تـــاراج بـــورس

0
37

امیررضا سولقانی کارشناس بازار سرمایه: پایان بورس دیروز با ریزش دسته‌جمعی نمادها همراه بود. این سومین روز متوالی از ابتدای هفته است که بازار سهام ریزش سنگینی را تجربه می‌کند. این در حالی است که سازمان بورس پس از جان‌باختن رئیس‌جمهوری در سانحه سقوط بالگرد، برای جلوگیری از بروز شوک در بازار سهام محدودیت دامنه نوسان را به مثبت و منفی دو درصد کاهش داده بود.

تداوم سیاست محدودیت دامنه نوسان در بازه کوچک دودرصدی، اعتراض فعالان بازار سرمایه را در پی داشته است. آن طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، تمامی بازارها در یک‌روال عادی به سر می‌برند و بازار سرمایه نیز نیازی به تداوم این محدودیت سخت‌گیرانه ندارد. آن‌ها معتقدند ادامه‌دادن این محدودیت، سیگنال خطر را برای سهام‌داران ارسال کرده و این نگرانی را در پی داشته که احتمالاً مسیر پیشروی سرمایه‌گذاری در بازار سهام، تاریک است.

بر همین اساس، از ابتدای هفته جاری تا امروز بازار سرمایه با ریزش جدی مواجه شده و نای برخاستن نداشته است. بااین‌حال در آخرین دقایق معاملاتی بازار، برخی صفوف فروش به‌ویژه در نمادهای پالایشی جمع شدند و این امید را در دل سهام‌داران ایجاد کردند که احتمالاً فردا روز دیگری است!

شاخص کل بورس دیروز با ریزش 22 هزار و 505 واحدی، معادل 1.08 درصد ریخت و در سطح دو میلیون و 56 هزار و 557 واحد نشست.

شاخص هم‌وزن نیز به‌موازات شاخص کل بورس ریزشی بود و با کاهش پنج هزار و 172 واحدی، معادل 0.72 درصد ریزش کرد و در سطح 680 هزار و 382 واحد متوقف شد.

روز گذشته 80 درصد از نمادهای بازار منفی بودند و در پایان معاملات روز، ارزش صفوف فروش به 1245 میلیارد تومان رسید. حجم معاملات خرد سهام و حق تقدم در معاملات دوشنبه 5.5 میلیارد تومان بود که با ارزش 1921 میلیارد تومان داد و ستد شد. به این ترتیب بازار سهام یک روز دیگر را نیز در رکودی‌ترین حالت ممکن به سر برد.

تراز پول حقیقی در سهام و حق‌تقدم دیروز هم منفی بود و 363 میلیارد تومان از بازار خارج شد. تراز پول حقیقی در صندوق‌های درآمد ثابت هم دیروز منفی بود و این صندوق‌های ریسک‌گریز تا این لحظه با خروج 110 میلیارد تومانی پول حقیقی مواجه هستند.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید