post

پرش شاخص کل بازار سرمايه با پمپاژ خبرهاي مثبت

کاهش ريسک هاي سياسي

امیررضا سولقانی روزنامه نگار: معاملات بورس تهران ديروز وضعيت بهتري را نسبت به روزهاي گذشته تجربه کرد؛ به‌نحوي که شاخص‌هاي اين بازار رشد کردند و شرکت‌ها با رشد قيمت سهام روبرو بودند. اين روند در اثر پمپاژ خبرهاي خوش‌بينانه سياسي و اخبار اميدبخش درباره کنارگذاشتن شوراي رقابت ايجاد شد و توانست تراز پول حقيقي در […]

تاریخ انتشار: 25 مهر 1402 - 11:24
کد خبر: 12328

امیررضا سولقانی روزنامه نگار: معاملات بورس تهران ديروز وضعيت بهتري را نسبت به روزهاي گذشته تجربه کرد؛ به‌نحوي که شاخص‌هاي اين بازار رشد کردند و شرکت‌ها با رشد قيمت سهام روبرو بودند. اين روند در اثر پمپاژ خبرهاي خوش‌بينانه سياسي و اخبار اميدبخش درباره کنارگذاشتن شوراي رقابت ايجاد شد و توانست تراز پول حقيقي در بازار را مثبت کند.

بورس تهران ديروز توجه ويژه‌اي به خبرها داشت و تحت تأثير اخبار مثبت، معاملات را پيگيري کرد. بر همين اساس توانست روز سبزي را براي سهامداران تمامي گروه‌ها رقم بزند و شاهد رشد قيمت سهام بزرگ، کوچک و متوسط باشد. در همين حال ديروز تراز پول حقيقي در بازار مثبت بود و ۱۳۶ ميليارد تومان به سهام، حق تقدم و صندوق‌هاي سهامي وارد شد.

ديروز خبري مبني بر «احتمال حذف شوراي رقابت از قيمت گذاري خودرو» روي خروجي تسنيم قرار گرفت که بازار سهام را تحت تأثير مثبت قرار داد و گروه خودرويي را به‌عنوان يکي از ليدرهاي بازار، يکپارچه مثبت کرد. بر اين اساس گفته مي‌شود کارگروه خودرو مرکز ملي رقابت مصوب کرده است که شوراي رقابت صرفاً در جايگاه سياست‌گذاري و نظارت ايفاي نقش نمايد و انجام امور اجرايي به نهادهاي ذي‌ربط واگذار شود.

بايد اشاره داشت که در حال حاضر، شوراي رقابت متولي اصلي قيمت‌گذاري خودرو است و حتي تعيين ميزان و نوع واردات خودرو هم بر عهده اين شوراست! حالا بر اساس مصوبه تازه‌اي که از آن رونمايي شده است، تغييرات بزرگي در حوزه خودرو از توليد و فروش گرفته تا واردات آن ايجاد خواهد شد. بر همين اساس، اين مصربه يکي از مهمترين خبرهاي مؤثر در معاملات ديروز بورس به شمار مي‌رود.

تزريق پول به بازار

گفتني است  ديروز خبر ديگري هم مبني بر واريز منابع صندوق توسعه ملي به صندوق تثبيت بازار سرمايه منتشر شد. تسنيم گزارش کرده بود که بر اساس اعلام صندوق توسعه ملي، طي يکي دو روز آينده اين صندوق مجدداً براي حمايت و کمک به بازار سرمايه، منابعي را به اين بازار اختصاص خواهد داد.

گفته مي‌شود ميزان منابعي که صندوق توسعه ملي در اين مرحله اختصاص مي‌دهد حدود هزار ميليارد تومان است. بر اين اساس نيمي از اين مبلغ به صندوق تثبيت بازار تخصيص پيدا خواهد کرد و نيمي از آن هم توسط يکي از شرکت‌هاي تحت پوشش صندوق توسعه ملي براي خريداري سهام مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

اگرچه تزريق اين پول به بازار سهام، اقدامي مثبت تلقي مي‌شود اما تحليلگران بازار سرمايه معتقدند ميزان آن در مقايسه با نياز بازار و ارزش سهام شرکت‌ها بسيار اندک است و نمي‌توان به‌عنوان محرک و اهرم براي رونق‌بخشي به بازار شناسايي شود.

در سمت ديگر نيز ديروز خبري منتشر شد مبني بر اينکه جو بايدن، رئيس جمهوري آمريکا در گفتگو با سي‌بي‌اس‌نيوز تاکيد کرده بود که ايران نقشي در جنگ غزه ندارد. او با بيان اينکه نمي‌خواهم وارد جزئيات اطلاعات طبقه‌بندي شوم، تاکيد کرده بود: اما بايد بسيار روشن به شما بگويم که هيچ سند روشني در اين‌باره وجود ندارد. بايدن عنوان کرده بود: ايران همواره از حماس و حزب الله حمايت مي‌کند اما درباره اينکه آيا ايران از قبل از حمله حماس اطلاع داشت و به برنامه‌ريزي آن کمک کرده بود، هيچ شواهدي دال بر اين موضوع وجود ندارد.

انتشار اين خبر، ريسک بزرگي را از سر بازارها برداشت. به‌نحوي که قيمت دلار در بازار آزاد تهران کاهشي شد و در کف کانال ۵۰ هزار توماني قرار گرفت. در همين حال، بورس تهران نيز با عبور از ريسک سياسي بازار، توانست نفس تازه کند و در مسير صعودي قرار گيرد.

عملکرد شاخص‌هاي بازار سهام

شاخص کل بورس تهران ديروز با پرش ۱۶ هزار و ۲۵۰ واحدي، رشدي معادل ۰٫۸۱ درصد را تجربه کرد و در ارتفاع دو ميليون و ۱۸ هزار و ۱۹۲ واحد ايستاد. شاخص هم‌وزن نيز وضعيت مشابهي را تجربه کرد و افزايشي بود و حتي توانست وضعيت بهتري را نسبت به شاخص کل ثبت کند.

شاخص هم‌وزن ديروز با رشد هشت هزار و ۹۷ واحدي، معادل ۱٫۱۹ درصد رشد کرد و به ارتفاع ۶۸۶ هزار و ۷۹۹ واحد رسيد. شاخص کل فرابورس هم ديروز مثبت بود و با ۳۰۹ واحد رشد، در سطح ۲۵ هزار و ۱۵۷ واحد قرار گرفت.

حجم و ارزش معاملات

ديروز بورس تهران شاهد معاملاتي به ارزش پنج هزار و ۴۸۰ ميليارد تومان بود. در همين حال، ارزش معاملات فرابورس هم به ۲۲۱ هزار و ۷۳۳ ميليارد تومان رسيد که البته از اين ميزان، معاملات سهام تنها ۸۹۶ ميليارد تومان را به خود اختصاص داد و باقي نصيب معاملات اوراق مالي اسلامي و عمليات بازار باز بانک مرکزي شد.

با اين حال اما ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌هاي سهامي در روز جاري، نسبت به روز گذشته کاهش اندکي داشت و در نهايت به سه هزار و ۸۷۵ ميليارد تومان رسيد. اين در حالي بود که حجم معاملات خرد هم با افت روبرو بود و به ۶ ميليارد و ۷۰۰ ميليون برگه سهم رسيد.

نمادهاي مؤثر

ديروز نمادهاي فولاد، شپنا، شبندر، شستا، خودرو، کچاد و شتران بيشترين تأثير مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند. در همين حال شستا، خگستر، خودرو، تکاردان، ثامان، کالا و وبملت، پرتراکنش‌ترين نمادهاي بورسي بودند.در سمت ديگر بازار نيز نمادهاي بپاس، وسپهر، خاور، شاوان، شگويا، هرمز و فرابورس بيشترين تأثير مثبت را در شاخص کل فرابورس داشتند. همچنين، نمادهاي حآفرين، دي، خاور، بمولد، کرمان، فرابورس و فن‌افزار، پرتراکنش‌ترين نمادهاي فرابورسي بودند.


ارسال دیدگاه

< / End-->