بانک مرکزی اعلام کرد:افزایش استفاده از چک در مبادلات/ ۹۱.۷ درصد چک‌ها وصول شدند

0
57

 

بر اساس آمار چک‌های مبادله‌ای در خرداد امسال بیش از هفت میلیون و ۹۰۰ هزار فقره چک به ارزش حدود ۵۰۳۶ هزار میلیارد ریال مبادله‌ شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد سه درصد و از نظر مبلغ ۴.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام بانک مرکزی، طی خرداد امسال ۹۱.۷ درصد از کل چک‌های مبادله‌ شده در سامانه چکاوک وصول شده است. این نسبت از نظر مبلغی نیز معادل ۸۸.۴ درصد است.

درصد تعداد و مبلغ چک‌های وصول‌ شده در ماه قبل از آن (اردیبهشت ۱۴۰۲) به ترتیب معادل ۹۲.۲ درصد و ۸۹.۳ درصد بوده است. همچنین این نسبت در ماه مشابه سال قبل به ترتیب برابر ۹۰.۵ درصد و ۸۹.۱ درصد بوده است.

از ابتدای مهرماه، چک‌های قدیمی فقط در بانک خودشان پذیرفته می‌شوند

گفتنی است؛ بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای در تاریخ ۱۴۰۲/۴/۷ به شبکه بانکی اعلام کرد که از ابتدای مهر امسال، چک‌های قدیمی (چک‌های بدون نیاز به ثبت و تایید در سامانه صیاد) فقط در شعب بانک‌های صادرکننده دسته چک پذیرفته می‌شوند و دارندگان این دسته‌چک‌ها در فرصت باقی‌مانده می‌توانند به شعب خود مراجعه کرده و دسته‌چک صیادی جدید دریافت کنند.

در همین زمینه لازم به ذکر است؛ چک‌های جدید بنفش‌ رنگ که الزام ثبت و تایید در سامانه صیاد دارند مورد اقبال عمومی بوده و ۸۸.۴ درصد چک‌های مبادله‌شده از چک‌های جدید بوده است.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید