post

چه کساني از ممنوعيت رجيستر آيفون 14 و 15 نفع ميبرند؟

بـرد مافيا از ممنوعيت ها

مریم فکری روزنامه نگار: گروه اقتصادي: از زمان رونمايي از پرچم‌دار جديد شرکت اپل، دوباره داستان چرايي ممنوعيت آيفون ۱۴ و مدل‌هاي پس از آن داغ شده است. گزارش‌ها حاکي از آن است که در حال حاضر گوشي‌هاي آيفون ۱۵ در بازار ايران (رجيستر نشده) در دسترس است و نسخه آيفون ۱۵ پرومکس ظرفيت ۲۵۶ […]

تاریخ انتشار: 8 مهر 1402 - 14:07
کد خبر: 11528

مریم فکری روزنامه نگار: گروه اقتصادي: از زمان رونمايي از پرچمدار جديد شرکت اپل، دوباره داستان چرايي ممنوعيت آيفون ۱۴ و مدلهاي پس از آن داغ شده است.

گزارش‌ها حاکي از آن است که در حال حاضر گوشي‌هاي آيفون ۱۵ در بازار ايران (رجيستر نشده) در دسترس است و نسخه آيفون ۱۵ پرومکس ظرفيت ۲۵۶ گيگابايت در بازار حدود ۱۰۰ ميليون تومان قيمت دارد.

آن‌طور که محمدرضا عاليان، دبير کنگره موبايل ايران، گفته، با توجه به تصميمات دولت مبني بر ممنوعيت واردات گوشي‌هاي بالاي ۶۰۰ دلار چه به صورت گمرکي و چه به شکل مسافري و عدم امکان رجيستر پرچم‌دار جديد اپل، امکان واردات رسمي اين گوشي‌ها به ايران وجود ندارد.

با اين حال، ابهاماتي درباره ممنوعيت واردات آيفون ۱۴ و مدل‌هاي پس از آن مطرح است. در ابتدا مسوولان اين‌طور مي‌گفتند که به دليل اين‌که درگير جنگ اقتصادي و با کمبود منابع ارزي روبه‌رو هستيم و در عين حال، در تأمين ارز مورد نياز کالاهاي اساسي و دارو با مشکلاتي مواجهيم، بنابراين منطقي نيست که براي واردات کالاها از جمله گوشي‌هاي لوکس، ارز نيمايي مصرف شود.

در کنار آن، گاها شنيده مي‌شد که احتمال اتصال به اينترنت ماهواره‌اي يکي از دلايل ديگر ممنوعيت واردات آيفون است. استدلالي که البته کارشناسان آن را تأييد نکردند و معتقدند بودند اين موضوع واقعيت ندارد و قابليتي که اين گوشي همراه دارد اين است در شرايط اضطراري آن هم نه در همه کشورها مانند آمريکا کاربران مي‌توانند پيام کمک به شماره‌هاي اضطراري ارسال کنند تا با يافتن موقعيت به کمک فرد بروند و در همين حد است؛ بنابراين اتصال به اينترنت ماهواره‌اي به عنوان دليل مطرح شده براي ممنوعيت واردات آيفون ۱۴ به کشور صحت ندارد.

چند سؤال درباره ممنوعيت واردات آيفون

در همين رابطه، جلال رشيدي‌کوچي، نماينده مجلس در کافه‌خبر خبرگزاري خبرآنلاين درباره واردات آيفون اظهار داشت: من يه سوالي را چندي پيش مطرح کردم و دارم پيگيري مي‌کنم.وي افزود: در رابطه با آيفون استدلالي که وجود دارد، اين است که برند آمريکايي لوکس است. اما چرا من با واردات آيفون موافق هستم، دليل آن اين است که وقتي آيفون را از بازار خارج مي‌کنيم، عملاً يک انحصاري براي گوشي‌هاي هم‌تراز آيفون ايجاد مي‌کنيم و اجاره اين انحصار را به آن‌ها مي‌دهيم.اين نماينده مجلس تصريح کرد: در واقع فردي که از آيفون استفاده مي‌کند، اگر آيفون را در دسترس نداشته باشد، به سراغ چه گوشي‌اي مي‌رود؟ مثلاً سامسونگ خريد مي‌کند.

رشيدي‌کوچي عنوان کرد: نگاه من اين بود که با خارج کردن آيفون از بازار، يک انحصاري را به نفع يک عده از واردکنندگان ايجاد مي‌کنيم و يک رقابتي را از بين مي‌بريم.وي ادامه داد: همچنين يک سوالي را هم مطرح کردم و دنبال جواب آن هستم و حتماً جواب آن را پيدا خواهم کرد. ببينيد هر کسي که گوشي به کشور وارد مي‌کند، مشخص است که چه تعداد گوشي و چه برندي آورده است. من اين را از وزير ارتباطات سؤال پرسيدم که به ما ليست کساني که آيفون ۱۳ را چند برابر حالت نرمال در دو هفته قبل از اين‌که ممنوع شود، وارد کردند، به ما بدهند. اين‌که چه کساني با علم به اين‌که آيفون ۱۴ ممنوع مي‌شود، چند برابر گذشته آيفون ۱۳ آوردند.اين نماينده مجلس متذکر شد: همان‌طور که مي‌دانيد، وقتي که آيفون ۱۴ ممنوع شد، قيمت آيفون ۱۳ دو برابر شد.

رشيدي‌کوچي يادآور شد: اصلاً اين‌که آيفون را ممنوع کرديم، اشکال ندارد، اما چرا زماني که واردکنندگان ما آيفون ۱۴ و اکسسوري‌هايش را آوردند، ممنوع کرديم؟! ايم آسيب جدي به گروهي زد که هزينه کرده بودند و گوشي آورده بودند. سرمايه اين گروه از بين رفت.وي متذکر شد: استدلال‌هايي که مي‌گويند به اينترنت ماهواره‌اي وصل مي‌شود، استدلال‌هاي خيلي ضعيفي است. حال سؤال اين است که اگر سامسونگ به اين امکانات وصل شود، مي‌خواهيد سامسونگ را هم ممنوع کنيد؟ تکنولوژي پيشرفت مي‌کند.اين نماينده مجلس در واکنش به اين استدلال‌ها که آيفون، کالاي لوکس آمريکايي است و نبايد به آن ارز بدهيم، گفت: براي واردات آيفون که ارز دولتي تخصيص داده نمي‌شود.رشيدي‌کوچي عنوان کرد: پس اين اتفاق حتماً به انحصار و شکل‌گيري مافياي جديد در بازار منجر خواهد شد.وي همچنين در گفت‌وگويي عنوان کرده بود: ممنوعيت آيفون از جمله تصميماتي است که متاسفانه اصل دولت آقاي رئيسي را تحت الشعاع قرار مي‌دهد.

ارزبري بالاي آيفون ۱۴ و ۱۵؟

در همين حال، چندي پيش مهدي عبقري، دبير انجمن واردکنندگان تلفن همراه نيز در گفت‌وگويي با اشاره به برگزاري چندين جلسه مشترک و ارائه راهکارهايي از جمله افزايش تعرفه واردات آيفون به مسئولان مختلف، عنوان کرد: در ماه‌هاي اخير انتشار اخبار ضد و نقيض در اين رابطه باعث تهييج بازار شده بود. اما در نهايت پاسخ کلي که به انجمن واردکنندگان موبايل داده شد اين بود که ارزبري آيفون ۱۴ و ۱۵ زياد بوده است.عبقري در پاسخ به اين سؤال که چه تفاوتي بين ارزبري آيفون ۱۳ با مدل‌هاي بعدي وجود دارد، گفت: اکثر کساني که به دنبال خريد آيفون ۱۲ و ۱۳ بودند، محصول مورد نياز خود را تهيه کرده‌اند و تقاضاي آن‌ها کمتر از مدل‌هاي جديد آيفون است.بنا به گفته دبير انجمن واردکنندگان تلفن همراه، استدلال ديگري که از سوي مسئولان درباره ممنوعيت واردات مطرح مي‌شود، اعمال تحريم‌ها و عمل متقابل نسبت به آن است: در اصل تمام اين اظهارات حاصل شنيده‌هاي ما از مسئولان است.

عبقري همچنين با اشاره به اينکه واردات تجاري و مسافري آيفون‌هاي ۱۳ و ماقبل همچنان پا برجاست، متذکر شد: واردات اين دسته نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشم گيري داشته و واردات تجاري از طريق رويه واردات از محل صادرات خود، عمدتاً توسط افرادي که در حوزه صادرات فعاليت دارند انجام مي‌شود.


ارسال دیدگاه

< / End-->