ناترازی انرژی عامل دیگر آلودگی هوا

0
27

سازمان حفاظت از محیط زیست از اعمال قانون هوای پاک عاجز است چراکه بستر لازم برای اجرای این قانون فراهم نشده است و در هر جایی دست بگذارد زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

منشاء آلودگی هوا ناترازی در حوزه انرژی است. امروز نیز افتخار می‌کنیم که بنزین 3 هزار تومانی به مردم می‌دهیم در حالی که اگر قیمت آن را با دلار مقایسه کنیم، نرخ آن از 10 سِنت هم کمتر است. این ثروت کشور را به نحوی هزینه می‌کنیم که نتیجه آن آسیب به روال زندگی مردم شده است.قانون هوای پاک، بسیار قانون درست و خوبی است و ضمانت‌های لازم را نیز برای مقابله با پدیده آلودگی هوا در اختیار سازمان محیط زیست قرار داده است اما سازمان محیط زیست از اعمال قانون هوای پاک عاجز است چراکه در هر جایی دست بگذارد زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اگر سازمان حفاظت از محیط زیست هر کارخانه‌ای را تعطیل کند، تأمین بخشی از نیازمندی‌های مردم بر روی زمین خواهد ماند. اگر هر ماشین فرسوده‌ای توقیف شود، آن هم پیامدهایی دارد. همین الان اتوبوس‌های بین شهری و درون شهری ما برای چه سال‌هایی هستند؟ اگر سازمان محیط زیست بر مبنای قانون هوای پاک این اتوبوس‌ها را از گردونه حمل و نقل خارج کند، چه اتفاقی می افتد. مردم با چه وسیله‌ای جابه جا شوند؟

اکنون ما کارخانه‌های خودروسازی را ملزم می‌کنیم که استانداردهای یورو 4 و یورو 5 را رعایت کنند، لکن سوختی که در پمپ بنزین‌ها تحویل این خودروها می‌دهیم تطابقی با این سیستم ندارد و رفع این تناقض‌ها نیازمند یک برنامه جامع است.

انتظار می‌رود دولت یک حرکت اساسی انجام دهد که قطعاً مستلزم یکسری محدودیت‌ها خواهد بود. اکنون نیازمند عمل جراحی هستیم. عمل جراحی نیز خونریزی، درد و واکنش دارد. اگر جراح مهارت داشته باشد نزد مردم دارای اعتبار است و مردم نیز برای رسیدن به عافیت و بهبودی درد را تحمل می‌کنند.

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید