دو روی سکه پذیره نویسی صندوق های جدید سرمایه گذاری

0
53

رجا ابوطالبی روزنامه نگار: همزمان با پذیره‌نویسی صندوق‌های جدید در بورس، برخی کارشناسان نگران از عدم تناسب تعداد صندوق‌ها با حجم بازار بورس کشور هستند؛ حال آنکه منتقدان این دیدگاه، تعدد این صندوق‌ها را راهی برای ورود نقدینگی پایدار به بورس می‌دانند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بازار سرمایه ایران، حدود 750 شرکت وجود دارد که تعداد صندوق‌های سرمایه گذاری اعم از درآمد ثابت تا اهرمی در آن،‌ سهم 425 عددی دارد. همزمان با پذیره‌نویسی صندوق‌های جدید در بورس، برخی کارشناسان نگران از عدم تناسب تعداد صندوق‌ها با حجم بازار بورس کشور هستند؛ حال آنکه منتقدان این دیدگاه، تعدد این صندوق‌ها را راهی برای ورود نقدینگی پایدار به بورس می‌دانند. اما باید دید که دنیا با این صندوق‌ها چه می‌کند؟

بورس لندن: تعداد نماد فعال در بورس لندن 2434 اما تعداد صندوق‌های آن چیزی حدود 027/10 است. بیشترین تعداد صندوق در میان بورس‌های مورد بررسی، مربوط به همین بورس لندن است.

بورس فرانکفورت: کمترین تعداد نماد فعال در میان کشورهای مورد بررسی متعلق به بورس فرانکفورت است. اما از لحاظ سرمایه بازار در رتبه دوازدهم دنیا قرار دارد. در مقابل 1412 نماد فعال در بازار بورس فرانکفورت، 053/8صندوق مشغول به فعالیت هستند.

بورس نزدک: یک بازار بورس سهام در آمریکا است. این بازار در فهرست بورس‌های سهام از نظر ارزش بازار دومین رتبه را در بازار معامله الکترونیک سهام؛ پس از بورس نیویورک، دارا  است. 3787 شرکت و 7599 صندوق سبب شده است تا بورس نزدک بیشترین میانگین تعداد سهام فروخته شده در روز را از آن خود کند.

بورس نیویورک: بزرگ‌ترین بازار بورس جهان بر پایه حجم معاملات و ارزش بازار سرمایه است که این بورس با 2400 شرکت و 6947 صندوق مشغول به کار است.از بررسی و مقایسه این اعداد می‌توان پی برد که در کشورهای توسعه یافته، تعداد صندوق‌های هر بورس بین 2 تا 4 برابر تعداد سهام پذیرفته شده در آن بورس است؛ لذا در ایران از نظر تعداد صندوق‌ها به‌هیچ‌وجه جای نگرانی نیست؛ چرا که تعداد صندوق‌ها حدود نصف تعداد سهام است. اما باید نظارت دقیقی در خصوص عدم تضاد و تعارض منافع روی آنها صورت گیرد چرا که بهترین اتفاق ممکن برای عمق‌بخشی به بازار، توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است.

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید