مصرف مازوت در نیروگاه ها یک مسئله کشوری است

0

نیروگاه شازند به عنوان پروژه عظیم ملی 4 واحد 325 مگاواتی یعنی 1300 مگاوات توان اسمی و 1200 مگاوات توان عملی دارد و 2 درصد از برق کشور را تأمین می‌کند.

شازند یک نیروگاه پایه‌گازسوز است اما در 6 ماه دوم سال به دلیل مصرف گاز در بخش خانگی و اولویت تأمین آن؛ سوخت گاز همه نیروگاه‌ها از جمله شازند کم می‌شود و به همین دلیل روی سوخت دوم می‌رویم.

مازوت غیر از آلودگی هوا؛ خوردگی و استهلاک تجهیزات نیروگاهی را بدنبال دارد.

تا 20 آذر از 4 واحد 2 واحد روی سوخت مازوت و واحد 3 روی سوخت گاز بود از آن به بعد شرکت ملی گاز اعلام کرد که باید نوع سوخت تغییر و مازوت استفاده شود تا یک میلیون متر مکعب گازی که در واحد سوم به مصرف می‌رسد نیز صفر شده و مازوت استفاده شود، برای واحد 4 نیروگاه نیز از ابتدای آذر تعمیرات 110 روزه و اورهال آغاز شده و تا انتهای اسفند این واحد را در مدار نداریم، یعنی 20 درصد سوخت کمتر در نیروگاه مصرف می‌شود.

واقعاً برخی تصمیمات از حیطه اختیارت ما خارج است و در سطح کلان تصمیم‌گیری می‌شود، یکی از این تصمیمات هم مصرف سوخت در نیروگاه‌ها است، بعبارت دیگر مصرف مازوت در نیروگاه‌ها یک مسئله کشوری است.

ما امسال 33 روز دیرتر از سال گذشته مازوت‌سوزی را شروع کردیم، یعنی تا 20 آذر سه واحد نیروگاهی ما روی سوخت گاز بوده است، اکنون که محدودیت و ناترازی بیشتر شده روی سوخت مازوت رفته‌ایم.50 درصد هزینه‌های سرویس‌نگهداری و استهلاک قطعات مربوط به مازوت است، در صورتی که گاز نیروگاه تأمین شود ما هر 4 سال یک بار باید تعمیرات اساسی انجام دهیم ولی با استفاده از سوخت مازوت هر 2 سال یکبار باید تعمیرات انجام دهیم چون سوخت ناخالصی است و منجر به آلودگی محیط خورندگی و استهلاک تجهیزات می‌شود.

میزان مصرف مازوت هر یک واحد نیروگاه یک میلیون و 700 هزار لیتر در هر 24 ساعت است، یعنی اکنون که سه واحد در مدار است 5 میلیون و 100 هزار لیتر مازوت به مصرف می‌رسد و اگر گاز هم در اختیارمان قرار گیرد به همین میزان مصرف گاز خواهیم داشت. احتمالاً تا اوایل اسفند ماه مصرف سوخت نیروگاه از مازوت باشد.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید