منتظر ارزانی باشیم؟

0
27

پس از اینکه خبرهایی از آزادسازی ۶ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران توسط آمریکا منتشر شد این سؤال پیش آمد که از این منابع ارزی چه استفاده‌ای می‌توان کرد. در نتیجه با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم و با توجه به منابع و مصارف ردیف‌های بودجه، باید در نگاه اول برای این آورده ارزی بهترین تصمیم را گرفت. پیش از آن البته باید این موضوع را یکی از نتایج مطلوب دیپلماسی ارزی و اقتصادی دولت سیزدهم و بانک مرکزی خواند که باعث شد بخشی از مطالبات ارزی ما وصول شود.

هم اکنون بهترین زمان برای بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی پولی و ارزی کشور است تا با در اختیار گرفتن این منابع وارد عمل شود. خوشبختانه با توجه به اینکه بانک مرکزی سیستم دقیق و منظمی را جهت تخصیص ارز پیاده سازی و گروه‌های کالایی مختلف را مشخص کرده حالا می‌تواند از این منابع به عنوان شوک اولیه و مؤثر در بازار ارز، واردات و همچنین روند تولید کالا بهره ببرد.

بسیاری از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان ما برای توسعه و تنوع و ارتقای کیفی محصولات خود نیازمند منابع مالی هستند و اگر متولیان دولت و بانک مرکزی باور دارند که تولید چقدر اهمیت دارد و نقش آن در پیشرفت کشور تا چه حد است باید از این منابع غیر قابل پیش بینی حداکثر استفاده را در بخش تولید ببرند. بدین ترتیب هم باعث دلگرمی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در و تجار خواهند شد و هم گامی محکم در جهت کنترل تورم برمی‌دارند.

آزادسازی این منابع ارزی می‌تواند بزودی باعث کاهش قیمت و همچنین مدیریت بهتر بانک مرکزی در بازار ارز شود. مشکل اصلی ما در نوسانات ارزی و تورمی، بالا رفتن سطح تقاضا نسبت به عرضه است و هم اکنون با توجه به منابعی که در اختیار داریم بهترین زمان است که سطح عرضه را بالا ببریم؛ چه بسا تداوم این روند می‌تواند شرایط رو به کاهش بودن قیمت را هم به همراه داشته باشد. تجربه سالهای گذشته نشان داده ما همواره یک روند افزایش تورمی داشتیم، پس چه بهتر که اکنون با عرضه بیشتر ارز به تدریج از وضعیت کنونی عقب‌گرد کرده و اتفاقی که در دولت‌های قبلی نتوانستیم آنرا تجربه کنیم، در دولت سیزدهم رقم بزنیم.

با ورود ارز و سرمایه گذاری خارجی و آزادسازی و روان سازی منابع ارزی قطعاً کشور می‌تواند تحولات شگرفی را در اقتصاد شاهد باشد. همزمانی آزادسازی منابع و تبادلات ارزی و همچنین اصلاحات اقتصادی در دولت سیزدهم را باید به فال نیک گرفت. در واقع سطح رضایت ملی نیز تابع مستقیمی از سطح رشد اقتصادی است که اگر بتوانیم با تکیه بر همین منابع ارزی آزاد شده و استفاده بهینه از منابع ارزی قبلی، فضای کسب و کار و تولید را رونق بخشیم، می‌توانیم نیازهای معیشتی و روزمره مردم را هم پاسخگو باشیم. تمام این مسائل به زیرساخت تأمین و توسعه درآمد دولت بر می‌گردد که با توجه به شرایط تحریم و محدودیت‌های مختلف می‌توان از این منابع به بهترین شکل برای بهبود وضعیت استفاده کرد.

اثرات منابع آزاد شده در بازار ارز بزودی احساس خواهد شد. با اعمال تصمیمات کارشناسی و اصولی در نحوه استفاده از منابع ارزی آزاد شده، شاهد تثبیت و کنترل قیمت ارز و کاهش قیمت کالاهای اساسی خواهیم بود و این همان هدفی است که هم بانک مرکزی و هم دولت به دنبال آن هستند.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید