دود تحریم در چشم کودکان

0
24

زهرا روز بروزی روزنامه نگار: گروه اجتماعی: از سال گذشته و به دنبال اقدامات صورت گرفته در جهت اصلاح سیاست‌های ارزی، فرایند تأمین دارو در کشور با ارز 28500 تومانی شکل گرفت؛ در این میان اما تجهیزات پزشکی و همچنین شیرخشک به دلایلی همچنان ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند تا زمینه برای تغییر سیاست‌های ارزی در این محصولات نیز فراهم شود.

در همین راستا، اواخر سال گذشته به دنبال آزاد شدن نرخ ارز و اختلاف نرخ ایجاد شده، ثبت سفارش‌های حوزه کالاهای سلامت دچار اختلال شد؛ به نحوی که در ثبت سفارش‌های جدید، گروه‌های کالایی تغییر کرد و در گروه ارز 40 هزار تومانی قرار گرفتند و در ادامه مسیر نیز اصلاح این گروه‌های کالایی جهت تخصیص ارز 4200 تومانی، بیش از یک ماه و نیم زمان برد.

پس از پیگیری‌های سازمان غذا و دارو جهت اصلاح گروه‌های کالایی نیز، به گفته دکتر سجاد اسماعیلی – مشاور رییس سازمان غذا و دارو، «فرایند تخصیص ارز و اقدام برای تأمین مواد اولیه نیز حدود یک ماه زمان را شامل شد و تقریباً به خردادماه امسال رسید». بنابراین به اذعان مسوولان، با در نظر گرفتن عدم تخصیص ارز شیرخشک از اسفند سال گذشته تا خردادماه امسال، رسماً فرایند تأمین و تخصیص ارز این فرآورده حدود چهار به تأخیر افتاده بود و در پی آن کمبودهایی را ایجاد کرد.

البته ماجرای تأمین شیرخشک به همین جا ختم نشد و به اذعان دکتر اسماعیلی – مشاور رییس سازمان غذا و دارو، «بانک‌هایی که جهت انتقال ارز شیر خشک با شرکت‌های شیرخشک کشورمان کار می‌کنند، بانک‌های اروپایی هستند که متاسفانه در خردادماه امسال کشورمان را تحریم کردند و این تحریم هم مزید بر علت شد و بعد از اینکه 10 میلیون یورو از سوی بانک مرکزی برای تأمین ماده اولیه شیرخشک تأمین شد، پول در بانک اروپایی به دلیل تحریم‌ها، بلوکه شد و بعد از یک ماه پیگیری، نهایتاً پول واریزی برگشت داده شد.» نهایتاً مجموعه این عوامل باعث شد که از حدود تیرماه امسال بروز کمبود شیرخشک در کشور اتفاق افتد.

کسری 25 میلیون قوطی شیرخشک و ماجرای فراخوان واردات فوریتی

دکتر اسماعیلی در همین زمینه به ایسنا توضیح می‌دهد: «به عنوان مثال وقتی یک دارو دچار کمبود می‌شود برای جبران کمبود آن باید حداقل دو برابر موجودی قبلی در بازار فراهم شود تا بازار به لحاظ روانی به اشباع برسد. در حوزه شیرخشک نیز همین گونه است و بر همین اساس هم حدود 25 میلیون قوطی کسری شیرخشک داشتیم و پس از رفع مشکلات ارزی و تأمین آن، جلساتی را با تولیدکنندگان برگزار کردیم.»

وی در این باره با اشاره به زمان‌بر و طولانی بودن فرایند تولید و اعلام تولیدکنندگان مبنی بر تولید پنج میلیون قوطی شیرخشک در بازه زمانی مورد نظر سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: «مشخص است که این میزان تولید، نمی‌توانست جبران کمبود چهار – پنج ماه گذشته را داشته باشد. البته به دنبال جلسه برگزار شده با تولیدکنندگان، آن‌ها در جریان فرایند اتفاق افتاده در روند تأمین ارز بودند و به مشکلات نیز واقف هستند.»

او در این باره ادامه داد: «بر همین اساس هم ما اعلام کردیم که مابقی نیاز بازار را از طریق فراخوان واردات فوریتی تأمین می‌کنیم و هر جا که تولیدکنندگان برای تولید اعلام آمادگی کردند، واردات را متوقف می‌کنیم. به همین دلیل فراخوان واردات گذاشته شد. در فراخوان واردات نیز تولیدکنندگان اصلی شیرخشک کشور که 90 درصد تأمین بازار را در دست دارند، شرکت داشتند و صورت جلسه آن نیز موجود است. بنابراین سازمان غذا و دارو جهت تأمین نیاز بازار، چاره‌ای جز فراخوان واردات فوریتی نداشت.»

مشاور رییس سازمان غذا و دارو به ایسنا تاکید کرد: «اعلام کرده‌ایم واردات تا زمانی است که بازار اشباع شود؛ مانند ماجرای کمبود آنتی بیوتیک‌ها در سال گذشته که جهت جبران کمبود آن در کنار تولید داخل، از واردات نیز کمک گرفته شد و اکنون تقریباً 9 ماه است دیگر آنتی بیوتیک وارداتی نداریم.»

توزیع 4 میلیون قوطی شیرخشک تا 2 هفته آتی

اسماعیلی با تاکید مجدد بر اینکه در حال حاضر مشکلات ارزی رفع شده و تولیدکنندگان با جدیت وارد عرصه شده و تولیدات خود را افزایش داده‌اند، در عین حال به ایسنا، گفت: «مجدداً اعلام می‌کنم که واردات شیرخشک به صورت محدود، مقطعی و کوتاه مدت و تا زمان اشباع بازار خواهد بود. در حال حاضر هم اولین محموله آن که حدود 200 هزار قوطی شیرخشک را شامل می‌شود، به گمرک رسیده و در حال نمونه‌برداری و انجام آزمایشات کیفی است و پس از تأیید کیفی نهایتاً تا دو هفته آینده چهار میلیون قوطی شیرخشک وارداتی جهت تأمین نیاز نوزادان در داروخانه‌ها توزیع می‌شود.»

مشاور رییس سازمان غذا و دارو همچنین به ایسنا گفت: مواد اولیه جهت تولید داخل نیز حداقل تا چهار ماه آینده در انبارها موجود است و این نوید را می‌دهد با پایدار شدن تأمین و انتقال ارز بتوانیم ذخیره بیش از شش ماهه را در شیرخشک‌های کودکان داشته باشیم.

اسماعیلی در بخش پایانی صحبت‌هایش با بیان اینکه پیش‌بینی‌های لازم برای تأمین شیرخشک‌های معمولی (رگولار) در ماه‌های آتی انجام شده است، مجدداً تاکید کرد: در حال حاضر مشکلی از نظر تأمین شیرخشک نیست و با توجه به تأمین این فرآورده از دو مسیر تولید داخل و واردات، بزودی نیاز بازار برطرف می‌شود.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید