باید نگران مهندسی شدن انتخابات باشیم

0
8

جواد مرشدی روزنامه نگار: گروه سیاسی: شش ماه تا دوازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی مانده و جناح‌های سیاسی در حال نهایی کردن آرایش انتخاباتی خود هستند. در این میان برخی خبرها حکایت از تحرکات انتخاباتی و تلاش برخی دولتمردان برای اثرگذاری در این دوره از انتخابات مجلس دارد. نفوذ جبهه پایداری در دولت و نزدیکی فکری برخی دولتمردان به طیف پایداری و شریان این گمانه را شدت بخشیده است. احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه اصناف و بازار و عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، ورود دولت به عرصه انتخابات را خطرناک می‌داند و به خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید؛ «در برخی مواقع یک اتفاقاتی می افتد که این اتفاقات خوب نیست. مثل این که دولت فکر کند که باید مجلسی باشد که هماهنگ با او باشد، به نظر من این بسیار فکر اشتباهی هست. حتماً آنها باید استقلال خودشان را داشته باشند.»

این چهره سیاسی اصولگرا گریزی به سهم خواهی پایداری‌ها در چند انتخابات اخیر زد و به آنها پیشنهاد کرد برای آنکه وزن خود را بسنجند یکبار بدون ائتلاف با دیگر اصولگرایان وارد انتخابات شوند.

کریمی اصفهانی از پیش ثبت نام انتخابات دفاع می‌کند و معتقد است؛ «شورای نگهبان با فرصتی که دارد می‌تواند روی استعلام‌ها کارشناسانه‌تر عمل کند. بحث ما این است که اگرآحاد مردم این را متوجه بشوند که بالاخره نماینده‌ای در مجلس دارند قطعاً در انتخابات شرکت می‌کنند.»

گفتگوبا احمد کریمی اصفهانی عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری را در ادامه بخوانید؛

آقای کریمی اصفهانی! انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اولین تجربه اجرایی دولت سیزدهم در برگزاری انتخابات است و قاعدتاً از نگاه ریزبینانه منتقدین دولت دور نخواهد ماند. دراین بین زمزمههایی از رد پای برخی دولتمردان در عرصه انتخابات و تحرکات انتخاباتی آنها به گوش میرسد. بنظر شما اگر این روند ادامه داشته باشد و برخی وزرا بخواهند به این تحرکات ادامه دهند، چه آسیبهایی میتواند از این ناحیه متوجه مجلس بعدی شود؟

اول اینکه حضور گسترده و پرشور مردم در انتخابات هر کشوری پشتوانه قوی برای آن نظام خواهد بود و شاید به این دلیل مقام معظم رهبری و امام (ره) اصرار داشتندکه مردم برای سرنوشت خودشان در هرانتخاباتی باید حضور داشته باشند و دخالت کنند.

خب! زمانی که قرار است ما در یک کشوری زندگی کنیم مایل هستیم که خواسته‌هایمان تحقق پیدا کند، لازمه تحقق خواسته‌ها و ایده‌هایی که داریم این است که باید حضور داشته باشیم. حضور یعنی که باید بیاییم پای صندوق و بهترین افرادی که از نظر تجربه و دانش می‌توانند به عنوان یک مهره در مجلس قرار بگیرند را انتخاب کنیم. لذاهر شهروندی باید بداند که اگر علاقه‌مند به نظام و خواسته‌های خودش است، باید در پای صندوق رأی حضور داشته باشد.

مساله بعدی این است که حضور گسترده مردم پشتیبان نظام است، در دنیا هر مقداری که آراء مردم و درصد آراء مردم (آن‌هایی که می‌توانند پای صندوق بیایند) بالا برود، این هم یک پشتیبانی است که کارآیی آن این است که پشت میزهای مذاکره در دنیا، ما هم می‌توانیم که حرفمان را به کرسی بنشانیم، تا زمانی که این پشتیبانی قوی را داشته باشیم. کشوری که این پشتیبانی را ندارد پای میز مذاکره نمی‌تواند خوب منویات نظام خود رابرآورده کند واین موضوع باعث می‌شود کشورهای استکبار و امثالهم طمع کنند و از این جایگاه و خلأیی که در ملت ایجاد می‌شود، شروع به توطئه کنند و برای جابجایی نظام تلاش کنند.

همان طور که در دنیا می‌بینیم کار استکبار ایجاد اختلال در کشورها است و اینکه بتواند مردم را از آمدن به پای صندوق دلسرد کنند، آن‌ها می‌خواهند مردم را چند دسته کنند و آن یکپارچگی کشور را از بین ببرند. این چیزی است که نمونه‌های آن را در عراق و برخی کشورهای دیگر می‌بینیم و در ایران هم طمع کرده بودند اما به دلیل اینکه مردم ما از هوش بالا برخوردار هستندبه لطف خدا این مساله اتفاق نیفتاد که بتوانند کشور را چند دسته کنند. لذا حضور پررنگ مردم می‌تواند در زمینه‌های مختلف کمک کند برای اینکه ما بتوانیم هم از نظر داخلی و هم از نظر بین المللی به آن خواسته‌های نظام دست یابیم.

از بحث اصلی دور نشویم، به نظر شما تحرکات اخیر برخی دولتمردان در حوزه انتخابات چه آسیبهایی به مجلس دوازدهم وارد خواهدک رد؟

در برخی مواقع یک اتفاقاتی می افتد که این اتفاقات خوب نیست. مثل این که دولت فکر کند که باید مجلسی باشد که هماهنگ با او باشد، به نظر من این بسیار فکر اشتباهی هست. حتماً آنها باید استقلال خودشان را داشته باشند.

اینکه تابع همدیگر باشند، این ضدترقی است، بالاخره انسان در مخالفت‌ها و موافقت‌ها رشد می‌کند. به نظر می‌رسد که دولت و دولتمردان همان طور که امام و رهبری هم مکرر اصرار داشتند که هیچ کسی قانونا و شرعاً حق ندارد از طریق دولت و امکانات دولتی برای تبلیغات یا حضور در مسائل انتخاباتی ورود بکند، این را بایستی رعایت کنند.

این مطلبی است که دولت باید به آن پایبند باشد و احزاب هم باید از تمامیت‌خواهی و بزرگ‌بینی پرهیز کنند و اجازه بدهند همه افراد وارد شوند، همه احزاب و گروه‌ها وارد شوند. از جبهه گرفتن در همان ابتدا و متهم کردن همدیگر پرهیز کنند که شاید بتوانیم یک انتخابات آرام و پرشوری را انشاءالله داشته باشیم و بتوانیم در دنیا حرف برای زدن داشته باشیم.

پس شما با این موافق هستید که قطعاً اگر دولتمردان بخواهند وارد عرصه انتخابات شوند، مسیر انتخابات و مجلس بعدی منحرف خواهد شد؟

طبق آنچه که توضیح دادم بله.

آقای کریمی! بنظر شما این شیوه ثبت نام جدید کاندیداها در حضور مردم در انتخابات تأثیر مثبتی خواهد داشت یا…؟

بله، با توجه به قوانین جدیدی که برای انتخابات در نظر گرفته شده به نظر من یک فرصت خوبی برای تأیید صلاحیت‌ها پیش آمده، قبلاً فرصت ازمقطع زمان اسم‌نویسی تا زمان تأیید صلاحیت‌ها خیلی کم بود و مسوولین ما شاید نمی‌توانستند به طور کامل به وضعیت افراد برای تأیید صلاحیت‌ها برسند. الان با توجه به افزایش زمانی که پیش آمده هم برای وزارت کشور که وظیفه تأیید اولیه را دارد شرایط بهتری مهیا شده است و هم برای شورای نگهبان.

شورای نگهبان با فرصتی که دارد میتواند روی استعلامها کارشناسانهتر عمل کند. بحث ما این است که اگرآحاد مردم این را متوجه بشوند که بالاخره نمایندهای در مجلس دارند حالا چه در بخش احزاب یا قومیتها و با حتی انتخاب نامزدهای مستقل و این نماینده پس از تأیید در انتخابات کاندید خواهد شد قطعاً در انتخابات شرکت میکنند.این به معنای این نیست که ما در را به صورتی باز کنیم که هر فرد نابخردی بتواند داخل تاییدات شود، واقعیت این است که این احساس در ملت ما به وجود بیاید که همه‌شان نماینده‌ای را می‌توانند در مجلس داشته باشند. ضمن اینکه پیش ثبت نام حدود 50 هزار نفرکاندیدا نشان دهنده دموکراسی کامل است که در دنیا اینطور نیست.

داشتن نماینده برای آحاد جامعه و طیفهای مختلف منوط به تأیید صلاحیت این افراد توسط نهادهای اطلاعاتی امنیتی و در نهایت شورای نگهبان است. شورای نگهبان با چه رویکردی میتواند حتی در صورت رد صلاحیت کاندیدای مورد وثوق افراد رأی دهنده، آحاد جامعه را به حضور پر شور در پای صندوقهای رأی ترغیب نماید؟

بله؛ این‌ها را باید شورای نگهبان تأیید صلاحیت کند ولی افراد عادی هم بالاخره می‌آیند و یک دفعه، دو دفعه یا پنج دفعه تجربه می‌کنند، همین قدر که مردم بفهمند آن چیزی که باعث می‌شود صد نفر در مجلس شرکت کنند، آرای مردم است آنها را به پای صندوق‌ها خواهد کشاند.

لذا به نظر من یک مقدار با این قانون جدید و ملاحظاتی که قوه مجریه دارد که از طریق وزارت کشورو فرمانداری اعمال می‌شود و بعد تأیید شورای نگهبان صورت می‌گیرد، یک مقدار حضور کاندیداها بیشتر باشد و مردم هم بدانند که باید در سرنوشت خود تصمیم گیر باشند باعث می‌شود که مشارکت مردم نیز بیشتر باشد.

در مورد نقش احزاب در انتخابات چه نظری دارید؟

احزاب هم همین طور، احزاب نباید فکر کنند که همه چیز خودشان هستند. فرض می‌کنیم مهم‌ترین احزاب وارد بشود بگوید که نه، من چون مثلاً روابطی دارم و فلانی را دارم باید میدان دار باشم، یا ائتلاف‌ها هم همینطور.

به روابط اشاره داشتید، نفوذ برخی چهرههای نزدیک به طیف پایداری و شریان در دولت میتواند فضا را به سمت نقش داشتن دولت در لیست بندیهای انتخاباتی ببرد؟

متاسفانه جبهه پایداری معتقد است که در این مملکت از همه متدین‌تر است، از همه انقلابی‌تر و از همه کارآیی‌اش بیشتر است. خُب این حرف، حرف اشتباهی است. پایداری چانه می زند برای سهم‌خواهی ولی برای اینکه بخواهد بداند که سهمشان چه وزنی دارد، من خواهش می‌کنم، یک دفعه به تنهایی بیاید وارد شود و بگوید من با هیچ کسی ائتلاف نمی‌کنم و با هیچ کسی کنار نمی‌آیم. آن وقت نشان خواهد داد که وزن پایداری چقدر خواهد بود. این است که بالاخره ما بدانیم هیچ کدام به تنهایی معلوم نیست که چه مقدار رأی داشته باشیم.

در مورد شریان هم همین نظر را دارید؟

برای همه. هیچ فرقی نمی‌کند. ببینید! من اصلاً هیچ کاری ندارم یکی می‌شود شورای وحدت، یکی می‌شود شورای ائتلاف، برای همه اینها این اعتقاد را دارم. هیچ کسی نباید فکر کند که فقط خودش است. اگر همه ما به این اصل حضور پرشور مردم که مقام معظم رهبری روی آن تاکید کردند، اعتقاد داشته باشیم نه کار خلاف قانون می‌کنیم نه خلاف شرع، نه همه چیز را در انحصار خودمان می‌دانیم که بگوییم همه چیز ما هستیم و دیگران هیچ محلی از اعراب ندارند. این واقعاً خلاف عقل و خلاف قانون و خلاف شرع است.

بااین وجود آیا باید نگران مهندسی انتخابات در این دوره باشیم یا نباشیم؟ اصلاً این موضوع جدی خواهد بود یا نه؟

ما نسبت به سرنوشت کشور نمی‌توانیم بی تفاوت باشیم و چون نمی‌توانیم بی تفاوت باشیم، حتماً باید نگران باشیم. دلمان می‌خواهد بهترین انتخابات، پرشورترین و آرام‌ترین انتخابات را داشته باشیم. لذا هر فردی که تعلق به ایران دارد باید در انتخابات شرکت کند.

حالا به مذهبی بودنش هم کاری نداریم، حتی ملی هم هست باید به این عرصه وارد شود، باید کشور در سایه این مسائل به آرامش و در سایه  حضور پرشور مردم به آن اقتدارش برسد.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید