اظهارات جنجالی لاپید درباره تغییرات قضایی و توافق تل‌آویو با عربستان

0
9

رئیس مخالفان رژیم صهیونیستی اعلام کرد که دو تن از وزرای کابینه این رژیم مانع از دست یابی به توافقی با نخست وزیر در مورد اصلاحات قضایی شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی در مصاحبه با وای‌نت اعلام کرد که به دست یابی به توافقی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر درمورد قانون لغو استدلال معقولیت که ضد دموکراسی است، بسیار نزدیک بود؛ اما ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی و یاریو لوین، وزیر دادگستری ورود کردند و این توافق را از بین بردند، آنها تهدید کردند که کابینه را منحل می‌کنند و نخست‌وزیر ترسید و تسلیم آن دو شد و اینگونه بند استدلال معقولیت حذف شد.

لاپید درمورد امکان تشکیل کابینه “وحدت ملی” در اراضی اشغالی گفت: انجام این کار با نتانیاهو غیرممکن است.

وی افزود: من ایده پیوستن به کابینه با نخست وزیر کنونی را بعید می‌دانم، من نخستین کسی خواهم بود که دولت را با لیکود تشکیل می‌دهد، اما نمی‌توان این کار را با نتانیاهو انجام داد.

لاپید خاطرنشان کرد: تنها راه حلی که اجازه بازگشت به مذاکرات را می‌دهد، این است که این قانونگذاری‌ها متوقف شود. دولت و اپوزیسیون باید به صورت مشترک تعلیق این قانون گذاری‌ها به مدت ۱۸ ماه را آغاز کنند و طی آن مذاکراتی در مقر اسحاق هرتزوگ، رئیس اسرائیل انجام شود.

رئیس اپوزیسیون همچنین به وب‌سایت وای‌نت گفت: «هیچ نخست‌وزیری در اسرائیل وجود ندارد که با غنی سازی اورانیوم در منطقه موافقت کند و امیدوارم نتانیاهو نیز با غنی‌سازی اورانیوم در خاک عربستان موافقت نکند.»

لاپید افزود: «این با استراتژی اسرائیل که در طول سال‌ها گفته است با غنی‌سازی اورانیوم توسط کشورهای منطقه موافقت نیست، در تضاد است. اسرائیل نمی‌تواند با موضوع مسابقه تسلیحاتی موافقت کند

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید