اوضاع شیر تو شیر لبنیات!

0
46

وحید حاج سعیدی  طنز نویس: از وزیر اقتصاد که اتفاقاً هم ولایتی ما نیز هست پنهان نیست از شما عزیزان چه پنهان، در همه جای دنیا انجمن‌های صنفی یا سازمان حقوق حمایت از مصرف کننده یک نهاد مستقل هستند که با حق و حقوق تولید کننده کاری ندارند و فقط در راستای حمایت از مصرف کنندگان با شلوار مناسب، گام‌های اساسی بر می‌دارند و هر شرکتی را که بخواهد ملت را سرکیسه کند، کم فروشی کند، گرانفروشی کند، از عرضه کالا خودداری کند، قیمت‌ها را ساعتی بالا ببرد، با مشتری دولا پهنا حساب کند، آب و هوا قاطی محصولاتش کند، ارابه و فرغون را به جای خودرو به مردم قالب کند، بنگاهداری غیر قانونی کند، چند هزار خودرو را به بهانه کمبود قطعه احتکار کند و قس علی هذا… نقره داغش می‌کنند و بلایی سرش می‌آورند که آن سرش ناپیدا!

اما در بلاد ما مافیای اقتصادی در همه سوراخ سمبه های اقتصاد رخنه کرده‌اند تا جایی سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده در وهله اول از حقوق تولید کننده حمایت می‌کند بعد اگر جا داشت با کسب اجازه از سلاطین بازار، یک قمپزی هم در راستای حقوق مصرف کننده در می‌کنند و خلاص!

این روزها هم که در جریان هستید با وجود اینکه «شیر تا بخوای مفیده… مانند برف سفیده» سرانه مصرف شیر و لبنیات حسابی پائین آمده است و اوضاع لبنیات کاملاً شیر تو شیر شده است و در حالی که سرانه مصرف لبنیات جهان، به بیش از 200 کیلو رسیده، در ایران به زیر 70 کیلو رسیده است! سوگمندانه با وجود جریمه‌های میلیاردی روند افزایش قیمت‌ها کماکان ادامه دارند و اگر یک روز قیمت‌ها افزایش پیدا نکند جای تعجب است. کم فروشی، آب بستن به شیر، معلق ساختن یک تکه پنیر در قوطی آب پنیر و … هم بماند!

البته این لابلا دوستان تعزیرات و سایر عزیزان نظارتی همیشه جواب‌های پیش فروش شده در بساطشان دارند و افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت نهاده، جنون گاوی، افزایش قیمت کاغذ و پلاستیک و شیشه و صنایع بسته بندی، قاچاق گاو و گوسفند، تعطیلی کشتارگاه‌های سنتی، افزایش قیمت زنگوله گاوی، حرص و جوش خوردن گاوها، فیس و افاده گوسفندان، برگزاری آفرود در مراتع و روی چمن‌ها، گردن کلفتی سلطان گاو و علوفه، گردن کشی و زبان نفهمی گاوها و … را از جمله دلایل کاهش شیر و گران شدن لبنیات اعلام می‌کنند.

علی‌ای حال از آنجایی که ما زورمان به مافیای لبنیات نمی‌رسد پیشنهاد می‌شود عجالتاً پا روی خرخره مافیای دوغ بگذاریم و کمپین یک ماهه «نه به دوغ» راه اندازی کنیم! شاید این طوری مافیای گاو، علوفه، مرتع، نهاده، بسته بندی و سایر سلاطین حوزه لبنیات شیر فهم شوند و ماست‌ها را کیسه کنند! فقط خدا کند بعد از کمپین دوستان مافیای دوغ به فکر جبران مافات نیفتند و ما مجبور نشویم فرار را بر قرار ترجیح دهیم و مصداق این بیت شویم که: بگریز ازو که آب دارد در دوغ/ آن صبح که خلق کاذبش می‌خوانند! خدا به خیر بگذراند…

 

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید