پافشاری شاخص کل بر کاهش ارتفاع

0

امیررضا سولقانی روزنامه نگار: نگاهی به تابلوی بورس دیروز نشان می‌دهد که شاخص کل همچنان در مدار نزولی خود حرکت می‌کند و قصدی برای تغییر جهت ندارد. دیروز نیز با بسته شدن کندل قدرتمند نزولی شاخص کل، تراز دو میلیون و 100 هزار واحد به طور قطعی از دست رفت و از دیدگاه تکنیکال نیز راه برگشت شاخص دشوار شد.

بررسی معاملات دیروز بورس نشان می‌دهد سهم‌های فلزی همچنان تحت تاثیر صحبت‌های مهرداد بذرپاش، وزیر راه معامله می‌شوند و نزول شدیدی داشتند. همین موضوع نیز تاثیر زیادی روی افت شاخص کل داشت. به طوری که دو سهم بزرگ گروه فلزات اساسی اعم از فولاد و فملی بیشتر از چهار هزار واحد بر نزولی شدن شاخص کل موثر بودند.

هرچند موضوع اصلی فعالیت فملی تولید مس است و صحبتی از خروج مس از بورس کالا نشده، اما تاثیر روند یک سهم بر سایر سهم‌های گروه بدیهیست.

معاملات بورس دیروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت معاملات روزهای گذشته خود گام برداشت و باز هم نتوانست بر ارتفاع خود بیفزاید. به طوری که در پایان بورس دیروز شاخص کل، با افت نسبتا شدید 13 هزار و 400 واحدی که معادل 0.64 درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات دیروز در سطح دو میلیون و 84 هزار واحدی ایستاد.

همچنین شاخص هم‌وزن نیز با فرمان شاخص کل حرکت کرد و نتوانست تراز خود را بالا ببرد. به این ترتیب این شاخص با کاهش 0.46 درصدی به سطح 715 هزار و 316 واحدی برسد.

به طور کلی باید گفت شاخص اکثر ‌گروه‌های بورسی در روز گذشته با نوسان نزولی روبه‌رو بودند و تنها شاخص گروه زراعت روندی صعودی داشت و با رشد 3.8 درصدی همراه شد. رشد این گروه در روز گذشته عمدتا به دلیل انتشار خبر افزایش سرمایه شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده است.

همزمان با نزول شدید شاخص‌های بورسی ارقام و حجم معاملات نسبتا افزایش داشتند و این تا حدودی می‌تواند به نفع اهالی بازار سرمایه باشد. اما باید گفت روند قدرت گرفتن این ارقام باید ادامه داشته باشد تا شاید شاخص‌های بورسی به روند نزولی خود پایان دهند. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات دیروز را 9 میلیارد و 500 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را پنج هزار و 350 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید