نیاز بازار سرمایه به سوخت گیری مجدد

0
12

امیررضا سولقانی روزنامه نگار: نگاهی به روند معاملات سهم‌ها در بورس دیروز نشان می‌دهد، بازار سرمایه برای شروع روند صعودی خود به سوخت‌گیری احتیاج دارد. چراکه ارزش معاملات همچنان ارقام پایینی را ثبت می‌کند و بعید است با این اعداد، روند بورس صعودی شود.

معاملات بورس دیروز نیز در جهت روند نزولی دو هفته بازار سهام رقم خورد و شاخص کل باز هم نتوانست بر ارتفاع خود بیفزاید. به طوری که در پایان بورس دیروز شاخص کل، با افت سه هزار و 323 واحدی که معادل 0.16 درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات دیروز در سطح دو میلیون و 97 هزار واحدی ایستاد.

البته مسیر میانگین هم‌وزن بازار در روز جاری با شاخص کل متفاوت بود و این شاخص تا حدودی افزایش ارتفاع داد. به این ترتیب شاخص هم‌وزن با رشد 0.11 درصدی به سطح 717 هزار و 371 واحدی برسد.

با وجود رشد نسبی میانگین هم‌وزن بازار ارقام حجم و ارزش خرد معاملات نزولی شدند و روی تابلو بازار دیروز به شدت به چشم می‌آمدند. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات دیروز را 6 میلیارد و 600 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را چهار هزار و 13 میلیارد تومان نشان می‌دهد.در نهایت باید گفت معاملات بازار سرمایه و ارقام حجم و ارزش معاملات تا حدودی چشم‌انداز بورس را منفی کرده است. چرا که سهامداران ترجیح می‌دهند، ریسک فعلی بازار را به جان نخرند و تا زمان بالا رفتن ارزش معاملات صبر کنند.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس دیروز، خبر از خروج 153 میلیارد تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات دیروز سه سهم خزامیا، خودرو و وتجارت بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های شستا، خودرو و وتجارت به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.ثعمرا با افزایش 6.99 درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، مفاخر نیز با افت 6.94 درصدی در جریان بازار دیروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های خزامیا، بکابل و ثعمرا تعلق گرفت. همچنین سهم‌های بکابل، ثشاهد و فسوژ نیز در جریان معاملات دیروز ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که نمادهای خودرو، فملی و پارتا خروج پول هوشمند داشتند.لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های ولانا، فاروم و وارس رقم خورد. همچنین وتجارت در جریان معاملات دیروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد وآفر بود.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید