بهره مندی از اجرای  پروژه های سد سازی درشرکت آب منطقه ای ایلام      

0
14

ایلام – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام با اعلام اینکه: دولت سیزدهم در تخصیص اعتبارت استانی و ملی عنایت و توجه ویژه ای به پروژه سامانه گرمسیری و هم چنین اجرای پروژه های سد سازی استان داشته ،چرا که اعتبارات بسیار خوبی برای تکمیل این پروژه ها در نظر گرفته شده است .

دکتر صادق علیمرادی با خاطر نشان ساختن این موضوع که استان ایلام دارای جنگل های انبوه و مراتع غنی و از استان های پر بارش کشوراست ، اما بدلیل کوهستانی بودن این منطقه پتانسیل آبهای زیر زمینی آن بسیار کم است و این آبها بدلیل شیب زیاداز دسترس خارج می شود. پس ما راهی بجز مهار آبهای سطحی استان و اجرای پروژه های سد سازی نداریم .

وی ادامه داد : ما در استان و با حمایت های دولت توانسته ایم سدهای خوبی در سطح استان بر روی رودخانه های استان بسازیم .اکثر این پروژه ها یا به بهره برداری رسیده یا در حال اجرا و یا در دست مطالعه می باشند.

علیمرادی تصریح کرد: سد ایلام برای تامین آب شهر ایلام ، سد دویرج برای تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی دهلران، و سد کنگیر و سد گلال از جمله این سدهاست

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام سدهای در دست احداث شرکت را سد میمه ، سیکان، چناره و گدارخوش عنوان نمود و اظهار داشت: سد چنگوله، میان تنگ ملکشاهی، چوار، ورگر آبدانان و ..سدهای در دست مطالعه شرکت آب منطقه ای استان هستند.

وی درادامه به توجه ویژه دولت، وزیرنیرو واستاندارایلام به منابع تامین آب استان اشاره کرد و گفت: از آن جمله می توان به تسریع در تکمیل پروژه تصفیه خانه آب شرب شهر ایوان که تا افق 1425آب شهرایوان و 32 روستای تابعه را تامین می کند..

دکتر علیمرادی با تاکید بر جذب صددرصدی اعتبارات مصوبات سفر ریاست محترم جمهور و هیات دولت به استان ایلام، اظهار داشت : در اجرای این پروژه از بروزترین تجهیزات الکتریکال و مکانیکال، سیستم تله متری، دیزل ژنراتور برای هرکدام از ایستگاه ها و با رعایت اصول پدافندی استفاده شده است که با هدر رفت نزدیک به صفر از دو قسمت آبرسانی و تصفیه خانه و با هدف تامین آب شهرهای ایوان، زرنه، 32 روستای مسیر و شهرک صنعتی طراحی و اجرا شده و شامل سه ایستگاه پمپاژ ، سه مخزن 1000 مترمکعبی و 32 کیلومتر خط انتقال است.

دکترعلیمرادی در ادامه به سامانه گرمسیری واجرای سد میمه اشاره کرد و گفت برای این پروژه ها اعتبارات بسیار خوبی در نظر گرفته شده که سد میمه در سال آینده به مرحله آبگیری خواهد رسید.

وی افزود: سامانه گرمسیری یک ابرپروژه با میزان تخصیص 286 میلیون مترمکعب آب برای استان است که نقش بسیار مهمی در توسعه کشاورزی، صنعت و شرب استان در پی خواهد داشت.

دکترعلیمرادی درپایان به حمایت دولت سیزدهم در تکمیل پروژه های نیمه تمام استان اشاره کرد و گفت :بیش از 85 هزار هکتار شبکه آبیاری در استان احداث شده است که بزرگترین آن شبکه آبیاری عین خوش فکه است که 50 هزار هکتار از اراضی شهرستان دهلران را از حالت دیم به آبی تبدیل نموده است.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید