مسیر شرکت های کوچک از شاخص سازها جدا شد

0
14

امیررضا سولقانی روزنامه نگار: نگاهی به معاملات دیروز بورس نشان می‌دهد، همچنان سهام شرکت‌های کوچک بازار از استقبال بیشتری برخوردار است. همین موضوع سبب شد تا در پایان معاملات بورس دیروز شاخص هم‌وزن اندکی افزایش ارتفاع دهد.

معاملات بورس دیروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت روز گذشته خود رفتار کرد و اندکی کاهش ارتفاع داد. به طوری که در پایان معاملات دیروز، شاخص کل با کاهش حداقلی 848 واحد که معادل 0.04 درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات دیروز در سطح دو میلیون و 53 هزار واحدی ایستاد.البته مسیر معاملات سهم‌های کوچک بازار با شاخص کل یکسان نبود؛ به طوری که شاخص هم‌وزن در روز جاری رشد لاک‌پشتی داشت. به این ترتیب میانگین هم‌وزن بازار در پایان بورس دیروز هزار و 933 واحد که معادل 0.28 درصد این شاخص است افزایش ارتفاع داد و به سطح 701 هزار و 26 واحدی رسید. به این ترتیب شاخص هم‌وزن پس از گذشت بیشتر از یک ماه به تراز 700 هزار واحدی خود بازگشت.گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات دیروز را هفت میلیارد و 200 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را سه هزار و 924 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز گذشته  حکایت از تعادل در ورود و خروج پول دارد. چرا که شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس دیروز، خبر از ورود تنها 6 میلیارد تومانی پول به سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات دیروز، سه سهم تپکو، کترام و وساخت بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های شستا، وساخت و تپکو به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

سیلام با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، چنوپا نیز با افت پنج درصدی در جریان بازار دیروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های غمایه، حآفرین و توریل تعلق گرفت. همچنین سهم‌های فاخر، چدن و وتجارت نیز در جریان معاملات دیروز ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که نمادهای کمند، تصمیم و سپیدما خروج پول هوشمند داشتند.

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های فنرژی، سلار و گنگین رقم خورد. همچنین وتجارت در جریان معاملات دیروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد تابا بود.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید