تردید در تـالار شیشه ای

0
27

مینا یوسفی روزنامه نگار: بازار با چاشنی اخبار منفی سیاسی و ریسک‌های جنگ و… طی یک ماه گذشته ریزش شدیدی داشته و تقریباً هر روز خروج نقدینگی داشتیم به طوریکه ارزش معاملات به شدت کاهش یافته است. گروه بانکی، خودرویی و انبوه سازی و فلزات و نرم افزاری بیشترین خروج پول را در انتهای هفته پیشین رقم زدند.

ارزش معاملات خرد که تا اردیبهشت به عددهای خوبی رسیده بود. از هفته دوم اردیبهشت ماه همزمان با ریزش بازار و خبر مصوبه افزایش نرخ خوراک پتروپالایشی از 25000 میلیارد تومان به 3350 میلیارد تومان کاهش یافت که ریزش قابل توجهی است و هنوز این روند فرسایش ادامه یافته است.

ارزش دلاری بازار نیز در بورس و فرابورس به 160 میلیارد دلار رسیده است این درحالیست که اردیبهشت امسال 205 میلیارد دلار بوده است.

چشم انداز کاهشی عرضه و افزایش قیمت جهانی نفت:

در بازارهای جهانی روند پایداری وجود ندارد و ادامه تنش‌ها و جنگ در نوار غزه نیز بی تأثیر نیست. قیمت نفت متأثر از این خبر و در پی تحریم‌های جدید امریکا علیه صادرات نفتی روسیه و بیم کاهش عرضه‌ها، بیش از 7 درصد نوسان مثبت داشته است. نفت برنت به 91 دلار رسیده است. وضع تحریم‌ها علیه نفت کش های حامل نفت روسیه که با قیمت‌های بالاتر از مکانیزم سقف گروه هفت فروخته شده‌اند از اقدامات جدید امریکاست.

اعمال افزایش نرخ بیست درصدی قیمت لاستیک برای تایرسازان، تأیید رشد 38 درصدی قیمت خودرو توسط سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده در انتظار صدور مجوز شورای رقابت اخباری است که در این منفی‌ها بدون واکنش مناسب بازار، حل شده است.

کاهش کرک اسپرد ها..

میانگین کرک اسپرد در هفته منتهی به 20 مهر ماه به حدود 21 دلار رسیده که نسبت به میانگن هفته پیشین 6 درصد افت داشته است.

وضعیت شاخص کل از دید نموداری:

شاخص کل  دیروز هم در کانال 2 میلیون واحد نوسان منفی داشته است و با 17257 واحد منفی و کاهش کمتر از یک درصد به عدد 2 میلیون 2 هزار واحد رسیده است. این در حالی است که بازار منفی‌های بیشتری را رقم میزند.

از دید نموداری سناریوی محتمل و خوشبینانه این است که یک A در قله 99 تمام شده و شاهد تکمیل B زمانبر به صورت یک سیمتریکال بوده‌ایم. سپس با اتمام ناقص آخرین شاخه I، روند رشد شروع شده A در حوالی 2 میلیون 500 هزار واحد اردیبهشت ماه تمام و از آن موقع تا کنون در حال تکمیل B زمانبر هستیم.

الگوی B می‌تواند دو سناریو را رقم بزند.

اولین سناریو محتمل را سمیتریک می دانیم. که در آخرین لگ خود یعنی I است. در این صورت به زودی حوالی هفته اول آبان ماه این موج تمام و یک رشد خوب برای تکمیل C خواهیم داشت. در این صورت انتهای اصلاح حوالی 1 میلیون 920 الی 970 هزار واحد خواهد بود.

سناریو بعدی بدبینانه است. اگر اصلاح B ترکیبی مد نظر باشدو W به صورت دیامتریک در کف قبلی تمام شده باشد و رشد کوتاه بعدی X باشد. حال در الگوی زمانبر Y هستیم که می‌تواند فعلاً ادامه دار باشد و خوشبینانه یک مثلث!…

لذا در حوالی حمایت قدرت خرید و حجم تقاضا باید دنبال شود تا ببینیم تمایل به کدام سناریو بیشتر است.

مقاومت‌های مسیر در شکل مشخص است.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید