۳ عامل اثرگذار برای رونق بازار سرمایه

0

سال گذشته مقرر شد شرکت‌های معدنی معادل 5 درصد شمش فولاد خوزستان به عنوان حق انتفاع معادن به دولت بپردازند که این مصوبه بخش قابل توجهی از سود شرکت‌ها را کاهش داد. در واقع با این مصوبه، حق انتفاع شرکتی همچون گهرزمین حدود 6000 میلیارد تومان می‌شود و این حجم افت سودآوری آسیب قابل توجهی به بازار سرمایه وارد کرده است که به نظر می‌رسد سیاستگذاران با نگاهی منطقی‌تر به بازار سرمایه، این مصوبه را به گونه‌ای اصلاح کنند که از جذابیت سرمایه‌گذاری در حوزه معادن کاسته نشود.

تسریع و افزایش جذابیت تجدید ارزیابی دارایی‌ها موضوع مهم دیگر در بودجه 1403  است و  توجه به این موضوع به رونق بازار سرمایه کمک قابل توجهی خواهد کرد.همچنین درباره تعیین تکلیف شرکت‌های سهام عدالت  نیز باید گفت با وجود آنکه بخش زیادی از سهامداران عدالت، روش مستقیم را برگزیده‌اند اما هنوز مدیریت شرکت‌های پرتفوی سهام عدالت به سهامداران واگذار نشده است و دولت در انتخاب مدیران و نحوه تقسیم سود این شرکت‌ها مداخله دارد. این درحالی است که تقسیم سود حداکثری در شرکت‌های سهام عدالت، فقط جاذبه کوتاه‌مدت برای سهامداران دارد و فرصت توسعه را از این شرکت‌ها می‌گیرد. بنابراین در بودجه 1403 باید این نکته هم مدنظر قرار داده شود و مدیریت شرکت‌های سهام عدالت به سهامداران واگذارشود چرا که واگذاری مدیریت این شرکت‌ها به سهامداران عدالت، قطعاً چابکی این شرکت‌ها را افزایش خواهد داد.

همچنین توجه به دستورالعمل حاکمیت شرکتی را نیز  است حاکمیت شرکتی، دستورالعمل فوق‌العاده مهمی است چرا که در آن شرایطی برای انتصاب مدیران بنگاه‌های اقتصادی در نظر گرفته شده است بنابراین انتظار می‌رود توجه به این دستورالعمل بیش از پیش، مدنظر سیاستگذاران قرار گیرد.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید