اتو هلد چیست و نحوه عملکرد اتوهلد چگونه است؟

0
11

اتوهلد یکی از آپشن‌های پرکاربرد در خودروهای مدرن و به‌روز است، سیستم اتوهلد درواقع به راننده خودرو کمک می‌کند در ترافیک‌های سنگین و یا عبور از سربالایی و سرازیری‌ها از استفاده مداوم ترمزگیری خلاص شود و کمک بسیاری به افزایش عمر سیستم ترمزها در بلندمدت خواهد کرد. سیستم اتوهلد در حقیقت توسعه‌یافته سیستم ترمز پارک الکترونیکی است و بیشتر نیز در خودروهای با گیربکس اتوماتیک ازجمله خودروی لاماری ایما بکار می‌رود.

نحوه عملکرد سیستم اتوهلد

سیستم Auto Hold یا سیستم نگه‌دارنده خودکار به این صورت است که راننده اگر در مسیر پرترافیکی باشد، با فعال کردن این سیستم دیگر لازم نیست تا پدال ترمز را فشرده و یا آن را نگه دارد. با فعال کردن اتوهلد زمانی که پای خود را بر روی پدال گاز بردارید، ترمزدستی به‌صورت خودکار فعال می‌شود و خودرو متوقف می‌گردد. در زمان شروع به حرکت تنها کافی ست که پدال گاز را فشار دهید.

این سیستم بر پایه تشخیص شیب استوار است به این معنا که شیب را اندازه‌گیری کرده و با توجه به آن واحد هیدرولیکی ABS/ESC کنترل خودرو را ممکن می‌سازد. به‌طوری‌که در زمان توقف خودرو اتوماتیک فشار ترمز را به چرخ‌ها اعمال کرده و از حرکت خودرو جلوگیری می‌کند. درصورتی‌که پیش از فشردن پدال گاز پدال‌های ABS حرکتی را شناسایی کنند، نیروی ترمز در پشت چرخ‌ها افزایش می‌یابد تا از حرکت خودرو ممانعت به عمل آورد. درصورتی‌که راننده در این زمان پدال گاز را فشار دهد، نیروی ترمز به‌آرامی کم شده و خودرو شروع به حرکت می‌نماید.

در کنار این موارد خودرو لاماری ایما علاوه بر سیستم Auto Hold به سیستم ترمزدستی الکتریکی نیز مجهز است. این سیستم با حرف پی (P) در خودرو شناسایی‌شده و باز در زمان فعال کردن اتو هلد نیز به رنگ نارنجی درمی‌آید. پس از زمانی که راننده پدال گاز را فشار می‌دهد، ابتدا ترمزدستی الکتریکی و سپس اتو هلد غیرفعال و خاموش می‌شوند و خودرو به‌آرامی شروع به حرکت می‌کند.

دکمه اتو هلد لاماری ایما در کنار دسته‌دنده الکتریکی و کنار دکمه اتو پارک قرار دارد و با علامت A می‌توان آن‌ها را مشاهده کنید. با فشار دادن این دکمه می‌توانید آن را فعال نمایید.

تفاوت اتو هلد با سیستم شروع حرکت در شیب (HAC)

سیستم HAC یا سیستم شروع حرکت در شیب، از مخفف کلمه HILL Start Assist Control گرفته شده است و به معنای کنترل و کمک خودرو در سربالایی ها می باشد. به طور کلی این سیستم در سربالایی ها و شیب های تند استفاده قرار می گیرد. به طور مثال در صورتی که خودروی شما فاقد سیستم شروع حرکت در شیب باشد، ممکن است که در زمان حرکت در سربالایی هایی با شیب تند کمی به عقب بروید که همین عقب رفتن و خودرو منجر به تصادف شما می‌گردد. با این حال این سیستم تنها برای چند ثانیه هم که شده از حرکت خودرو به عقب جلوگیری می‌کند و از ایجاد هرگونه حادثه خودداری می نماید.

اما وجه تفاوت سیستم اتوهلد و HAC در مورد مدت زمان انجام این وظیفه است. در واقع هر دوی این سیستم یک کار را انجام می دهند اما HAC تنها برای چند دقیقه می تواند از حرکت خودرو در ترافیک جلوگیری نماید. در صورتی که سیستم اتوهلد خودرو تا هر زمانی که شما بخواهید و تمایل داشته باشید، می تواند به این کار ادامه دهد. از این رو اگر در انتخاب بین این دو سیستم دو به شک هستید، پیشنهاد ما به شما قطعاً سیستم اتوهلد خواهد بود.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید