راه نجات برق از ناترازی

0

در حوزه برق به جای نگاه صرفا صادراتی باید به تجارت برق فکر کنیم، باید از همه انواع تجارت از جمله واردات، صادرات، مبادله، سواپ و ترانزیت استفاده کنیم. اگر به شبکه دیگر کشورهای منطقه متصل و برق را ترانزیت کنیم یک مزیت است زیرا ما هم اختلاف افق داریم و هم نوع استفاده پیک در ایران متفاوت است. اینکه پیک فصلی و زمان اوج مصرف کشورها با هم فرق دارد در کشورهای CIS برای گرمایش بیشتر به برق نیاز دارند و ما در زمان تابستان بیشتر مصرف سرمایشی داریم بنابراین باید از شبکه برق در راستای مبادله بهره ببریم.

اگر در همکاری با کشورهای منطقه به سمتی پیش برویم که منافع حداکثری را برای صنعت برق کشور به ارمغان بیاوریم علاوه بر درآمدزایی به لحاظ امنیت تامین انرژی کشور خودمان و هم همسایگان گام موثری برداشته‌ایم.

برخی استان‌ها بیش از 300 روز آفتابی دارند و سرمایه‌گذاران نیز رغبت به سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی و سولار را دارند منوط به اینکه اجازه صادرات برق داده شود اکنون عدم امکان صادرات منجر به توقف سرمایه‌گذاری شده است.ما در سیستان و بلوچستان پتانسیل زیادی برای تولید برق از خورشید و باد داریم، اگر اجازه صادرات داده شود درواقع سرمایه‌گذاری بزرگی شکل می‌گیرد و از این مزیت کشور که مغفول مانده استفاده می‌شود، مثلا در دوره‌ای برای دریافت پول برق صادراتی به آذربایجان و نخجوان چالش داشتیم که تدبیر شد به جای صادرات؛ مبادله شود. بنابراین از یک خط به نخجوان صادر و از خط دیگر از آذربایجان دریافت کردیم و به این ترتیب مشکل تسویه حل شد. در ارمنستان مبادله فصلی و ساعتی داریم و زمان اوج مصرف در هر دو کشور می‌توانیم تبادل برق داشته باشیم. بنابراین باید از همه انواع تجارت در این حوزه استفاده کرده و هم تولید و هم میزان تجارت را بالا ببریم و ضمن اینکه امروز شبکه گسترده‌ای از فشار قوی در اقصی نقاط کشور داریم که بخشی از ظرفیت خالی است و در جهت تجارت برق می‌توان بهره برد.ما یکی از کشورهای بزرگ صاحب منابع هیدروکربوری و گازی در جهان هستیم و می‌توانیم در زمینه نیروگاه‌های حرارتی از این مزیت استفاده کنیم، در زمینه انرژی تجدیدپذیر هم به دلیل داشتن بیابان‌هایی که داریم و در راستی بیابان‌زدایی این مزیت را داریم به اندازه تامین انرژی 5 قاره جهان فقط انرژی خورشیدی تولید کنیم، بعبارت دیگر هم در زمینه انرژی‌های فسیلی و هم انرژی تجدیدپذیر ظرفیت‌های بزرگی داریم که  باید در حوزه تولید، انتقال و دیپلماسی انرژی و برق سرمایه‌گذاری شود.

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید