معمای قیمت نفت

0
10

اکنون قیمت نفت 90 دلار است به طوری که قیمت نفت تابعی از یکسری عوامل است که مهمترین آن عرضه و تقاضا است.

با توجه به اینکه هرچه به فصل سرد نزدیک می‌شویم تقاضای فصلی افزایش پیدا می‌کند اما از طرفی هم تصمیم اوپک پلاس مبنی بر کاهش عرضه و ادامه دار شدن این روند و حتی کاهش‌های داوطلبانه که مهمترین آنها از سوی عربستان و روسیه اعلام شد از اهمیت ویژه ای دارد.

تا زمانی که این رویه ادامه داشته باشد قیمت نفت بین 90 تا 100 دلار است و در صورتی که این کاهش‌ها از بین رود و کاهش‌های داوطلبانه قطع شود و افزایش تولید را شاهد باشیم قیمت‌ها متناسب با آن تنظیم می‌شود.

نمی‌توان قیمت معینی را برای بازه زمانی بلند مدت در نظر گرفت چرا که عوامل موجود در آن برهه از زمان را باید مورد ارزیابی قرار داد و بر اساس عرضه و تقاضای آن زمان قیمت گذاری کرد. به عنوان مثال برای سال جاری می‌توانیم ارزیابی و پیش بینی قیمت داشته باشیم اما برای سال آینده خیر.

خطیبی با اشاره به اینکه اتفاقات اخیر در منطقه منجر به کاهش عرضه نشد، ادامه داد: اتفاقات اخیر در منطقه بر روی عرضه تأثیری نداشته اما در صورتی که کشورهای صادرکننده‌های مهم اعلام کنند به دلیل حمایت از فلسطین و مردم آنجا تولید خود را کاهش و یا قطع می‌کنند قطعاً بر قیمت نفت تأثیرگذار است.

وی ادامه داد: آمریکا با توجه به اینکه انتخابات در پیش دارند باید اقداماتی انجام دهند که حزب حاکم در انتخابات برنده شود به همین دلیل سعی می‌کند قیمت‌ها را کاهش دهد و بنزین را ارزان کند تا رأی مردم را به دست آورد.

نماینده پیشین ایران در هیأت عامل اوپک در خاتمه یادآور شد: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند قیمت نفت را ارزان کنند و به مردم چنین دست آوردهایی را ارائه خواهند داد اما تحولات منطقه‌ای اجازه نخواهد داد زیرا عادی سازی روابط که در حال پیشروی بود، دیگر امکان پذیر نیست و حتی عربستان شدیداً موضع گیری کرده و تا زمانی که این شرایط وجود دارد عادی سازی روابط ممکن نیست.

 

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید