بوی ماه گرانی!

0

زهرا اکرمی روزنامه نگار: گروه اقتصادی: بر اساس گزارش‌های میدانی، بازار نوشت‌افزار در آستانه شروع سال تحصیلی تنوع بالایی دارد، به طوری که می‌توان یک کوله‌پشتی حاوی چهار دفتر مشق، یک دفتر نقاشی، دو مداد مشکی و قرمز، مدادرنگی 12 تایی، یک مداد نوکی، پاک‌کن، خودکار، غلط‌گیر و جامدادی را حداقل با 270 هزار تومان و حداکثر حدود بیش از 12 میلیون تومان پر کرد.
در این میان گزارش‌های میدانی از خرده‌فروشی‌ها و همچنین بررسی فروشگاه‌های آنلاین نشان می‌دهد که قیمت یک بسته مداد مشکی 12 تایی بسته به نوع و برند آن 20 تا 100 هزار تومان قیمت دارد. البته قیمت بسته 12 تایی مداد مشکی مخصوص طراحی به بیش از 900 هزار تومان هم می‌رسد. قیمت مداد نوکی نیز از حدود 20 هزار تومان شروع می‌شود و تا حدود یک میلیون تومان هم می‌رسد. البته برای اتدهایی با برندهای خارجی و برای کاربردهای تخصصی تا 18 میلیون تومان هم قیمت دارد.
همچنین در حال حاضر ارزان‌ترین خودکار در بازار حدود 6000 تومان قیمت دارد و قیمت برخی از انواع خودکار به حدود 800 هزار تومان می‌رسد. اما برخی خودکارها و روان‌نویس‌های خاص تا بیش از 24 میلیون تومان هم قیمت دارند. قیمت خودکارهای رنگی نیز در ارزان‌ترین حالت در بسته‌های شش‌تایی حدود 30 هزار تومان عرضه می‌شود و در گران‌ترین حالت نیز روان‌نویس‌های رنگی در بسته‌های 50 تایی به قیمت بیش از سه میلیون و 600 هزار تومان عرضه می‌شود.
همچنین قیمت هر بسته مداد رنگی 12 تایی حدود 24 تا حدود 900 هزار تومان فروخته می‌شود. البته مدادرنگی‌های با تنوع رنگ بیشتر قیمت بالایی دارد، به طوری که مدادرنگی 120 رنگ از یک برند معروف خارجی در برخی فروشگاه‌های آنلاین نزدیک به 17 میلیون تومان قیمت دارد.
غلط‌گیر هم 13 تا 180 هزار تومان قیمت دارد و پاک‌کن حدود هفت تا 130 هزار تومان فروخته می‌شود. البته پاک‌کن‌های برقی هم در بازار هست که تا حدود 390 هزار تومان هم قیمت دارد.
در این میان قیمت دفتر نقاشی بسته به نوع، تعداد برگ و طرح آن در مدل‌های معمولی از 18 هزار تومان شروع می‌شود و برای مدل‌های مخصوص آبرنگ به بیش از 600 هزار تومان می‌رسد. دفتر مشق هم 18 تا 800 هزار تومان قیمت دارد که قیمت‌های بالا مربوط به دفترهای کلاسوری است.
قیمت جامدادی هم از حدود 18 هزار تومان شروع می‌شود و برخی از انواع لوکس آن با طرح‌های خاص تا یک میلیون و 500 هزار تومان هم قیمت دارد.
در نهایت محصول اصلی دانش آموزان و دانشجویان کیف کوله پشتی است که قیمت انواع ساده و معمولی آن برای سنین ابتدایی بین 90 تا نزدیک شش میلیون تومان قیمت دارد، اما برای بزرگسالان بسته به برند و کیفیت کوله پشتی، قیمت از 250 هزار تومان شروع می‌شود و تا نزدیک 20 میلیون تومان هم قیمت دارد.
بر این اساس خرید یک کوله پشتی و پر کردن آن برای دانش‌اموزان با خرید کالاهای ارزان‌تر حاوی حداقل چهار دفتر مشق، یک دفتر نقاشی، دو مداد مشکی و قرمز، مدادرنگی 12 تایی، یک مداد نوکی، پاک کن، خودکار، غلط‌گیر و جامدادی حداقل حدود 270 هزار تومان هزینه خواهد داشت که رقم معقولی به نظر می‌رسد.
اما حداکثر هزینه خرید و پر کردن یک کوله پشتی با اقلام یاد شده با برندهای لوکس حدود 12 میلیون و 180 هزار تومان است.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید