آغاز عملیات ساخت نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی چادرملو

0
17

 

طی مراسمی، کلنگ احداث نیروگاه  خورشیدی چادرملو به ظرفیت 100 مگاوات در استان یزد به زمین زده شد.
در این مراسم که با حضور معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو، نماینده مردم یزد، زارچ ، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس ، استاندار  یزد و جمعی از  مسئولان و مقامات  استان یزد و شهرستان اشکذر برگزار شد، مهندس امیر علی طاهر زاده مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بیان  اهمیت بهره گیری از انرژی های پاک  که می تواند هم در تولید و هم در مصرف، زمینه ساز شکل گیری صنعت سبز باشد  گفت:  با اقدام خوب وزارت نیرو و ساتبا( سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق) مجموعه چادرملو موفق شد بعنوان یک متقاضی در راستای ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ورود کند.
وی افزود: به همین منظور شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اقدام به انعقاد قرارداد احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی استان یزد در منطقه خضرآباد شهرستان اشکذر یزد با سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق )ساتبا) نمود.
مدیر عامل چادرملو تصریح کرد: با احداث این نیروگاه خورشیدی توسط شرکت چادرملو، علاوه بر افزایش پایداری شبکه به خصوص در پیک سال های آتی، به طور سالانه بیش از 190 میلیون کیلووات ساعت برق پاک به شبکه برق سراسری تزریق خواهد کرد و در نتیجه تحقق این مهم، بیش از 55 میلیون متر مکعب در سال در مصرف سوخت های فسیلی کشور صرفه جویی خواهد شد. علاوه بر این به میزان بیش از 45 هزار متر مکعب  آب نیز صرفه جویی خواهد شد.
مهندس طاهر زاده افزود: عملکرد این نیروگاه در سال های آتی به جلوگیری از تولید گاز های گلخانه ای به میزان 115 هزار تن در سال خواهد انجامید که این مهم علاوه بر اثر بالقوه در کاهش سطح آلایندگی، امکان ایجاد زیرساخت های مناسب و اخذ مجوزهای لازم به منظور فروش صادراتی فولاد  را در مجموعه چادرملو فراهم می نماید.

براساس همین گزارش در ادامه این مراسم مهندس موثقی نیا معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به ضرورت بهره گیری از نعمات الهی از جمله انرژی خورشیدی گفت: امروز در جهان گرایش به انرژی های تجدید پذیر به شدت مورد توجه است و صنایع نیز به سمت بهره گیری از همین نو انرژی ها هستند تا مانع از آلودگی های زیست محیطی گردند.

وی افزود با توجه به افزایش روز افزون صنایع معدنی در کشور ما نیز تکلیف داریم این توسعه را همگام با توجه نمودن به شاخص های صنعت سبز به پیش ببریم.  مهندس موثقی نیا اضافه کرد: خوشبختانه در ایران ظرفیت لازم برای تولید انرژی پاک وجود دارد و اولویت وزارت صمت و ایمیدرو نیز هدف گذاری برای بهره گیری از این ظرفیت‌ها و رسیدن به استانداردهای جهانی صنعت سبز است.

دکتر فاطمی استاندار یزد و دکتر جوکار نماینده مردم یزد،زارچ ،اشکذر و بخش ندوشن نیز طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات ارزنده و مهم مدیر عامل و هیات مدیره چادرملو در توسعه استان به ویژه ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی استان، اظهار امیدواری کردند ، یزد به هاب منطقه در تولید انرژی خورشیدی کشور تبدیل شود.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید