نهضت مسکن ملی عقب تر از تقاضای غربال شده

0
15

مینا علیزاده روزنامه نگار: وزارت راه و شهرسازی به‌تازگی داده‌هایی را منتشر کرده که مدعی است، پروژه نهضت ملی مسکن در استان تهران کلید خورده و در حال حاضر 50‌ هزار واحد مسکن دولتی در این استان در حال ساخت است؛ این در حالی‌ست که تاکنون 160‌ هزار متقاضی واجد شرایط در استان تهران شناسایی شده‌اند. به این ترتیب حتی در حال حاضر و در صورتی که این داده‌ها مستند نیز باشند، نهضت ملی مسکن همچنان از تقاضای غربال‌شده هم عقب است.

اکنون بیش از دو سال است که از ارائه طرح نهضت ملی مسکن می‌گذرد. طرحی که دولت بر اساس آن متعهد شد طی چهار سال فعالیت خود، سالانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد و به مردم تحویل دهد.

کارشناسان و فعالان این حوزه همان ابتدا معتقد بودند دولت توانایی ساخت این واحدها را ندارد و وضعیت اقتصاد کلان اجازه پیشبرد این پروژه با این تعداد واحد را نخواهد داد. به مرور زمان مشخص شد این پیش‌بینی به واقعیت نزدیک بوده و دولت سیزدهم عملا در دو سال ابتدایی دوره خود نتوانست حتی یک واحد مسکونی هم بسازد و به مردم تحویل دهد.

اولین اقدامات اجرایی در این زمینه طی چند ماه گذشته به اجرا درآمد و نخستین قدم‌ها در این حوزه برداشته شد. بر اساس آمارهایی که وزارت راه وشهرسازی منتشر کرده است، در حال حاضر برای حدود یک‌سوم تقاضای واجد شرایط مسکن ملی در تهران، پروژه در حال ساخت وجود دارد.

شناسایی 160 هزار متقاضی مسکن دولتی در تهران

همچنین گزارشی که به‌تازگی در پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی منتشر شده نشان می‌دهد در حال حاضر 50‌ هزار واحد مسکن دولتی در استان تهران در دست ساخت است. رقمی که نشان می‌دهد تولید مسکن دولتی هنوز هم پاسخگوی تقاضای موجود نیست. باید اشاره داشت که تا کنون 160‌ هزار متقاضی واجد شرایط در استان تهران شناسایی شده‌اند که بیش از سه برابر واحدهای در حال ساخت است!

البته این تقاضای 160 هزار واحدی نیز که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده، بسیار پایین‌تر از نیاز واقعی مسکن است؛ زیرا ثبت‌نام برای مسکن دولتی، شرایط و فیلترهای متعددی داشت که عملا بخش بزرگی از تقاضای مصرفی بازار را حذف می‌کرد.

از سوی دیگر، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درباره وضعیت پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن در این استان توضیح داده است: تا کنون سه هزار و 500 واحد در پروژه‌های نهضت ملی مسکن استان با پیشرفت بیش از 70‌ درصد همراه شده‌اند که دو هزار واحد آن در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد و تحویل متقاضیان خواهد شد.

وی با بیان اینکه یک میلیون نفر متقاضی از استان تهران در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: از این تعداد، 160‌ هزار نفر واجد چهار شرط قانونی بودند و تایید نهایی شدند.

کمبود واحدهای ساخته شده در شهرهای جدید

البته این مسئله برای ساخت تنها به استان تهران محدود نیست و انگونه که به نظر می‌رسد بحث کمبود واحدها در شهرهای جدید نیز مطرح است. بر این اساس سهم شهرهای جدید ایران در ساخت نهضت ملی مسکن، 700 هزار واحد است، اما تاکنون ساخت حدود 108 هزار واحد این طرح آغاز شده است.حالا باید دید دولت سیزدهم تا پایان کار خود از چهار میلیون واحدی که وعده داده است چه تعداد را می‌تواند تحویل دهد و عرضه این واحدها چه تاثیراتی بر بازار خواهد گذاشت.

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید