post

«نقش اقتصاد» گزارش مي‌دهد

پيش‌ بيني آينده‌اي روشن براي صنعت گاز در آمريکا

نعیم نوربخش روزنامه نگار و مترجم: «کارن هاربرت» رييس انجمن گاز آمريکا در حاشيه کنفرانس ال‌ان‌جي ۲۰۲۳ که در ونکوور کانادا برگزار شد گفت برخلاف تلاش‌هايي که اخيراً در ايالات متحده در راستاي کنار گذاشتن استفاده از گاز طبيعي به جريان افتاده است و خبرهايي نااميدکننده که درباره صادر نشدن مجوز احداث خطوط لوله جديد […]

تاریخ انتشار: 22 شهریور 1402 - 12:11
کد خبر: 11003

نعیم نوربخش روزنامه نگار و مترجم: «کارن هاربرت» رييس انجمن گاز آمريکا در حاشيه کنفرانس ال‌ان‌جي ۲۰۲۳ که در ونکوور کانادا برگزار شد گفت برخلاف تلاش‌هايي که اخيراً در ايالات متحده در راستاي کنار گذاشتن استفاده از گاز طبيعي به جريان افتاده است و خبرهايي نااميدکننده که درباره صادر نشدن مجوز احداث خطوط لوله جديد منتشر مي‌شود، آينده روشني براي صنعت گاز طبيعي و ال‌ان‌جي در آمريکا متصور است.
طي سال‌هاي گذشته مقامات شهري در برخي حوزه‌ها با ممانعت از احداث خطوط گازرساني و برقراري محدوديت‌هايي براي فروش آب‌گرم‌کن‌هاي گازي، استفاده از گاز طبيعي در ساختمان‌هاي تازه‌تأسيس را ممنوع اعلام کرده‌اند. نخستين شهري در آمريکا که استفاده از گاز طبيعي در ساختمان‌هاي تازه‌تأسيس را ممنوع کرد برکلي در ايالت کاليفرنياست که از سال ۲۰۱۹ اين تصميم را اتخاذ کرده است. اما اوايل سال جاري دادگاه تجديدنظر فدرال اين تصميم را باطل اعلام کرد و به نظر مي‌رسد محاکم قضايي در ساير ايالات نيز قصد دارند از اين رويه پيروي کنند. در ايالت اورگان نيز شوراي شهر اويجين در ماه جولاي دستورالعمل ممنوعيت نصب کنتور گاز براي ساختمان‌هاي مسکوني کم‌ارتفاع را به طور رسمي فسخ کرد.
بنابراين اگرچه اقدامات قانوني اخير به منظور ممنوعيت توسعه گاز هنوز موجب نگراني هست خانم هاربرت اطمينان دارد که گاز طبيعي همچنان هواداري افکار عمومي مردم آمريکا را به همراه خواهد داشت و مقامات رسمي نيز به خوبي از اين وضعيت آگاه هستند. نظرسنجي تازه‌اي که توسط انجمن گاز آمريکا ترتيب داده شده است نشان مي‌دهد که ۷۶ درصد از مردم آمريکا نگاه مثبتي به گاز طبيعي دارند و با وجود بي‌طرفي ۱۲ درصد از جمعيت هدف تنها ۵ درصد از پاسخ‌دهندگان با گاز طبيعي مخالف هستند.هاربرت در اين باره مي‌گويد هر سياست‌مداري حاضر است براي رسيدن به چنين نرخ محبوبيتي خود را به آب و آتش بزند. طبقه متوسط آمريکايي گاز طبيعي را به خاطر قيمت مقرون بصرفه و دسترسي راحت ترجيح مي‌دهد. به خاطر همين ويژگي‌ها آنها با عادت به گاز طبيعي رشد کرده‌اند. گاز طبيعي نرخ بهره‌وري بالاتري نسبت به گرمايش برقي دارد. او مي‌افزايد مصرف‌کنندگان در نهايت خواستار داشتن حق انتخاب و سوختي هستند که در روزهاي گرم تابستان و سرد زمستان بتواند با درجه امنيت بالاتري سوخت مورد نياز منازل آنها را تأمين کند.تأمين‌کنندگان خدمات گاز طبيعي که انجمن گاز آمريکا نماينده آنهاست طبق گفته رياست اين نهاد در تلاشند تا نه تنها انتشار آلاينده‌ها در اين صنعت را کاهش دهند بلکه به مشتريان خود نيز کمک کنند تا آنها نيز آلايندگي خود را کاهش داده و تجهيزاتي با راندمان بالاتر در منازل خود نصب کنند. هاربرت در اين خصوص مي‌گويد ۲۵ ايالت آمريکا قوانيني را به تصويب رسانده‌اند که ممنوعيت استفاده از گاز طبيعي را لغو مي‌کند. بنابراين نيمي از اين کشور با گاز طبيعي موافق هستند. اين سياست‌گذاران به نمايندگي از حوزه‌هاي انتخابيه خود و رأي‌دهندگان چنين تصميمي اتخاذ کرده‌اند. ساير ايالت‌ها نيز تصميم دارند رويکرد مشابهي در پيش بگيرند.هاربرت اگرچه تبديل شدن گاز طبيعي به ابزاري در دست سياست‌مداران در بازي‌هاي سياسي و انتخاباتي را مي‌پذيرد اما معتقد است که دليل آن نبايد نقص دسترسي شهروندان آمريکايي به انرژي باشد. او مي‌گويد که آمريکا در مسير حرکت به سوي آينده‌اي با انرژي‌هاي پاک‌تر است ولي با کنار گذاشتن صنعت گاز تحقق اين هدف تسريع و تضمين نمي‌شود بلکه در عمل دشوارتر و گران‌تر خواهد شد. يک انرژي براي آن که پايدار و دوست‌دار محيط زيست قلمداد شود بايد پاک‌تر و کم‌آلاينده‌تر باشد اما در عين حال بايد مقرون بصرفه نيز باشد. همچنين سامانه‌هاي انرژي بايد در طول زمان نوسازي و با پيشرفت فناوري هم‌گام شوند.هاربرت بر اهميت ايفاي نقش صنعت ال‌ان‌جي شمال آمريکا در مقياس جهاني نيز تأکيد دارد. او مي‌گويد اين صنعت بايد به کشورهاي در حال توسعه کمک کند تا دسترسي بهتري به منابع انرژي پيدا کنند و سوزاندن زغال‌سنگ را متوقف کنند. همچنين صنعت گاز آمريکا بايد به اروپا کمک کند تا به وابستگي خود به گاز روسيه پايان بدهد. اگر مسأله فقر انرژي مورد توجه قرار نگيرد کشورهاي در حال توسعه به استفاده از ارزان‌ترين و آلوده‌کننده‌ترين سوخت در دسترس خود ادامه خواهند داد. ال‌ان‌جي مي‌تواند بهترين راهکار سبز براي مبارزه با تغييرات اقليمي باشد. همچنين صنعت ال‌ان‌جي کمک بزرگي به تقويت رقابت‌پذيري ايالات متحده آمريکا در جهان مي‌کند.
هاربرت در ادامه تأکيد دارد که با نگاه به تنش‌ها و بحران‌هاي بين‌المللي مي‌بينيم که صنايع آمريکا همواره نقش مثبتي ايفا کرده‌اند. ما طرح مارشال (کمک به احياي اقتصادي اروپا بعد از جنگ جهاني دوم) را در کارنامه داريم. صنايع آمريکا کمک بزرگي به تحقق آن کردند. اين بار بخش انرژي آمريکا قدم جلو گذاشته است تا ثابت کند که مي‌تواند سهم بزرگي در تلاش براي رفع تنش‌هاي اقليمي داشته باشد و دست ياري به متحدان اين کشور برساند.هاربرت بر اين باور است که رييس‌جمهور «جو بايدن» بايد بيشتر از قبل از صنعت ال‌ان‌جي حمايت کند. البته دولت او به جايگاه اين صنعت در رفع بحران انرژي ناشي از جنگ اوکراين به خوبي پي برده است. او مي‌افزايد که من فکر نمي‌کنم دولت بايدن در ادامه کارش حمايت تمام‌قدي از صنعت گاز داشته باشد چرا که اين با وعده‌هاي انتخاباتي او مطابقت ندارد. او دستور کار دولت خود را بر محور موضوعات محيط زيستي قرار داده است. اما اوضاع در حال تغيير است. او هنگام ورود به کاخ سفيد انتظار جنگ اوکراين را نداشت. او انتظار وقوع همه‌گيري کرونا را نداشت يعني دوراني که صنعت گاز به کمک مردم آمريکا آمد تا بتوانند با آرامش در منازل خود بمانند. صنعت گاز ناگهان ناچار شد که به جاي گازرساني به مناطق اداري در مرکز شهرها، روي گازرساني به منازل مسکوني متمرکز شود و اين کار با موفقيت انجام شد.در خصوص انتشار گازهاي آلاينده و متان در اتمسفر هاربرت مي‌گويد که ايالت متحده به دنبال وضع مقررات سخت‌گيرانه نيست. در عوض صنعت گاز خودش ابتکاراتي را در دستور کار قرار داده است تا به خاطر حفظ منافع مصرف‌کنندگان، نياز به کسب مقبوليت اجتماعي براي ادامه به کار و تحقق انتظارات سرمايه‌گذاران با معضل انتشار آلاينده‌ها مبارزه کند. وي مي‌افزايد من علاقه دارم که شاهد کسب اعتبار بيشتري براي اين صنعت باشم اما سرمايه‌گذاران نيز خواستار سوددهي و رفع نيازهاي مشتريان هستند.صنعت گاز طبيعي و ال‌ان‌جي در آمريکا همچنان رويکردي منفعت‌طلبانه و سرمايه‌دوست دارد اما اين ذاتاً چيز بدي نيست. نرخ سرمايه‌گذاري در دوران همه‌گيري کرونا افت کرده بود و اکنون صنعت گاز به دنبال جبران مافات است. به گفته هاربرت توازن عرضه و تقاضا در اين صنعت هنوز حالت آرماني نيافته است اما چندان هم نامتوازن نيست. طرف ديگر معادله اين است که نوسازي تأسيسات ال‌ان‌جي به خوبي پيش مي‌رود که معنايش افزايش بهره‌وري و بهبود بهاي گاز است. اين روند تقاضا را افزايش خواهد داد که آن نيز به افزايش توليد مي‌انجامد. به همين دلايل است که هاربرت اعتقاد دارد پيش‌بيني‌ها ناظر بر کاهش تقاضا براي گاز طبيعي در آينده مطابق با واقعيت نيست و صنعت گاز در آمريکا آينده‌اي روشن دارد. منبع: Natural Gas News


ارسال دیدگاه

< / End-->