اسرائیل و چالش عبور از یمن

0

علی معظمی گودرزی روزنامه نگار: رژیم‌صهیونیستی و آمریکا همواره در سال‌های اخیر نسبت به شکل‌گیری، تثبیت و قدرت گرفتن روزافزون نیروهای مقاومت در منطقه نگران بوده‌اند. به همین دلیل نمی‌توان نقش و ارتباط واشنگتن در جنایات هدفمند اخیر رژیم‌صهیونیستی در منطقه را نادیده گرفت. هیچ‌گونه عملیات و حرکتی در کشورهای منطقه (فلسطین، سوریه یا لبنان و …) به دور از هم‌افزایی اطلاعاتی و عملیاتی آمریکا و صهیونیست‌ها صورت نمی‌پذیرد. ارتکاب این اشتباهات مساوی با واکنش متقابل از سوی نیروهای مقاومت در منطقه بوده است، هرچند بسیاری از این اقدامات به واسطه شرایط حاکم ذیل چتر رسانه‌ای مناسب قرار نداشته و افکار عمومی را آنچنان که باید اغنا نمی‌کند.

کاهش نفوذ، حضور و اثرگذاری نظامی، سیاسی و امنیتی ایالات متحده کمابیش در منطقه قابل رؤیت است و در این میان دیگر قدرت‌ها هرچند چراغ خاموش، تلاش می‌کنند این خلأ را به نفع خود مصادره کنند.

پایگاه میلیتری‌تایمز به نقل از یک مقام نظامی آمریکا تأیید کرد که از اواسط ماه اکتبر (هم‌زمان با حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه)، پایگاه‌های نظامی آمریکا در کشورهای عراق و سوریه دست‌کم بیش از 102 بار مورد حمله قرار گرفته‌اند. سیاست‌های هژمونیک آمریکا در خاورمیانه مورد پسند بسیاری از مردم منطقه نیست اما پیشروی‌های جبهه مقاومت نیز به درستی و با عمقی متناسب با انتظار مردم به ایشان اطلاع رسانی نمی‌شود. این موضوع خود در دراز مدت موجب رخنه ناامیدی (کم یا زیاد) میان اذهان عمومی خواهد شد.

حملات ارتش یمن به کشتی‌های مرتبط با رژیم‌صهیونیستی از زمان افزایش فعالیت آمریکا در منطقه تشدید شده و محور مقاومت بارها در منطقه اراده برتر و قدرت فائقه خود را به رخ ایالات‌متحده کشیده و این موضوع تا حدی موجب دلگرمی عقبه مردمی در منطقه را فراهم ساخته است.

اکنون با حملات اخیر ایالات متحده و بریتانیا به مواضع نیروهای مقاومت در یمن، افکار عمومی منتظر واکنش مناسب جبهه مقاومت نسبت به این تعرض است. بی شک، ایالات متحده و بریتانیا با برجسته کردن حق عبور و مرور آزاد دریایی در جوامع بین الملل و البته رسانه‌ها به دنبال توجیه حملات خود هستند.

در این میان اما ادامه جلوگیری مقاومت یمن از حرکت کشتی‌های اسرائیلی یا مرتبط با اسرائیل اهمیت بیشتری حتی از واکنش به عاملان حملات اخیر به یمن دارد. این موضوع همان نقطه ثقلی است که در ارائه گزارش به عموم مردم باید پررنگ‌تر از گذشته مدنظر قرار بگیرد و بر آن تأکید شود.

آنچه موجب به حرکت در آمدن ماشین نظامی آمریکا و بریتانیا (هرچند محدود) شده، فشارهای اسرائیل است و این فشار از ضربات سختی ناشی است که از مقاومت یمن دریافت کرده است.

اسرائیل به دنبال رسانه‌ای کردن ابعاد بزرگ ضربه حوثی‌ها به واسطه کنترل و منع رفت و آمد کشتی‌ها به مقصد خود نیست زیرا به خوبی می‌داند رسانه‌ای کردن نتایج آن در واقع اذعان به قدرت یمن و بیش از پیش نمایان کردن نقاط ضعف این رژیم است.

امید است با اطلاع رسانی درست رسانه‌ها برای مردم حامی مقاومت و روشنگری بیشتر در خصوص اوضاع منطقه و معرفی پرواضح اولویت‌های برتر در میدان سیاست و جنگ، دلگرمی عقبه مردمی نیز بیش از پیش تقویت و از آن صیانت شود.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید