در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه مطرح شد: تصمیمات جزیره ای عامل خروج سرمایه از بورس

0
45

رجا ابوطالبی روزنامه نگار:یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بعد از دو روز رشد پرقدرت بازار سرمایه و افزایش 100 هزار واحدی شاخص کل، منفی شدن شاخص‌های بورسی آن هم با افت 0.1 درصدی قابل چشم‌پوشی است. اما پارامترهایی را باید رصد کرد که می‌تواند جهت بازار را مشخص کنند.

بهنام صمدی کارشناس بازار سرمایه در ابتدا به مرور گذشته بازار پرداخت و گفت: علیرغم این‌که یکی از شعارهای اصلی دولت سیزدهم حمایت از بورس بود، اما دیدیم که تصمیمات جزیره‌ای ارکان‌های اقتصادی دولت را از شعار خود دور کرد و سهامداران زیادی از بازار خارج شدند.

وی ادامه داد: اما شعار انتخاباتی دولت چهاردم از «نجات بورس در 3 روز» به مسائل بنیادی‌تری نظیر نرخ خوراک، نرخ بهره و پیش‌بینی پذیری اقتصاد پرداخته شد. سخنانی کارشناسانه که واضحا دغدغه سهامداران نیز بوده و در کنار شعار «بازگشت به برجام» سبب شد تا شاخص کل 100 هزار واحد رشد را تنها در عرض دو روز تجربه کند!

بهنام صمدی نقش دولت‌ها در روند بازار سرمایه را تبیین کرد و گفت: قاعدتاً تصمیمات دولت بر روند بازار بسیار مؤثر است. یکی از تصمیمات فاجعه‌بار دولت سیزدهم، الزام به عرضه ارز فولادسازان در مرکز مبادله ارزی بود که باعث کاهش چشمگیر صادرات در فصل بهار امسال شد. علیرغم فروش مناسب در بورس کالا، اما طبق گزارش موجود در انجمن فولاد، قانون مذکور سبب شد تا بخش اعظمی از درآمد فولادسازان که به صادرات معطوف بود از بین برود که ماحصل آن در گزارش فصلی زمستان 1402 عیان شد. سیاست‌های جزیره‌ای دیگری مانند نرخ بهره بالا نیز نقش بدنه دولت بر بازار سرمایه را به خوبی مخابره کرد.

صمدی در خصوص دولت چهاردهم نیز گفت: یکی از صحبت‌های پرتکرار مسعود پزشکیان این بود: «گشایش اقتصادی با استفاده از تمام ابزارهای موجود هم اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه تعامل با دنیا را بهبود بخشیم.»

صحت این گزاره را عملکرد بانک مرکزی دولت سیزدهم به خوبی به تصویر کشید؛ اعمال شدیدترین سیاست‌های انقباضی پولی در راستا مهارم تورم و نرخ ارز که با شکست مواجه شد. واضحا و با توجه به ساختار بودجه کشور، اگر رفع تحریمی صورت نگیرد، تورم کنترل نخواهد شد. مضافاً تیم اقتصادی دولت چهاردهم با حضور طیب‌نیا و عبده تبریزی اهمیت این موضوع و تأثیر آن را بر بازار سرمایه درک کرده و تمرکز خود را برای مهار تورم در جای دیگری خرج خواهند کرد. چرا که طیب‌نیا بارها و بارها از نرخ بهره بالا و عدم پیش‌بینی پذیری اقتصاد گلایه کرد!

روند بازار سرمایه

صمدی در آخر عوامل تعیین‌کننده برای ایجاد روند را برشمرد و گفت: منفی شدن شاخص‌های بورسی با افت 0.1 درصدی آن هم بعد از رشد 1‍00 هزار واحدی شاخص کل، اصلاً منفی به حساب نمی‌آید. اما به هرحال امروز عیار بازار مشخص خواهد شد. یعنی اگر منفی‌های نمادها خریدار داشته باشد و شاهد ارزش معاملات بالا نیز باشیم، می‌توان مدعی بود که شاخص کل وارد روند صعودی شده است. واضحا نباید انتظار رشد گاوی از بازار را داشت و صعود بورس تهران با شیب ملایم‌تری در انتظار فعالان است!

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید