نمایش قدرتمند حقیقی ها در بازار سهام

0
50

امیررضا سولقانی روزنامه نگار: بازار سهام دیروز صحنه نمایش قدرتمند حقیقی‌ها بود؛ به‌نحوی که نه تنها این بازیگران مؤثر، تراز پول حقیقی در بازار را مثبت کردند بلکه رکورد دو ماهه ارزش معاملات خرد را هم شکستند. به این ترتیب، شاخص کل بورس دیروز بیش از 21 هزار پله بالا رفت و شاخص هم‌وزن نیز رشد بیش از 11 هزار واحدی داشت.

بورس تهران دیروز شاهد تحرکات حقیقی‌ها بود. تراز پول حقیقی در بازار مثبت شد و ارزش معاملات خرد نیز رکود دو ماهه را زد. در همین حال سهم حقیقی‌ها از خرید سهام و صندوق‌های سهامی بیش از 81 درصد بود. البته باید در نظر داشت که سهم حقیقی‌ها در سمت فروش هم بالا بود و به 77 درصد رسید.

به این ترتیب، نمایش حقیقی‌ها در بازار سهام دیروز تکمیل شد تا این گروه از بازیگران، صحنه‌گردان اصلی بازار سهام باشند. گفتنی است دیروز 84 درصد از نمادهای بازار مثبت بودند و 65 نماد در محدوده بالاتر از 5 درصد نوسان کردند.

عملکرد شاخصها

شاخص کل بورس تهران دیروز با رشد 21 هزار و 823 واحدی، معادل 1.07 درصد بالا رفت و در ارتفاع دو میلیون و 52 هزار و 695 واحد ایستاد. شاخص هم‌وزن نیز دیروز 11 هزار و 353 واحد بالا رفت و با رشد 1.66 درصدی به سطح 696 هزار و 188 واحدی رسید.

در این میان، شاخص کل فرابورس هم افزایشی بود و با 265 پله رشد، در ارتفاع 24 هزار و 986 واحد قرار گرفت تا آماده ورود به سطح 25 هزار واحدی شود. به این ترتیب، وضعیت سهام کوچک و متوسط بازار سهام نیز دیروز مانند شاخص‌سازها خوب بود و عموماً در محدوده مثبت معامله‌شدند.

نمادهای مؤثر

دیروز فلزی‌ها نقش مهمی در رشد شاخص کل ایفا کردند به‌نحوی که دو نماد شاخص فولاد و فملی، هر کدام به تنهایی نماگر بازار را بیش از 1000 واحد بالا کشیدند. در همین حال، نمادهای خودرو، شستا، رمپنا، فارس و حکشتی نیز پس از فولاد و فملی، بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در این میان ذوب، خگستر، شستا، خودرو، حفارس، خساپا و فولاد، پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی در معاملات روز جاری بودند.

در آن سوی بازار، شاخص کل فرابورس به مدد نمادهای خاور، انتخاب، هرمز، آریا، وسپهر، فزر و سامان بالا رفت. در همین حال، کرمان، خاور، فزر، گدنا، غدانه، نیان و بمولد، پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی در معاملات روز جاری بودند.

حجم و ارزش معاملات خرد

دیروز حجم و ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی با رشد ملموسی نسبت به روزهای گذشته روبرو شد. حجم معاملات خرد در این روز به 11 میلیارد و 100 میلیون برگه سهم رسید و ارزش معاملات خرد نیز 6 هزار و 98 میلیارد تومان بود.

دیروز همچنین حقیقی‌ها بیش از 297 میلیارد تومان پول وارد بازار سهام کردند و از آن سو، خروج 456 میلیارد تومانی پول از صندوق‌های درآمد ثابت را رقم زدند. گفتنی است دیروز صندوق‌های سهامی به تنهایی شاهد ورود 157 میلیارد تومان پول حقیقی بودند.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید