباب طلا بیشتر شود، چون زمانی که وضعیت بازار مبهم باشد سفته بازان راحت‌تر می‌توانند قیمت‌ها را افزایش دهند.بعداز پاسخ مقتدرانه ایران به رژیم صهیونیستی، قیمت‌ها در بازار دچار نوسانات یکباره‌ای شد که کاملاً هیجانی و کاذب بود به نحوی که در حال حاضر شاهد عقبگرد نرخ دلار هستیم و قطعاً با آرام شدن فضای سیاسی-امنیتی بازار بیش‌از این تعدیل خواهد شد؛ چرا که هیچگاه، نوسانات ناشی از مسائل غیراقتصادی پایدار نبوده است.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید