فراهم شدن امکان غربالگری رایگان بیمه‌شدگان درخصوص دو سرطان شایع در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی

0
42
معاونت درمان سازمان تأمین‌اجتماعی به بیمه‌شدگان این سازمان توصیه کرد با مراجعه به مراکز درمانی ملکی این سازمان در سراسر کشور و شرکت در طرح رایگان غربالگری سرطان‌های شایع، از وضعیت سلامتی روده بزرگ و سینه که از شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان و مردان هستند، اطمینان حاصل کنند.
به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، دکتر مهدی اسلامی معاون درمان این سازمان با اشاره به رویکرد سلامت‌محور بخش درمان تأمین‌اجتماعی و توجه ویژه به سالمندان و میانسالان تحت پوشش گفت: با توجه به افزایش آمار ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها از جمله سرطان روده بزرگ و سینه (پستان) که از 5 سرطان شایع کشوری هستند و لزوم تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و شروع درمان به‌موقع، اجرای طرح‌های غربالگری سرطان روده بزرگ و سینه  از سال 1400 در مراکز درمانی ملکی این سازمان آغاز شده و از سال 1401 تاکنون، پیشرفت قابل توجهی داشته است.
دکتر اسلامی با اشاره به تشکیل پرونده برای بیماران مزمن در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی افزود: سلامت بازنشستگان، به‌خصوص سالمندان بازنشسته و افراد تحت تکفل آنان، برای سازمان تأمین‌اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد. به علت افزایش بار بیماری‌ها و نوع بیماری‌های شایع در این گروه سنی، هزینه‌های درمانی یک فرد سالمند، حدود ۳ برابر هزینه درمان سایر گروه‌های سنی است و لذا این سازمان با هدف پیشگیری و اقدام به‌موقع در مورد درمان بیماری‌های مزمن در این گروه سنی از مدت‌ها قبل با اجرای برنامه‌هایی مانند افزایش سطح سواد سلامت سالمندان، گام‌هایی در راستای آموزش خودمراقبتی و با هدف صیانت از سلامت این قشر ارزشمند جامعه برداشته است.
وی ادامه داد: همچنین سازمان تأمین‌اجتماعی با ایجاد اداره‌ای تحت عنوان اداره مدیریت بیماری‌های مزمن و سالمندی در ساختار تشکیلاتی معاونت درمان، درصدد تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و جلوگیری از ناتوانی زودرس و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی و سالمندی سالم برآمده است.
وی در تشریح نتایج اجرای طرح غربالگری سرطان سینه در مراکز درمانی این سازمان گفت: مطابق آمار غربالگری، موارد مثبت سرطان سینه شناسایی شده در مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی، در سال‌های اخیر با رشد مواجه بوده است و پیش‌بینی می‌شود با فراهم کردن کامل شرایط پیاده‌سازی طرح و همچنین افزایش اطلاع‌رسانی به جمعیت بیمه‌شده تحت پوشش سازمان، شناسایی موارد بیشتری از این طیف بیماری‌ها را در سطح کشور شاهد باشیم.
دکتر اسلامی افزود: در 3 ماهه اول سال 1402، به ترتیب تعداد افراد شرکت کننده در طرح غربالگری سرطان سینه 5‏/117 درصد، تعداد افراد ارجاع شده به ماموگرافی 3‏/179 درصد، تعداد افراد با ماموگرافی مثبت 8‏/198 درصد، تعداد افراد نمونه‌برداری شده 2‏/188 درصد و تعداد سرطان شناسایی شده 1‏/323 درصد نسبت به آمار 3 ماهه اول سال 1401، رشد داشته است.
به گفته معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی، آمار غربالگری سرطان روده بزرگ در مراکز درمانی ملکی تأمین‌اجتماعی نیز با رشد قابل توجهی مواجه بوده است به‌طوری که در 3 ماهه اول سال 1402، تعداد افراد شرکت‌کننده در طرح غربالگری 96 درصد، تعداد افراد با Fit مثبت 2‏/177 درصد، تعداد افراد کولونوسکوپی شده 7‏/145 درصد و تعداد سرطان شناسایی شده 3‏/314 درصد نسبت به آمار 3 ماهه اول سال 1401 رشد داشته است.
وی با تأکید بر اهمیت پیشگیری از سرطان و امکان کنترل و درمان مطلوب‌تر این بیماری درصورت شناسایی به‌موقع آن گفت: بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی می‌توانند با مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ملکی این سازمان و شرکت در طرح رایگان غربالگری سرطان‌های شایع و انجام اقدامات طبی ساده، از وضعیت سلامت خود در زمینه روده بزرگ و سینه اطمینان حاصل کنند.
معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی خاطرنشان کرد: هدف از این طرح غربالگری، شناسایی بیماران مشکوک یا مبتلا به سرطان در مراحل اولیه و درمان به‌موقع و اثربخش است.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید