کاه وارداتی با دلار تسعیر شده

0
41

وحید حاج سعیدی طنز نویس: ما نفهمیدیم این چه ماگلومانیای فرهنگی است که در مملکت رواج پیدا کرده و دوست داریم همه چیز را بزرگنمایی کنیم و از کاه وارداتی با دلار تسعیر شده کوه بسازیم.نمونه‌اش همین ماجرای کارت خوان مطب پزشکان که چند سال قبل یک عده بند کرده بودند که این کارتخوان ها نباید از مطب پزشکان جمع شود چرا که در اخذ مالیات از پزشکان تأثیر دارد. سازمان نظام پزشکی هم آب پاکی را روی سر و صورت دلواپسان ریخت که هیچ کس را نمی‌توان مجبور به استفاده از تکنولوژی کرد.چند سال قبل عضو ستاد ترویج اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی کشور، معتقد بود هیچ سازمانی نمی‌تواند صاحبان مشاغل از جمله پزشکان را مجبور به استفاده از دستگاه کارتخوان کند. او درباره این موضوع می‌گفت: «صاحب شغل باید خود متقاضی استفاده از کارتخوان باشد و سازمانی نمی‌تواند کسی را مجبور کند. مگر اینکه برای پایان دادن به این وضعیت، قانونی تدوین شود که پزشکان ملزم به استفاده شوند.»
یعنی تا مدت‌ها در کنار ادبیات معروف «دستشویی خراب است»، شاهد عبارت جدید «کارت خوان نداریم» در مطب برخی اطباء بودیم و هستیم!
البته این گرفتاری‌ها از زمانی آغاز شد که دولت اعلام کرد تصمیم دارد وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی را کم کند و تمرکزش را روی درآمدهای مالیاتی را بیشتر کند. اینجا بود که بررسی تراکنش‌های بانکی جدی‌تر شد و همین موضوع باعث شد تا برخی اقشار پردرآمد تلاش کنند با حذف دستگاه‌های کارتخوان از زیر بار پرداخت مالیات واقعی‌شان شانه خالی کنند. (فقط این لابلا ما متوجه نشدیم که قدیم‌ترها که دستگاه کارتخوان نبود، سازمان مالیاتی چطور از خلق الله مالیات اخذ می‌کرد؟!)
علی‌ای حال از آنجا نگاه ما به مسائل نگاه اپیستمولوژیک است و نظرات و پیشنهادات سوفسطایی ما در بسیاری از امور راهگشا بوده و منجر به حل بی شمار مناقشه داخلی و خارجی شده است، از بقچه پیشنهادی در این خصوص هم رونمایی می‌کنیم علی برکته الله:
الف) گماردن سرشمار نامحسوس در مطب پزشکان
به منظور کسب آگاهی از تعداد دقیق بیماران و تخمین درآمد واقعی پزشکان، اگر سازمان مالیاتی در هر مطب یک مأمور ناشناس بگمارد و ماهی 2 میلیون تومان هم حقوق بدهد باز هم جای دوری نمی‌رود. چرا که با این روش علاوه بر آگاهی از میزان درآمد پزشکان و اخذ مالیات مشتی که منجر به افزایش درآمد عمومی دولت می‌شود، برای چندین هزار نفر هم اشتغالزایی پایدار ایجاد می‌گردد!
ب) اخذ مالیات از بیمار
همانطور که مالیات بسیاری از ورزشکاران، هنرمندان، خوانندگان بر عهده سازمان یا باشگاه و … است و در قراردادهای فیمابین هم نیز این مطلب قید می‌شود، پیشنهاد می‌شود مالیات پزشکان هم از بیماران اخذ شود. چه ایرادی دارد؟! ما در مراجعه به پزشک هزینه دارو، هزینه عکس، آزمایش، اکو، نوار قلب، تست ورزش، آندوسکوپی، کولونوسکوپی، برونوسکوپی، یورو گرافی، کاردیو گرافی، سونو گرافی، رادیو گرافی، ماموگرافی، فیزیوتراپی، رادیوتراپی، هیدورتراپی، فوتوتراپی، هزینه آموزش برخی ورزش‌های خاص توسط پزشک یا کمک پزشک، هزینه قرص‌های لحظه آخری داروخانه مجاور مطب و … را می‌پردازیم، مالیات پزشکان هم روش … ماشالله به چشم و ابروش! سالم و تندرست باشید…

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید