روز خوش سرمایه گذاران با جهش سبز بورسی

0
32

امیررضا سولقانی روزنامه نگار: بازار سهام یکپارچه سبزپوش بود و رشد نماگرهای بازار در کنار جهش دوباره حجم و ارزش معاملات خرد، روز خوشی را برای سرمایه‌گذاران رقم زد. همچنین صندوق‌های درآمد ثابت با خروج سنگین پول حقیقی روبرو شدند، در حالی که سهام شاهد ورود پول بودند.

بازار سهام شاهد پویایی چرخه معاملات بود؛ به نحوی که نه تنها حجم معاملات بالا رفت و پول در این بازار به گردش درآمد، بله صفوف خرید سنگینی در برابر صفوف فروش تشکیل شد که خبر از رشد تقاضای سهام می‌داد.

این روند به‌ویژه با شارژ خبری پیرامون تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌های بورسی تقویت شد که به نظر می‌رسد قرار است پروسه‌ای جدی و عملیاتی به دور از شعارهای دولت باشد. همچنین اعلام شد که تجدید ارزیابی گروه بانکی در جلسه‌ای جداگانه با حضور نمایندگان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان بورس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این خبر گروه بانکی را در میان گروه‌های سبز بازار قرار داد.

طی معاملات روز جاری اغلب نمادهای گروه‌های مختلف بازار سبزپوش بودند و برخلاف هفته‌های قبل که تنها سهام کوچک و متوسط مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار داشتند، سهام شاخص‌ساز هم طرفدار زیادی داشتند.

عملکرد شاخصها

شاخص کل بورس تهران با رشد 35 هزار و 831 واحدی، 1.65 درصد بالا رفت و در پله دو میلیون و 207 هزار و 655 واحدی قرار گرفت. در همین حال، شاخص هم‌وزن نیز رشد قابل توجهی داشت و با افزایش هشت هزار و 459 واحدی، معادل 1.12 درصد بالا رفت تا در سطح 764 هزار و 620 واحد قرار گیرد.

همچنین شاخص کل فرابورس رشد کرد و واحد بالا رفت؛ این افزایش.0.94 درصدی، شاخص کل فرابورس را در سطح 26 هزار و 640 واحد نشاند.

نمادهای مؤثر

نماد فولاد، به تنهایی شاخص کل بورس را بیش از سه هزار و 908 واحد بالا برد. فملی، فارس و تاپیکو هم توانستند هر کدام شاخص کل را بیش از دو هزار واحد افزایش دهند. نمادهای وبملت، شستا و رمپنا نیز توانستند بیش از هزار واحد بر رشد شاخص کل اثر بگذارند.

در همین حال پترول، شستا، فولاد، وبملت، حفارس، خگستر و وتجارت، پرتراکتش‌ترین نمادهای بورسی در معاملات روز جاری بودند.

در فرابورس هم نماد انتخاب، بیشترین تأثیر منفی و نمادهای وسپهر، آریا، زاگرس، خاور، وگردش و سامان، بیشترین تأثیر مثبت را در شاخص کل این بازار داشتند. وسپهر، فصبا، گدنا، نطرین، خاور، فرابورس و بمولد، پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی بودند.

حجم و ارزش معاملات خرد

حجم معاملات خرد سهام، صندوق‌های سهامی و حق تقدم‌ها جهش قابل ملاحظه‌ای داشت و تا لحظه تنظیم این گزارش به 12 میلیارد و 100 میلیون برگه سهم رسید.

در همین حال، ارزش معاملات خرد هم به تبع رشد حجم معاملات و افزایش تقاضا، بالا رفت و تا این لحظه به هشت هزار و 60 میلیارد تومان رسید.

سهام، صندوق‌های سهامی و حق تقدم‌ها شاهد ورود 92 میلیارد تومان پول حقیقی بود، در حالی که بیش از هزار و 48 میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شد.

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید