نرخ ارز تثبیت میشود

0
56

با راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا نرخ ارز تثبیت می‌شود و برنامه بانک مرکزی هم همین است که تمام تقاضاهای واقعی بازار جذب مرکز مبادله ارز و طلا شود و حتی کسانی که ارز خدماتی می‌خواهند و دستگاه‌های دولتی که طرف حساب این افراد هستند، نیز در این مرکز حضور دارند. بنابراین تقاضاهای ارز خدماتی را هم می‌توانیم در این مرکز شناسایی کرده و پاسخگو باشیم.

با راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا مراجعه مردم به بازار غیر رسمی برای خرید ارز کمتر می‌شود و خود به خود مرکز مبادله ارز و طلا به عنوان مرجعیت قیمت مشخص می‌شود و حتی به بازار غیر رسمی هم سیگنال‌دهی می‌کند.

قبل از این هم معاملات بازار غیر رسمی ارز در حداقل ممکن قرار داشت، اما نقش علامت‌دهی و نرخ‌دهی به کل بازار را بازی می‌کرد اما وقتی ما همه تقاضاهای رسمی ارز را در یک بازار رسمی پاسخ دهیم و قیمت‌ها هر روز بر روی تابلو و از طریق سایت این مرکز اعلام شود به مرور مرجعیت قیمت‌گذاری برای نرخ ارز در کشور پیدا می‌کند.

بانک مرکزی سهمیه ارزی هر نفر را با داشتن کد ملی سالانه 2 هزار دلار در نظر گرفته است که مردم می‌توانند این ارز سرمایه‌گذاری را هم از مرکز مبادله طلا و ارز خریداری کنند. به گونه‌ای که در سال جاری و روزهای ابتدایی مرکز مبادله ارز 592 میلیون دلار و 192 میلیون یورو در سرفصل نیاز ضروری برای سال‌جاری به متقاضیان تخصیص داده شد.

همه کسانی که متقاضی دریافت ارز هستند، باید حساب ارزی در بانک باز کنند و 7 روز پس از واریز ارز به حساب فرد،‌ می‌تواند اسکناس آن را هم از بانک دریافت کند.

کسانی که با انگیزه حفظ ارزش پول خود تقاضای ارز می‌کنند، می‌توانند به بازار مبادله ارز و طلا مراجعه کنند و ارز مور دنیاز را دریافت کنند.

به هرحال ارز یک نرخ جهانی دارد البته در مورد طلا می‌توان چنین نقشی را قائل شد و ابزارهای معاملات طلا که به صورت عمده انجام می‌شود و همچنین برای رفع تعهدات صادراتی کارهایی انجام می‌دهیم که در سال جاری به اجرا درآمده است.

در حال حاضر ارزهای طلا برای رفع تعهدات صادرات و واردات طلا در این مرکز توسط صادرکنندگان انجام می‌شود. تجار می‌توانند به جای دلار طلا وارد کشور کنند و طلای خود را در مرکز مبادله و ارز به متقاضیان ارائه کنند، خریداران هم که تعهد ارزی دارند می‌توانند طلای مورد نیاز را از این بازار خریداری کنند. بنابراین بازار مبادله ارز و طلا می‌تواند همه نیازهای فعالیت‌های اقتصادی را پاسخگو باشد.

خریداران طلا باید مورد تأیید انجمن طلا و فعال در این بازار باشند، البته بازار طلا ویژگی‌های خاص خود را دارد که متخصصان باید تشخیص دهند که شمش و طلای ارائه شده قلابی نباشد، اما معاملات طلا را به تازگی شروع کرده‌ایم.

باید یادآور شوم امسال حدود 42 میلیارد دلار واردات انجام شده است که دلار آن نیز تأمین شده است، البته 12 میلیارد از آن در تابلوی اول بازار ارائه شده و کالاهای اساسی از 20 میلیارد دلار در تابلوی دوم که ارز نیمایی واردات است و 10 میلیارد دلار آن هم ارز خدماتی است که به دنبال این هستیم 10 میلیارد دلار در مرکز مبادلات طلا و ارز تأمین شود.در حال حاضر نمایندگان دستگاه‌های مختلف مانند وزارت صمت، جهاد کشاورزی، سازمان ورزش و جوانان و وزارت بهداشت برای ارائه ارز خدماتی بازرگانان، ورزشکاران، دانشجویان و بیماران در مرکز مبادلات طلا و ارز حضور دارند که می‌توانند به راحتی متقاضیان ارز خدماتی را پاسخگو باشند.به هرحال با راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا انتظار می‌رود ثباتی در بازار ارز و طلا اتفاق بیفتد و اقتصاد به ویژه در زمینه نرخ ارز پیش‌بینی‌پذیر شود و نکته مهم‌تر اینکه اگر بازار ارز به سمت تک‌نرخی حرکت کند می‌توان انتظار داشت فسادی که از محل اختلاف نرخ ارز به وجود می‌آید، کم‌کم برطرف شود و زمینه سواستفاده از تفاوت نرخ ارز برچیده شود.

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید