۳ اقدام مهم سازمان بورس در کنترل نرخ اخزا

0
15

میثم فدایی مدیر عامل سابق فرابورس: نرخ سود اسناد خزانه یکی از نشانگرهای مهم در اقتصاد کشور  است اسناد خزانه منتشر شده در بازار سرمایه توسط دولت، به عنوان طلب پیمانکاران پرداخت می‌شود که این اتفاق دارای کارکردی مشابه اسناد خزانه در اقتصادهای متعارف است.

این اوراق کوتاه‌مدت بوده و کشف نرخ آن در بازار بر اساس عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد، به دلیل وجود بندهای مختلف در بودجه، طی 2 ماه گذشته شاهد انتشار حجم زیادی از این اوراق در بازار سرمایه بودیم.

حجم بالای انتشار و تخصیص اسناد خزانه منجر به افزایش شدید نرخ این اوراق در اقتصاد شد.

وجود یک ابزار مالی بدون ریسک و در مقابل آن یک ابزار با ریسک متوسط مانند بازار سرمایه سبب افزایش نرخ بهره بدون ریسک و انتظار از ابزارهای پرریسک می‌شود.

عرضه حجم زیادی از اسناد خزانه در بازار با رشد نرخ اوراق خزانه در اقتصاد همراه شد به دنبال چنین اتفاقی، بسیاری از سرمایه‌گذاران نسبت به خروج سرمایه‌های خود از بازار اقدام کرده و به سمت سرمایه‌گذاری در اوراق با سررسید کمتر از یک سال و با نرخ قابل توجه پیش رفتند.

اما پیرامون 3 اقدام سازمان بورس برای کنترل نرخ اسناد خزانه در اقتصاد باید گفت نخستین اقدام سازمان بورس کنترل اسناد خزانه بود که این موضوع کاهش عرضه چشمگیر اسناد خزانه در بازار سرمایه و تعدیل انتظار فعالان بازار از عرضه گسترده اسناد خزانه را به همراه داشت.

همچنین این سازمان اقدام به افزایش کنترل‌ در معاملات اسناد خزانه و معامله اسناد خزانه با نرخ‌های متعادل کرد.

در کنار این اقدامات، تشدید مسایل نظارتی بر روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری باعث افزایش تقاضای این نوع اوراق و خرید این اوراق‌ها توسط صندوق‌ها شد.

به دنبال انجام چنین اقداماتی شاهد ثبات نرخ اوراق بر روی عدد 34.5 درصد و به مراتب اثر مثبت آن بر روی بازار سهام خواهیم بود.

نرخ بهره بدون ریسک اوراق اخزا به عنوان یکی از متغیرهای اصلی در اقتصاد کشور تلقی می‌شود، بنابراین بانک مرکزی باید از طریق بازارگردانی مناسب اسناد خزانه، نسبت به اقدام به کنترل نرخ بهره بدون ریسک این اوراق اقدام کند.

 

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید