تاملی درباره حمله حماس به اسرائیل

0
15

 

در حالی که با روند صلح ابراهیم، مسئله فلسطین به حاشیه رفته و برای اعراب بیش از تل‌آویو، تهران سیبل شده بود، حملات و عملیات حماس در اسرائیل برای جهانیان شوک آور شد. بی شک این عملیاتِ غیر قابل انتظار برای تل‌آویو شکستی فراتر از شکست 1973 بوده است.

حملات فلسطینی‌ها به اسرائیل اگرچه در ارزیابی اولیه روح عدالت خواهان، فارغ از مسلمان و غیر مسلمان، را نوازش داد اما در عالم واقع باید از احساس عبور کرد و به نتایج نهایی اقدامات نظامی اندیشید.

در کنار تحلیل‌هایی که عامل درونی در اسرائیل را در این عملیات دخیل می‌دانند، برخی نیز ایران، روسیه و… را به‌خاطر اهدافی که دارند، عامل این عملیات می‌دانند.این عملیات در شبیه سازی جنگ‌ها و عملیات آنی و کوتاه، همانند عملیات‌های اسرائیلی‌ها در جنگ‌ها بوده و عدم آگاهی موساد و سایر سرویس‌های همراه تل‌آویو، به راحتی قابل باور نیست.توجه داشته باشیم که پرل هاربر اگرچه برای آمریکا شوک آور بود اما برای ژاپن پاسخ هیروشیما را به همراه داشت و در نهایت خود تسلیم را برای توکیو به ارمغان آورد.

در تحلیل درگیری‌های و در جنگ‌ها باید ظرفیت‌های طرفین جنگ و صف بندی‌های جهانی در همه ابعاد مورد محاسبه دقیق قرار بگیرد. با مد نظر قرار دادن قدرت و ظرفیت فلسطینی‌ها و اسرائیل و حامیان این دو نیروی متخاصم در طول درگیری‌های چند دهه گذشته ثابت شده است که در نتایج نهایی، فلسطینی‌ها هزینه‌های سنگینی داده‌اند.اگر به عنصر قدرت به عنوان مهمترین عامل توجه شود، باید گفت اگر دامنه جنگ و عملیات گسترش نیابد اتفاق خارق العاده ای رخ نخواهد داد و در نهایت با سرکوب و کشتار وسیع فلسطینی‌ها، ممکن است اسرائیل برتری یابد.اگر ابعاد عملیات گسترش یابد و ایران مستقیم و غیرمستقیم درگیر آن شود، با توجه به قدرت و توان هسته‌ای تل‌آویو و ظرفیت طرفین درگیر، بعید است جنگ به نابودی اسرائیل منجر شود.در این میان توجه به هم‌زمانی عملیات فلسطینی‌ها با گفت وگوهای مستقیم و غیرمستقیم تهران و واشنگتن و سود به بن بست کشیدن این مذاکرات برای شاهین‌ها، محل تعمق عمیق بوده و بسیار حائز اهمیت است.در کنار ملاحظات مختلف، مهم‌ترین تأثیر عملیات فلسطینی‌ها به متن آوردن مسئله فلسطین به عنوان مهمترین مسئله خاورمیانه و در بعدی جهان بوده است که نباید به حاشیه رانده شود.

نکته آنکه

ما آرزوی دنیای مملو از عدالت داریم. ما آرزو داریم آرمان فلسطین تحقق یابد. ما آرزو داریم که ….. اما آرزوها جایی در دنیای سیاست که مبتنی بر واقعیت است ندارند.باید در مسئله فلسطین با توجه به واقعیت‌های حاکم، برای تحقق حق و حقوق فلسطینی‌ها تلاش شود و در جنگ نیز برنامه مدون و معقول برای صلح داشت.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید