سرعت بالای رشد درآمدهای بانک سینا از محل تسهیلات اعطایی

0
31

 سرعت بالای رشد درآمدهای بانک سینا از محل تسهیلات اعطایی

بانک سینا از بانک های خصوصی کشور بوده که با سرمایه اسمی دو هزار و پانصد میلیارد تومان ، مارکت کپی به ارزش 84 هزار میلیارد تومان دارد.

بانک سینا از بانک‌های خصوصی کشور بوده که با سرمایه اسمی دو هزار و پانصد میلیارد تومان، مارکت کپی به ارزش 84 هزار میلیارد تومان دارد. در انتهای بهار 1402 بنیاد مستضعفان و صندوق توسعه ملی به ترتیب با مالکیت 35.9% و 33% سهام شرکت، سهامداران عمده واحد تجاری بوده و جایگاه کلیدی در تعیین راهبردهای مالی و عملیاتی بانک دارند.

به مجموعه اصول، قواعد و کنترل‌های داخلی پیرامون اداره و رهبری سازمان‌ها، حاکمیت شرکتی گفته می‌شود. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط کارشناسان و داوران شورای عالی مبارزه با پولشویی، بانک سینا از دیدگاه حاکمیت شرکتی موفق به اخذ جایگاه نخست در صنعت بانکداری شده است. این مهم از ساختار سازمانی کارآمد، حرکت در مسیر درست و تداوم سودسازی واحد تجاری در سال‌های پیش‌رو خبر می‌دهد که نقش مهمی در جلب اعتماد سرمایه‌گذاران بالفعل و بالقوه دارد.

بانک سینا از معدود بانک‌های داخلی بوده که می‌توانید در قسمت سود انباشته صورت وضعیت مالی آن، رقم مثبتی را مشاهده کنید. در انتهای خرداد 1402 مانده حساب سود انباشته بانک یک هزار و 900 میلیارد تومان گزارش شده که گویای عملکرد قابل قبول مدیریت در سنوات گذشته است. در بهار 1402 وجوه نقد عملیاتی بانک که از مهمترین مولفه‌های تاثیرگذار بر قدرت مالی و نقدینگی واحد تجاری است، رشد خیره کننده‌ای را به نمایش گذاشته و با ثبت جهش سنگین 600% از 564 میلیارد تومان مقطع مقایسه ای به سه هزار و 900 میلیارد تومان رسیده است. چنین رشدی تاثیر بسیار مثبتی بر توانایی مدیریت در اداره امور اجرایی روزمره بیزینس و پیشبرد طرح‌های توسعه عملیاتی داشته که در میان‌مدت، برتوان سودسازی واحد تجاری اثر فزاینده‌ای خواهد داشت.

گزارش عملکرد 4 ماهه منتهی به تیرماه 1402 مبین روند رو به رشد درآمدهای عملیاتی است که ثمره تخصیص اقتصادی و بهینه منابع مالی و عملیاتی است. ارزش تجمیعی درآمدهای عملیاتی این بانک بورسی با ثبت رشد چشمگیر 966 میلیاردی به سه هزار و 530 میلیارد تومان رسیده است. شایان ذکر است که این بانک در تیرماه موفق به ثبت درآمد یک همتی شده که نسبت به مقطع مقایسه‌ای، رشد 330 میلیاردی را نشان می‌دهد.

بخش اعظم درآمدهای عملیاتی از محل اعطای تسهیلات که وظیفه اصلی سیستم بانکداری است، حاصل شده است. در این مدت 4 ماهه مجموعا 2 هزار و 460 میلیارد تومان تسهیلات به مشتریان حقیقی و حقوقی اعطا شده که نسبت به مقطع مقایسه‌ای، رشد 480 میلیارد تومانی را نشان می دهد. نکته قابل توجه آن است که بانک در این مدت 4 ماهه موفق به شناسایی 1.96 همت درآمد از محل اعطای تسهیلات مرابحه شده است؛ رقمی که معادل کل درآمد تسهیلات اعطایی در مقطع مقایسه‌ای بوده و بیانگر سرعت رشد این بازوی درآمدی است.

کارآمدی بالای تیم مدیریتی آنجایی عیان می شود که با وجود رشد 480 میلیارد تومانی درآمد تسهیلات اعطایی، هزینه سود سپرده پرداختی به سپرده گذاران به عنوان اصلی‌ترین مجرای هزینه شرکت، نسبت به مقطع مقایسه‌ای 232 میلیارد تومان رشد داشته و به رقم یک هزار و 790 میلیارد تومان رسیده است. تراز عملیاتی بانک که از مهمترین فاکتور‌های سنجش عملیات بانک است، در انتهای تیرماه رقم 662 میلیارد تومان را نشان می دهد که نسبت به مقطع مقایسه ای ، 60% معادل 248 میلیارد تومان افزایش یافته است.

در این مدت چهارماهه ، تیم اجرایی بانک سینا در راستای سیاستهای کلان بانک یعنی افزایش درآمدهای غیرمشاع ( کارمزدی ، ارزی و… ) حرکت کرده و با اجرای اثربخش راهبرهای اقتصادی و ارزش آفرین، موفق به رشد 2 برابری این درآمدها شده است. در انتهای خرداد 1402 مبلغ 496 میلیارد تومان درآمد غیر مشاع شناسایی شده که نسبت به مقطع مقایسه ای، به میزان 257 میلیارد تومان افزایش یافته است.

نکته حائز اهمیت آن است که فعالیت بانک در حوزه مبادلات ارزی رشد چشمگیری داشته و در نخستین فصل دوره مالی 1402 شاهد پوشش 73% درآمد ارزی دوره 1401 هستیم. این دستاورد عملیاتی بزرگ ثمره هنر مدیریت در تخصیص کارآمد سرمایه‌های انسانی، مالی و عملیاتی بانک بوده که نوید بخش رشد قدرت سود سازی واحد تجاری و در نتیجه افزایش ارزش بانک است.

در انتهای خرداد 1402 مانده سپرده‌گذاری‌های ریالی ارزی بانک نزد سایر بانک ها هفت هزار و 480 ملیلیارد تومان گزارش شده است. با گذشت یک ماه، مانده این سرفصل با افزایش 2.26 همتی به نه هزار و هفتاد و پنج میلیارد تومان رسید. از ابتدای سال مالی، مبلغ 401 میلیارد تومان درآمد از محل سپرده گذاری‌ها شناسایی شده که نسبت به مقطع مقایسه ای، مبین پرش سنگین 260درصد است. چنین آمار و ارقامی را در تعداد انگشت‌شماری از بانک‌های کشور می‌توانید مشاهده کنید؛ آماری که از بهره‌وری و راندمان بالای عملکرد مدیریت در پیشبرد عملیات جاری و توسعه فعالیت‌های بیزینس حکایت دارد و در صورت تداوم، ثبات سود‌آوری و رشد ارزش بیزینس را به دنبال خواهد داشت.

در نخستین ماه تابستان 1402 ، مانده حساب سرمایه گذاری در اوراق بدهی ، چهار هزار و 230میلیارد تومان گزارش شده است. از ابتدای سال مالی ، مبلغ 323 میلیارد تومان درآمد از این محل شناسایی شده که نسبت به مقطع مشابه ، 129 میلیارد تومان معادل 60% افزایش یافته است.

یکی از هزینه های بسیار مهم در ساختار هزینه بانک‌ها ، هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول است. هر چه میزان این هزینه‌ها بالاتر باشد، به معنای هدررفت منابع بانکی است. خوشبختانه رویه‌های اعطای تسهیلات و سنجش رتبه اعتباری متقاضیان در بانک سینا اثربخشی بالایی داشته و در بهار 1402 ، تنها در حدود 55 میلیارد تومان هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول شناسایی شده که در مقایسه با سایر بانک‌ها بسیار ناچیز است.

ماحصل عملکرد شرکت در نخستین فصل سال مالی 1402 کسب 442 میلیارد تومان سود خالص بوده که در مقایسه با مقطع مشابه ، جهش سنگین 144% را نشان می دهد. این بانک بورسی در این مدت سه‌ماهه موفق به پوشش تقریبا 40% سود خالص دوره قبلی شده است که این عملکرد فراتر از انتظار بانک، خبر از تعدیلات مثبت در بودجه عملیاتی دوره 1402 و شناسایی سودهایی به مراتب سنگین‌تر از سودهای برآوردی می‌دهد. شایان ذکر است که عایدی هر سهم سهامداران نیز از 71 ریال دوره مشابه با 103 ریال رشد ، به 174 ریال رسیده است.

در تاریخ نگارش این مقاله اهم اطلاعات تابلوی سهم به شرح زیر است:

قیمت پایانی : 3.309 ریال

ارزش بازار : 83.995 میلیارد

نسبت p/e : 6.08

نسبت p/e گروه : 4.07

نمودار قیمت سهم نیز به شرح زیر تحلیل شده است:

نمودار سهم پس از ثبت بازدهی 230% ظرف 9 ماهه گذشته ، هم اکنون در حال استراحت است. به تازگی سهم به منطقه 330 تومان رسیده ، منطقه‌ای محل تلاقی میانگین متحرک بلند مدت 200 روزه و مقاومت های قبلی بازار است ؛ به همین خاطر بازگشت قیمت و ادامه روند صعودی از این منطقه محتمل است. قیمت های 400 و 500 تومان ، بر اساس گذشته بازار ، به عنوان مناطق سیو سود احتمالی معامله گران در نظر گرفت می‌شود.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید