سهم بالای فارغ التحصیلان از بیکاری

0
13

ایمان ربیعی روزنامه نگار: گروه اقتصادی: بیش از 42 درصد از بیکاران ایران را کسانی تشکیل می‌دهند که تحصیلات دانشگاهی دارند.

این نکته را مرکز آمار ایران در گزارش اخبر خود در خصوص ترکیب و کیفیت بیکاری اعلام کرده است. همین نکته دربردارنده این واقعیت است که جمعیت بیکاران ایران، جمعیتی کیفی هستند که حتی تحصیلات عالیه نیز نتوانسته است به بهبود وضعیت زندگی آنها کمک کند.

بر اساس این گزارش در تابستان 1402 سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 42.8 درصد بوده است که این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به روستایی بالاتر است. تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه نیز این آمار 1.9 درصد افزایش یافته است.

مرکز آمار در گزارشی، نرخ بیکاری تابستان امسال را 7.9 درصد اعلام کرد که این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل، یک درصد کاهش را نشان می‌دهد.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، جمعیت شاغلین 15 ساله و بیشتر در تابستان امسال، 24 میلیون و 686 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 907 هزار نفر افزایش یافته است.به این ترتیب بازار کار ایران نتوانسته است مناسب با ظرفیت‌های دانشگاهی برای خود ظرفیت ایجاد کند.

وقتی نزدیک به نیمی از بیکاران کشوری را تحصیل‌کردگان تشکیل می‌دهند، مؤلفه تحصیل در افزایش شانس برای یافتن شغل نقشی کوچک را بازی می‌کند.

در تابستان 1402 سهم جمعیت شاغل فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان 26.8 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.3 درصد افزایش یافته است.

سهم کدام بخش از اقتصاد ایران در اشتغال بالاست؟

بررسی اشتغال در بخش‌های مختلف اقتصادی نشان می‌دهد بخش خدمات با 50.5 درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی صنعت با 34 درصد و کشاورزی با 15.5 درصد قرار دارند. سهم شاغلان بخش کشاورزی در تابستان 1402 نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.3 درصد کاهش و سهم شاغلان بخش صنعت و خدمات نیز به ترتیب 0.2 درصد و 0.1 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش شمار کسانی که در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند در نقاط شهری برابر با یک میلیون و 157 هزار و 996 نفر است.

شمار شاغلان بخش صنعت در ایران طبق گزارش مرکز آمار یاران 6 میلیونو 673 هزار و 695 نفر اعلام شده است.

در عین حال بخش خدمات 10 میلیون و 861 هزار نفر از شاغلان ایران را در خود جای داده است.

در بخش روستایی دو میلیون و 664 هزار و 204 نفر در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. در عین حال شمار روستاییان شاغل در بخش صنعت یک میلیون و 726 هزار و 121 نفر بوه و در عین حال 597 هزار نفر نیز در روستاها در بخش خدمات مشغول کار هستند.

به این ترتیب در کل کشور، 2 میلیون و 822 هزار نفر در بخش کشاورزی و 8 میلیون و 400 هزار نفر ر بخش صنعت و 12 میلیون و 459 هزار نفر در بخش خدمات مشغول به کار هستند.

اشتغال ناقص چقدر است؟

از شمار شاغلان ایرانی یک میلیون و 284 هزار نفر اشتغال ناقص دارند که سهم آنها 6.9 درصد از بازار کار ایران در شهرهاست. در روستاها نیز 659 هزار نفر درگیر اشتغال ناقص هستند که آمارهای قابل توجهی است.

نکته نگران کننده یگر این است که نرخ بیکاری ر جوانان 15 تا 24 سال برابر با بیست درصد و نرخ بیکاری 18 ساله تا 35 ساله‌ها پانزده درصد است.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید